להפסיק לעשן לבד: יתרונות וחסרונות

להפסיק לעשן לבד, יתרונות וחסרונות

לפי מידע שנאסף על ידי משרד הבריאות, בשלושת העשורים האחרונים חלה ירידה משמעותית בשיעור המעשנים באוכלוסייה הישראלית: בשנות ה-80 של המאה הקודמת 45% מהאוכלוסייה נהגו לעשן סיגריות ואילו בשנת 2013, אחוז המעשנים עמד על 18.7% בלבד. חלק ניכר מהנגמלים הצליחו לעבור את התהליך בכוחות עצמם וללא כל התערבות טיפולית מקצועית.

אם כך, אין ספק כי ניתן להפסיק באופן עצמאי, אך בדומה לכל שיטת פעולה, גם להפסקת עישון באופן עצמאי ישנם יתרונות וחסרונות.

במאמר שלפניכם נפרט אודות כל היתרונות וכל החסרונות של הפסקת עישון ללא סיוע מקצועי.

חסרונות

להלן החסרונות המרכזיים של גמילה באופן עצמאי:

  • חוסר ידע בנושא התמכרות וגמילה – להפסיק לעשן לבד אינו עניין של מה בכך, ישנם הרבה מכשולים ואתגרים וישנן הרבה נקודות שבירה פוטנציאליות הממתינות לאדם המעוניין להיגמל, מחסור בידע בנושא התמכרות וגמילה עשוי להוביל לגמילה מצב שבו אתגרים קלים יחסית שניתן היה להתמודד עמם בקלות, יהפכו למאיימים וקשים במיוחד.
  • חוסר מסגרת – היעדר מסגרת תומכת ומחזקת מקשה מאוד על מאמצי הגמילה. כאשר הנגמל הוא חלק מקבוצה, יש לו אפשרות לשאוב ממנה כוחות וליהנות מתמיכה סוציאלית של אנשים הנמצאים במצב דומה לשלו, החווים את אותם הקשיים והאתגרים. כמו כן, השייכות לקבוצה תורמת לתחושת המוטיבציה והמחויבות.
  • אין צורך לתת דין וחשבון – אדם המעוניין להפסיק לבד, צריך לקחת בחשבון כי בסופו של דבר יצטרך לתת דין וחשבון לעצמו ולעצמו בלבד. לרבים מאתנו ישנה נטייה לוותר לעצמם ולעשות "הנחות" בסיטואציות מסוימות, ההנחות האלו הופכות לקלות יותר כשאין גורם חיצוני שצריך לתת לו דין וחשבון.
  • פיתוח תחושת אי מסוגלות – הניסיון להפסיק לעשן לבד עשוי שלא לעלות יפה וכך עלולה להתפתח תחושה של כישלון וחוסר מסוגלות. לאורך הזמן תחושה זו מפחיתה את הסיכוי שאותו אדם יבצע ניסיונות גמילה נוספים.

יתרונות

להלן היתרונות המרכזיים של גמילה באופן עצמאי:

  • חיסכון ניכר בכסף – ישנם לא מעט מכונים ויועצים בתחום הגמילה מסיגריות, המסייעים למעשנים להיפטר מההרגל המזיק. כמובן שהשירות המקצועי לא ניתן בחינם. למעשה, עלות השירות יכולה להגיע לאלפי ואף לעשרות אלפי שקלים. לכן, אחד היתרונות המרכזיים של הפסקת העישון באופן עצמאי הוא החיסכון הכספי.
  • אי פיתוח תלות בגורם חיצוני – לא אחת במהלך תהליך הגמילה, הנגמל מפתח מעין תלות פסיכולוגית בגורם המסייע לו. הואיל ואותו גורם לא נמצא עם הנגמל 24 שעות ביממה, ישנו סיכוי לא רע שברגעים הקשים ביותר, יחזור לעשן באין מפריע.
  • פיתוח תחושת מסוגלות – כאשר אדם מצליח להפסיק לבד, הוא מודע לכך שכל ההצלחה שלו היא תולדה של היכולת הפנימית שלו. יש בזה כדי לחזק בצורה משמעותית את תחושת המסוגלות והערך העצמי ולתרום לסיכויי השימור של ההישג.

כתבות נוספות