מדוע אנו מעשנים? ראיון לערוץ forbes

בראיון מיוחד למגזין היוקרתי פורבס מראיינת קים מקניקולס את דמיאן אוהרה, מנחה סדנת "אלן קאר", ומנסה להבין מהן הסיבות האמיתיות שבגללן אנשים מעשנים.

קים:

האם לדעתך כל מי שמעשן יודע שזה הרגל לא בריא?

דמיאן:

אני בטוח בכך לחלוטין.

קים:

אז למה אנשים מעשנים?

דמיאן:

הם מעשנים כי הם מאמינים שהסיגריה מעניקה להם משהו, הם מאמינים אולי שהיא עוזרת להם להירגע או להתמודד עם לחץ, או אולי אפילו לשלוט במשקל שלהם. כל עוד הם מאמינים בדברים הללו, יהיה להם קשה מאוד להפסיק לעשן.

קים:

אנשים שמעשנים אומרים לי שזה עוזר להם מאוד להשתחרר מהלחץ.

דמיאן:

מהניסיון האישי שלי דווקא העישון היה אחד מגורמי הלחץ הגדולים ביותר בחיי. אם העישון אכן מאפשר להקל את תחושת הלחץ, מדוע חברות הטבק לא מפרסמות זאת על החפיסה? העישון מגביר את קצב הלב, מעלה את לחץ הדם, ומציף את מחזור הדם באדרנלין. זה נשמע לך כמו חומר מרגיע?

קים:

אם כך, איך העישון משלה אותנו שהוא מרגיע?

דמיאן:

זה פשוט מכיוון שכאשר אדם אינו מעשן הוא נמצא בעצם במצב של גמילה רגעית מניקוטין, וככל שעובר זמן רב יותר מאז הסיגריה האחרונה שלו, כך תחושת תסמיני הגמילה גדלה. כאשר הוא מעשן לבסוף – התסמינים נעלמים. כך נוצרת האשליה של הרגיעה.

קים:

אז אתה בעצם אומר שתחושת הלחץ של המעשנים נובעת מעצם זה שהם לא עישנו סיגריה במשך זמן מסוים.

דמיאן:

אלן תמיד אומר שמעשנים לחוצים הרבה יותר ממי שאינו מעשן בדיוק מהסיבה הזאת. מעשנים מתמודדים עם גורמי הלחץ שכולנו מתמודדים איתם, ולזה נוספת תחושת הלחץ הנגרמת מחוסר האפשרות לעשן כל הזמן.

קים:

אלן קאר מציע סמינרים למי שרוצה להפסיק לעשן בדרך הקלה. קלי קטרון, ריצ'רד ברנסון, אני שמעתי שאפילו אלן דג'נרס נעזרה בשיטה הזאת וכולם ממליצים עליה מאוד. מה הופך את התכנית של אלן קאר ליעילה כל כך לעומת שאר השיטות כגון מדבקות ניקוטין?

דמיאן:

במקום לדבר עם אנשים על הסיבות להפסיק לעשן, אנחנו בוחנים מדוע הם בוחרים לעשן. אני חושב שאנשים ממשיכים לעשן כי הם מאמינים שהסיגריה עושה משהו למענם. אנחנו בוחנים לעומק את האמונות הללו ומערערים עליהן. למשל, אם העישון מרגיע, אז מדוע אנשים שמעשנים אינם רגועים יותר מאנשים שאינם מעשנים?. אם העישון אכן עוזר להישאר רזים, מדוע ישנם מעשנים רבים שיש להם עודף משקל?. אדם חכם אמר פעם שכשאתה משנה את זווית הראייה שלך על דברים, הדברים שאתה בוחן אותם משתנים. וזה מאוד נכון בכל הנוגע לעישון.

קים:

אז איך השיטה עובדת?

דמיאן:

ישנם שלושה גורמים שבזכותם ניתן להפסיק לעשן בקלות:

הדבר הראשון

הוא להבין שאתה בעצם לא מוותר על שום דבר. אם אכן היו יתרונות לעישון, הרי שחברות הטבק היו מפרסמות אותם על האריזה. לכן מי שמפסיק לעשן לא מפסיד כלום, להיפך. כשאתה מפסיק לעשן אתה מחזיר לעצמך את השליטה על החיים שלך. אני חושב שמעשנים רבים מרגישים שלאחר הפסקת העישון הם יכולים לבנות מחדש את החיים שלהם סביב אותם הדברים החשובים להם באמת: משפחה, חברים, בריאות, אושר, חופש – דברים מסוג זה.

הדבר השני

כשאתה מפסיק לעשן יהיו אמנם תסמיני גמילה, אבל למעשה התסמינים הללו אינם קשים כלל. עובדתית – מעשנים המפסיקים לעשן ישנים היטב, והמחסור בניקוטין לא מעיר אותם בלילה.

הדבר השלישי

שמאפשר להיגמל בקלות הוא להבין שבשנייה שהם מכבים את הסיגריה האחרונה שלהם הם כבר לא מעשנים. האתגר היחיד שנותר להם הוא להיות "לא מעשנים" שמחים, וזאת בדיוק המטרה של התכנית.

לכן, כדאי לפנות עוד היום ל"אלן קאר – הרשת הבינלאומית לשחרור מהתמכרויות" ולהיגמל בקלות ובמהירות.

כתבות נוספות