כל החיים אני מעשנת, האם אני צריכה להפסיק לעשן לפני ההריון?

את נזקי העישון את מכירה טוב מאד . מהרגע הראשון שהתחלת לעשן הרגשת את זה על הגוף שלך. הסיגריה פוגעת לך במערכת הנשימה, בכלי הדם, פוגעת בבריאות הפה והשיניים, וכמובן בכושר הגופני. עישון במהלך ההריון מסוכן פי כמה. רוצה לדעת עוד? המשיכי לקרוא.

עישון במהלך ההריון מגדיל משמעותית את הסבירות לסיבוכי לידה

עד כה, לא הוכח באופן רשמי כי עישון סיגריות לפני הכניסה להריון משפיע באופן שלילי על תהליך התפתחות העובר. אולם, עישון סיגריות במהלך ההריון יש השפעה שלילית ניכרת על ההתפתחות העוברית. מחקרים מצאו כי תינוקות שנולדו לאמהות אשר עישנו סיגריות במהלך ההריון סובלים משיעור גבוה של אסטמה, שכיחות גבוה של מחלות אוזניים וריאות, ושיעורים גבוהים יותר של אלרגיות.

עישון סיגריות במהלך ההריון מגדיל משמעותית את הסבירות לסיבוכי לידה כמו שליית פתח, היפרדות שילייה ומגביר את הסבירות של מומים מולדים בעובר.

אל תקחי את הסיכון עם עישון בהריון

אם זה לא מספיק כדי להניח את הסיגריה, ידוע שעישון במהלך הריון מגדיל את הסיכון לתמותה עוברית ברחם, את שיעור ההפלות הטבעיות, מוות בעריסה, הריונות חוץ רחמיים ולידות מוקדמות.

כמו כן, מחקרים רבים מוכיחים כי עישון סיגריות במהלך ההריון מגביר את השכיחות לבעיות תקשורתיות כגון בעיות שפה והתבטאות, הפרעת קשב וריכוז ומנת משכל נמוכה אצל התינוק.

ההנחה הרווחת הינה כי תהליך גמילה מעישון הוא תהליך קשה ביותר, הדורש כח רצון רב. אישה המעשנת לפני ההריון יכולה לתהות לעצמה האם עדיף לא להכניס את הגוף למצב של 'סטרס' לאור הפסקת העישון, ובכך להשפיע על מצבו של העובר.

האם לא יותר פשוט להפחית את כמות הסיגריות שאמהות בהריון מעשנות ביום?
ובכן, לא. צמצום כמות הסיגריות לרוב גורם להיפך מהתוצאה הרצויה. כל סיגריה הופכת ליקרה יותר, ולכן הכמיהה אליה גוברת. כל היום מנוהל סביב הציפיה לסיגריה ותחושת חוסר. מה שמייצר סטרס וחוסר נינוחות.

גם השימוש בתחליפים לסיגריות (כגון מדבקות ניקוטין או גומי לעיסה המכיל בתוכו ניקוטין) מזיק. ככל שממשיכים להכניס ניקוטין לגוף, עדיין נשאר הרצון לעשן סיגריה. כאשר יש רצון, גובר הסיכוי לחזור לעשן. כאשר הפסקת העישון אינה מוחלטת, גובר הסיכוי של האם לחזור לעשן לאחר הלידה, ובפרט בזמן הנקה.

עד איזה שלב בהריון אפשר להמשיך לעשן?

אין אף שלב במהלך ההיריון בו מוכח כי ניתן לעשן מבלי לפגוע בעובר. עד שנת 2009 הקונצנזוס בקרב החוקרים והרופאים היה כי עישון סיגריות גורם לנזק בכל שלבי ההיריון. בשנת 2009 התפרסם מחקר שגרס כי כל עוד האם מפסיקה לעשן עד השבוע ה-15 להיריון, הסיכוי ללדת תינוק בעל משקל נמוך מהנורמה או לידה מוקדמת זהה לסיכוי של אישה שאינה מעשנת סיגריות במהלך ההיריון.

ממצאי מחקר זה מסוכנים מאד, מכיוון שנשים הרות האמינו כי יש באפשרותן לדחות את תהליך הגמילה מעישון לשלב מאוחר יותר של ההיריון. תהליך הגמילה, כשמו כן הוא. תהליך. בחלק מהמקרים יוכל להגרר לשליש השני ואף השלישי של ההיריון ובכך לסכן את העובר. חשוב לציין כי מדובר במחקר שהתמקד בשני פרמטרים בלבד (משקל נמוך בלידה, ולידה מוקדמת).

אין שום הצדקה לעשן במהלך ההריון

במהלך השליש הראשון העובר נמצא במצב הרגיש ביותר. גופו גדל וסופג את החומרים שאליו הוא נחשף. כל המחקרים הבוחנים שני פרמטרים ומעלה, כלומר, מחקרים שאינם מוטים מוכיחים כי אין לעשן בתקופת הריון בכלל. לכל סיגריה יש השפעה על העובר, גם סיגריה אחת.

הפסקת עישון לפני הכניסה להריון בעזרת הסדנאות של אלן קאר

הכניסה להריון טומנת בחובה התחלה חדשה. ההתחלה הטובה ביותר, היא ההתחלה הבטוחה ביותר. גמילה מעישון טרם הכניסה תשפר משמעותית את איכות חייך ואת איכות חייו של התינוק. אצלנו בסדנאות הגמילה מעישון של אלן קאר את תקבלי יחס אישי ומקצועי שיתרום רבות לבריאותך הפיזית והנפשית, וכך לבריאותו של העובר. השיטה של אלן קאר מאפשרת לך לנשום לרווחה ולהגמל באופן מוחלט מעישון. והכי חשוב, כאשר מפסיקים לעשן בעזרת שיטת אלן קאר, מפסיקים גם לרצות לעשן. לכן לא חווים את הלחץ ותחושת הויתור והגעגוע לסיגריה שמרגישים כאשר מנסים להפסיק לעשן לבד, או כשמפחיתים עישון. כך תבטיחי שההריון יעבור ללא רגשות אשם וללא סטרס נוסף, בתקופה המיוחדת הזו.

לאור המציאות החדשה, באלן קאר מציעים לך לעבור את הסדנה באופן המותאם לצרכים שלך. תוכלי לבחור בין סדנה אונליין אשר מתקיימת עם מנחה, בדיוק כמו סדנה פרונטלית. תוכלי להשתתף אונליין ולשאול שאלות. סדנה פרונטלית אשר מתקיימת בקבוצות קטנות, באחד מסניפי הרשת עם מנחה (בהתאם להנחיות משרד הבריאות). וסדנה דיגיטלית, אשר מתקיימת במתכונת של קורס דיגיטלי, בו תוכלי לבחור מתי נוח לך לעבור את הסדנה, מביתך.

כתבות נוספות