חוקי עישון – איפה אסור ואיפה מותר לעשן?

חוק העישון

כמו כל מדינה מערבית אחרת, גם מדינת ישראל מכירה בנזקי העישון. העישון כידוע הופך את גופו של האדם לפגיע ומקשה עליו להתמודד עם מחלות שונות. כך נאלצים מעשנים רבים לקחת ימי מחלה מהעבודה, מה שפוגע במשק הישראלי. מסיבה זו, בשנים האחרונות הוחמרו האיסורים על העישון במקומות ציבוריים, הוגברה האכיפה. להלן סקירה קצרה.

מטרת חוק העישון

עד לפני כמה שנים, העישון היה גזרה שכל הציבור היה צריך לשאת בה. אם רצית לבלות בפאב או במסעדה, ידעת כי יהיה עליך "לספוג" כמות מסוימת של ניקוטין, ולסבול מהשפעותיו של העישון הפסיבי. אנשים רבים הסובלים מרגישויות שונות בשל מחלות בדרכי הנשימה, היו לעתים קרובות מוותרים על בילויים מסוג זה. זוהי בדיוק מטרתו של החוק שנועד להגן ולשמור על בריאותו של כלל הציבור. המחוקק אינו מעוניין להותיר את הבחירה בידי המעשן, ואינו מעוניין שאנשים בסביבתו יחושו שלא בנוח לבקש ממנו לכבות את הסיגריה. על כן, בשנים האחרונות החמירה ההגבלה על מרחבי העישון המותרים.

היכן אסור לעשן

לפני שנתחיל בפירוט המרחבים האסורים בעישון, חשוב לציין כי החוק נועד לשמור לא רק על בריאותו של מי שאינו מעשן, אלא באמצעות ההגבלות השונות, הוא שואף לעודד הפסקת עישון. על כן, כפי שניתן יהיה להיווכח האיסור על העישון הורחב באופן משמעותי. אם בעבר אסור היה לעשן בחדרים סגורים, הרי שכיום האיסור על העישון תקף גם במקרים אחרים. למשל, אזור הכניסה למבנים ציבוריים, צריך להיות נקי מעישון, אסור לעשן לפחות בטווח של עשרה מטרים מהכניסה או מהיציאה. העישון אסור כמובן גם בחנויות, אוטובוסים, מסדרונות המתנה ואצטדיונים. גם בריכת השחייה, לרבות החצר שלה, מוגדרים בחוק מקומות שבהם אסור לעשן. בשל כך, נאסר על מי שהמבנה נמצא בתחום אחריותו להציב מאפרה או כלי אחר שנועד לשימושם של מעשנים. החוק אף קובע קנסות שמטרתם להבטיח את הציות לחוק ולהוות גורם הרתעה.

מקומות שבהם מותר לעשן

מכיוון שעשן הסיגריות נוטה להתפזר לכל עבר ולחשוף אנשים רבים לרעלנים בסיגריות, החוק מתיר את העישון רק במצבים מיוחדים שבמסגרתם ניתן לשלוט בחשיפה לעשן. לשם כך, נדרש לעתים קרובות בעל המבנה או בעל המקום להקצות חדר נפרד לחלוטין, ולוודא כי הוא מאוורר כראוי. גם שטחו של חדר עישון מוגדר בחוק, ואסור שיהיה יותר מרבע השטח הפתוח לציבור. בעל המבנה צריך לוודא כי החדר הייעודי בנוי באופן כזה שהוא אינו מהווה מטרד ואינו מאפשר מעבר של עשן לחלקי המבנה האחרים.

מפסיקים לעשן בקלות ובמהירות

חוקי העישון וההחמרה ההדרגתית שחלה בהם רק מדגישים את מה שכולנו כבר יודעים. העישון מזיק לבריאות, מזיק לסביבה, ועולה למשק כסף רב. מחירי הסיגריות עולים, מרחבי העישון המותרים מצטמצמים, ולכן זה הזמן להיגמל מסיגריות לתמיד. בניגוד לשיטות אחרות, כגון כוח רצון ושימוש באמצעים מכניים שונים, הסדנה של אלן מאפשרת גמילה מעישון ללא תופעות לוואי, ובסופה תהפכו גם אתם למעשנים לשעבר. אז למה לחכות? תפנו עוד היום לאלן קאר ותפסיקו לעשן בקלות ובמהירות.

כתבות נוספות