מהן הסכנות הבריאותיות בעישון?

בעידן שבו אנחנו חיים זה ברור יותר מאי פעם: העישון מזיק לבריאות, ועם זאת אנחנו עדיין רואים אנשים שמעשנים, בין אם זה עם הקפה, עם הבירה או בכל סיטואציה אחרת. במידה וגם אתם נמצאים היום בשלב שבו אתם חושבים שהגיע הזמן להפסיק לעשן, יכול להיות שכדאי לכם תחילה להכיר בנזקי העישון. לא תמיד הפרסומות השונות נותנות לנו מספיק אינפורמציה כך שכדאי לכם לעיין בכמה מההשפעות הללו השופכות אור על הדברים.

ההשפעה על המראה החיצוני

לרוב, קשה לנו לראות את השינויים החיצוניים שלנו, כאשר אנחנו מסתכלים על עצמנו יום יום במראה אנחנו עדים לשינויים קטנים מאוד ובלתי מורגשים. אך השינויים הקטנים האלו בסופו של דבר משנים הרבה מאוד לאורך זמן. מכירים את המשל על הצפרדע שלא מרגישה שהיא מתבשלת בתוך הסיר? אז גם אנחנו כאלה. למעשנים הרוצים לדעת אם העישון שינה להם את המראה החיצוני כדאי לחפש באופן פעיל את התסמינים הבאים:  קמטים, בין אם זה סביב השפתיים או במקומות אחרים בפנים, שיניים צהובות או כתמים וציפורניים צהובות ומלוכלכות. בנוסף לכך, כאשר מדברים על נזקי עישון למראה החיצוני אי אפשר שלא להזכיר את הריח, נדבק לבגדים, לשיער ולכל מה שמרופד באוטו ובבית.

הסכנות למערכות הגוף השונות

מעבר לכל הסכנות שבאות לידי ביטוי בצורה חיצונית, העישון מזיק גם לכל המערכות בגופנו. למעשה המחקרים בתחום מדברים על כך שהעישון הוא הגורם מספר אחד לסרטן ריאות וגרון ואף לסרטן במערכת העיכול. חוקרים ישראלים אפילו מצאו שהוא פוגע בזיכרון וביכולת הריכוז שלנו, ולכן ברור מדוע אנשים שהגיעו למצב גמילה בהצלחה מדווחים על עלייה ביכולת התפקוד היום יומי.

ההתמכרות הנפשית

זה לא משנה איזה סוג של סיגריות אתם מעשנים, אם אתם עושים זאת מזה עשרות שנים ועל כמה סיגריות יומיות מדובר. מעשנים הם הרבה פעמים תלותיים בעישון כדי לעשות דברים חשובים. למשל: לצאת להפסקות בעבודה, להתמודד עם לחץ, להגיע למפגש חברתי ועוד. קשה להתרגל לעשות את הדברים היומיומיים האלה בלי סיגריה, היא למעשה מחליפה תפקיד חשוב בחיים שצריך למלא לבד. חשבו על הקושי בנסיעת מטוס ארוכה, או בגמילה מעישון בהריון למי שחייב סיגריה כדי לעשות את הפעולה הפשוטה של להירגע.

בעשור האחרון הרבה מעשנים החליטו שהגיע הזמן להפסיק לעשן. לכל אחד יש את הסיבה שלו, יכול להיות שמצאו בת/בן זוג שסולדים מהריח, שהחליטו שהסכנות הבריאותיות לא שוות את זה או כי הם לא רוצים להיות הורים מעשנים. הדבר המשותף להם הוא שהבחירה הינה לחלוטין בידיים שלהם, ולשמחתם ידוע כי כל מעשן שמחליט באמת שהוא רוצה להפסיק -יכול. זה לא אומר שזה פשוט, ושזה לא אומר שלא צריך עזרה בכך, אבל זה בהחלט מעודד משום שיש הרבה אמת באמירה שהחיים יפים יותר ללא עישון.

חושבים שהגיע הזמן שלכם להפסיק לעשן? הנכם מוזמנים לסדנת גמילה ללא תופעות לוואי של אלן קאר לחיים בריאים יותר.

כתבות נוספות