חשיבות הפסקת העישון לפני ניתוח

חשיבות הפסקת עישון לפני ניתוח

אם אתם מעשנים והיה עליכם לעבור הליך ניתוחי, ודאי נתקלתם באחת הדרישות הבלתי משתמעות לשתי פנים כחלק מההכנה לניתוח: הפסקת עישון. מדוע אנו מחויבים להימנע מעישון לפני ניתוחים וכיצד ניתן לעשות זאת בקלות יחסית?

העישון מזיק לבריאות זאת כולנו יודעים, בין אם מעשנים ובין אם לא. אולם עבור אנשים אשר עתידים לעבור ניתוח, העישון עלול להזיק הרבה יותר ולכן גמילה מעישון היא לא המלצה אלא ממש תנאי הכרחי. העישון עלול לגרום לסיבוכים רבים במהלך הניתוח ולאחריו בתקופת ההחלמה.

הגמילה מסיגריות – חלק בלתי נפרד מהכנה לניתוח

בין אם אתם עתידים לעבור ניתוח פלסטי ובין אם ניתוח לב, עיניים, אף אוזן גרון או כל ניתוח הכולל הרדמה מלאה, עליכם להיגמל מסיגריות שבועיים לפני הניתוח לפחות.

הסיבה: בעת ההרדמה הגוף נדרש לתפקד באופן מיטבי והעישון עשוי לפגוע בהצלחת הניתוח ובמקרה הרע אף להוביל לסיבוכים מסכני חיים. כתוצאה מכך, כאשר הניתוח מתוכנן ואין מדובר בניתוח חירום, מטופלים מעשנים יתבקשו להפסיק לעשן בטרם הניתוח וכך למנוע סיבוכים מיותרים.

אילו סיבוכים עלולים להיגרם כתוצאה מעישון?

עישון לפני ניתוח עלול להוביל לסיבוכים רבים לרבות אלו הבאים:

הפרעה בתפקוד הריאתי

העישון פוגע בתפקודן של הריאות ולכן קיימת המלצה על הפסקת עישון לפני ניתוח, ולו רק על מנת שהמנותחים יוכלו לנשום טוב במהלכו, בעת שהם שרויים תחת הרדמה מלאה.

הפרעה בנשיאת החמצן לאיברי הגוף השונים

עשן סיגריות מוביל לעלייה בפחמן חד חמצני ולפגיעה ביכולתו של ההמוגלובין לשאת חמצן. כאשר נשיאת החמצן נפגעת עלולים להתפתח סיבוכים כאלו ואחרים.

פגיעה בזרימת הדם וכתוצאה מכך בתהליכי ההחלמה של הרקמה

איחוי לא טוב של הרקמה הצלקתית הוא תוצר של זרימת דם מוגבלת. הדבר מקבל משנה תוקף במיוחד בניתוחים פלסטיים, בהם השאיפה היא לצלקות מינימליות.

הגברת קרישיות יתר

לעישון ישנן השפעות רבות על בריאות הגוף, אחת מהן היא קרישיות יתר. היות ואחרי ניתוח קיים סיכון גדול יותר להתפתחותם של קרישי דם העלולים להוביל לשבץ מוחי או תסחיף ריאתי, מומלץ להפסיק לעשן לפני ניתוח.

מחקרים מראים – העישון מוביל לסיבוכים גדולים יותר בניתוחים

באופן כללי ניתוחים עשויים לגרום לסיבוכים ותופעות לוואי אצל כל אחד. עם זאת מחקרים מוכיחים כי אצל מעשנים גורם הסיכון גדול יותר: אנשים מעשנים נוטים יותר לסבול מסיבוכים לאחר ניתוחים. בפועל העישון הופך את הגוף לחשוף יותר בפני מחלות מסוגים שונים ויכול לגרום להתפתחותם של מצבים מסכני חיים היות והגוף בבסיסו חלש יותר.

אז איך נגמלים? הפסקת עישון אינה פשוטה לרוב האנשים, גם כאשר בריאותם עומדת על הכף.

לכן כדי להימנע מסיכונים וסיבוכים פנו עוד היום לאלן קאר המחזיקים באחוזי הצלחה גבוהים במיוחד, וקבלו סיוע והכוונה אודות הדרך הקלה להפסיק לעשן.

כתבות נוספות