התמכרות פסיכולוגית לעישון

התמכרות פסיכולוגית לעישון

עישון סיגריות איננו מנהג חדש, נהפוך הוא, בימים עברו הרבה יותר אנשים נהגו לעשן. עם הזמן, הם גם החלו להיות ערים לכל הנזקים הנלווים לעישון כמו מחלות שונות, חלקן חשוכות מרפא. אולם, עדיין קיימים גם לא מעט מעשנים שרוצים להיגמל מההרגל המגונה ולצערם הרב מתקשים מאוד להניח לסיגריה.

התמכרות לסיגריות

הסיגריות פוגעות בבריאות, במראה עור הפנים, בשיניים, הן מפיצות ריח לא נעים, וישנן שלל סיבות להפסיק לעשן. אולם בעבור לא מעט מעשנים, לעיתים הגמילה היא קשה מנשוא. אמנם ישנם מעשנים לשעבר שיום אחד פשוט החליטו להפסיק לעשן ואכן עשו זאת והצליחו, יש כאלה שכלל אינם רוצים להפסיק וישנם אלה שכן, אך הדבר הוא מעבר לכוחם. כאשר אנו מדברים על גמילה מסיגריות, חשוב להבין שההתמכרות אליהן, הינה הן פיזיולוגית והן פסיכולוגית. בין שלל החומרים הקיימים בסיגריה, קיים גם חומר ממכר בשם ניקוטין שמפתח אצלנו את התלות הפיזיולוגית, אולם לעיתים זוהי המשוכה הקטנה יותר ומה שמקשה על הגמילה היא ההתמכרות הפסיכולוגית.

מאין נובעת ההתמכרות הפסיכולוגית?

השתייכות חברתית

צעירים רבים מתחילים לעשן, זאת בהיותם מודעים לנזקי העישון, על מנת להשתייך לקבוצת השווים ולהיות מקובלים, לעיתים זהו סימן לכך שהם בגיל המרד ולפעמים הסיגריה מהווה איזשהו סוג של פיצוי על חוסר במשהו אחר.

הרגל

מעשנים את הסיגריה הראשונה מכל מיני סיבות שונות, מאוחר יותר עולה הצורך באחת נוספת, ומשם פשוט מתרגלים לעשן. את הקפה הראשון בבוקר לא שותים בלי סיגריה, כאשר מתחילים לשוחח עם מישהו בטלפון מציתים סיגריה, עישון לפני האוכל ועישון אחרי האוכל, עישון בעת שהם נמצאים בחברת אנשים אחרים – תמיד יש סיבה להצית עוד סיגריה. כלומר,הפסקת עישון היא גם גמילה מהרגלים שונים.

חשש מהשמנה

מעשנים רבים אשר מודעים היטב להשפעות המזיקות של עישון סיגריות, חוששים להפסיק לעשן פן  יפצו את עצמם באמצעות אוכל, ואז גם ישמינו, מה שאכן קורה בלא מעט מקרים. ואם החשש מהשמנה הוא כה גדול, סביר להניח שהסיגריה תישאר נוכחת בחייו של המעשן.

הפחד לא להיות ממוקדים

עישון מסייע לאנשים הסובלים מהפרעת קשב. הם חשים כי בזמן שהם מעשנים סיגריה, רמת הקשב והריכוז שלהם עולה, והם ממוקדים יותר במשימתם. החשש שמא היכולת הזאת תאבד להם, מביאה לידי כך שהם ממשיכים לעשן.

העישון הופך להיות חלק מאישיותו של המעשן

בקרב אנשים רבים, העישון הוא חלק אינטגרלי מחייהם, הם לא יזהו את עצמם ללא הסיגריות. גם אין להם בעיה להגדיר את עצמם כמכורים, זוהי חלק מהזהות שלהם, וכידוע, מהאני העצמי והזהות שלנו,  קשה לברוח.

לסיכום

על מנת לסייע לאנשים להפסיק לעשן, יש להבין כי אין מדובר כאן רק בהתמכרות פיזית לניקוטין, אלא קיימת גם התמכרות פסיכולוגית. סיגריה מעוררת בקרב המעשנים תחושות של רוגע, והעישון עצמו נחשב בעיניהם לפעולה הגורמת להנאה.

כתבות נוספות