למה מעשנים לא מפסיקים לעשן?

עם הקפה של הבוקר, בבר עם חברים, בהפסקה מהעבודה, או ממש בקטנה באמצע ארוחה משפחתית, הסיגריה לא רק מלווה אותנו ביום יום, אלא הופכת למקור הנאה ותלות של ממש.

מעשנים רבים מפחדים שאם יפסיקו לעשן הם יאלצו לוותר על ההנאות שבחיים, יסבלו מתסמיני גמילה, יעלו במשקל, ולא ידעו כיצד להתמודד עם מצבי לחץ. הבשורה מבית אלן קאר מבטיחה לכם תהליך גמילה קצר, נעים ונטול כל תופעות לוואי או סבל.

ישבנו עם מרב נירן, מנהלת ההדרכה באלן קאר, על מנת להבין את התהליך הייחודי לאלן קאר.

מרב, מה בכל זאת מביא אנשים להפסיק לעשן למרות הפחד?

ניתן לחלק את הסיבות להפסקת עישון לשלוש:

  • יומיומיות – קשה לי לעלות במדרגות, בן זוג שלי מתעקש, ריח לא נעים, חרחורים, שיעולים, רופאים שמאיימים שיפסיקו לטפל בי וכו'.
  • עתידיות – מה יקרה בעתיד, אני יכול\ה לחלות באופן חמור, 'כרגע אני לא מרגיש כלום, אבל אני לא רוצה לגלות משהו בלתי הפיך בעתיד.
  • סיבות רפואיות – אנשים שכבר מאובחנים עם מחלה כזו או אחרת ונאלצים להפסיק באופן מיידי לעשן. חשוב להבין שאמנם סיבות אלו יביאו מעשן לנסות להפסיק לעשן, אך לרוב לא יביאו לכך שיצליח להפסיק לאורך זמן.

גם האלמנט הכלכלי משחק פה תפקיד. כיום קופסה עולה כ-40 שקלים, מעשן ממוצע מעשן קופסה ביום. זה יוצא כ-1200 ₪ בחודש, וכ-15,000 ₪ בשנה. זו לא הוצאה פשוטה, בטח לא כיום.

מה הם החששות העיקריים של המעשנים שאת פוגשת ביום יום?

לרוב, הפחד הוא הקונפליקט הגדול: מצד אחד יש המון סיבות להפסיק, מהצד השני, פחד שהחיים שלי לא ישארו אותו דבר.

למרות הפחדים מהנזק הפיזי והכלכלי, הפחד הכי משמעותי של אנשים שרוצים להפסיק לעשן, הוא לחיות את החיים בלי סיגריות. החשש לא להנות מכוס קפה, חוסר יכולת להתמודד עם לחץ, שלא יהיו להם הפסקות, שתלווה אותם תחושה קשה של חוסר, של צורך בנחמה. 

מעשנים מייחסים לסיגריה תפקידים ויכולות רבים, הרבה מהם יוצרים תלות ופחד. בליל הפחדים הזה גורם למעשן לדחות את ההחלטה כל הזמן, לא לעשות צעד. בסופו של דבר מה שמונע מאנשים להפסיק לעשן, היא המחשבה שהחיים שלהם ישנו ושום דבר כבר לא יהיה אותו הדבר.

ומה לגבי תופעות לוואי של גמילה מעישון?

רוב האנשים חושבים שלגמילה מעישון תופעות לוואי פיזיות חמורות מאד, בפועל, זה לא נכון. תסמיני גמילה מניקוטין קלים מאד, הם עוברים תוך כמה ימים. מדובר בקצת תחושת אי שקט. הגוף מתנקה מהר מאד מניקוטין.

אם מעשנים מפסיקים לעשן באופן לא נכון, מה שהם מרגישים זה סטרס נפשי שבא לידי ביטוי באופן פיזי. ז"א, אם אני הפסקתי לעשן כי לוחצים עלי, או מטעמי בריאות יכול להיות שאחזיק מעמד, לצד זה, תהיה לי תחושה שויתרתי על משהו. המשהו האמורפי הזה הוא ההנאה ואיכות החיים, ואז ארגיש מסכנה. עם התחושה הזו יעלו לי תחושות של דיכאון ולחץ. הלחץ הזה הוא הופעה פסיכוסומטית, זה נובע מהויתור ולא מהניקוטין. ובאופן טבעי יעלו בי פחדים מהפסקת העישון.

אז אם כך, מה הם הפתרונות להפסקת העישון?

הפתרון היעיל ביותר להפסקת עישון הוא הפסקת העישון תוך תהליך בו מבינים שלא מוותרים על כלום. תהליך בו מבינים שכל אותם הדברים שחשבנו שסיגריה נותנת לנו הם לא נכונים. 80% מהתהליך הוא הבנת הרציונל מאחורי העישון, אם אדם יכול לשנות את הדרך בה הוא תופס את הסיגריה הוא פשוט לא ירגיש צורך להמשיך לעשן.

מה מייחד את שיטת 'אלן קאר'?

ב'אלן קאר' אנחנו מעבירים את המעשן תהליך ביום אחד. זה ייחודי. אין צורך בתהליך ארוך, מספיק יום אחד כדי לחזור לתודעה של אדם לא מעשן. אדם שאינו מעשן מסתכל על הסיגריה כמקל רעיל מפוצץ בכימיקלים וריח דוחה, בעוד שאדם מעשן מביט בה ככלי לרוגע, נחמה והפגת בדידות. אדם שאינו מעשן אינו מקושר סנטימנטלית לסיגריה, אינו חש כי הסיגריה תפתור לו כל מיני חסכים ואינו פוחד מלהפסיק לעשן אותה. ב'אלן קאר' יודעים איך להחזיר את האדם המעשן, לפרספקטיבה של אדם שאינו מעשן אל מול הסיגריה, ואז קל לוותר עליה.

בתקופה כזו של חוסר ודאות כלכלית, בריאותית, חברתית ותעסוקתית יש תחום אחד שניתן לשלוט בו, ניתן להחזיר בו ודאות. רבים מהמעשנים מרגישים שהתקופה הנוכחית אינה התקופה הנכונה להוסיף עוד לחצים, אנחנו ב'אלן קאר' אומרים, ההפך, זה הזמן לשחרר את הלחץ ולהוסיף תחושה של ודאות ושליטה. 

לאור המצב, ברשת אלן קאר דואגים להתאים עצמם אליך ומציעים לך את סדנאות הגמילה מעישון במספר פורמטים:

  • סדנה לגמילה מעישון פרונטלית – המתקיימת בקבוצות קטנות באחד מסניפי הרשת עם מנחה (בהתאם להנחיות משרד הבריאות).
  • סדנת גמילה מעישון אונליין – מתקיימת עם מנחה, בה תוכלו להשתתף ולשאול שאלות בזמן אמת.
  • סדנה לגמילה מעישון דיגיטלית – מתקיימת במתכונת של קורס דיגיטלי, בו תוכלו לבחור מתי לעבור את הסדנה, בנוחיות ביתכם.
    רוצים גם להפסיק לעשן מבלי לפגוע באיכות החיים שלכם?

השאירו פרטים ואחד המומחים שלנו יחזור אליכם.