התמכרות לסיגריות

התמכרות לסיגריות

התמכרות לסיגריות נחשבת הנפוצה ביותר בעולם. פעולה זו נובעת מן החומר הממכר בסיגריות אשר נקרא ניקוטין.  התמכרות הוא למעשה תהליך בו אדם מפתח תלות בחומר ממכר, תהליך הגמילה ממנו כרוך במשבר פיזי ונפשי. מדוע עישון סיגריות היא פעולה ממכרת? למה התמכרות משפיעה על גופינו בעוצמה כה חזקה? כיצד ניתן לצאת ממעגל ההתמכרות?

הניקוטין כחומר ממכר

ניקוטין, החומר הפעיל בסיגריה, הוא סם טבעי והשפעתו על המוח האנושי גורמות לתהליך התמכרות מואץ. תכונותיו של הניקוטין משפיעות בצורה כזו על המוח האנושי שהוא יודע לקלוט את הסם ולפרש את ההשפעה כהרגשה נעימה ורצויה. תחושה זו יוצרת תלות פיזית בניקוטין ומתחילה את תהליך ההתמכרות. השפעותיו של הניקוטין על המוח הן מהירות מאד – כ- 15 שניות, אך השפעתו קצרת טווח והוא מתפרק לאחר 20-60 דקות. עובדה זו גורמת לאדם לצרוך באופן תדיר יותר ויותר את הניקוטין וכן להגדיל את המינון של הסם בגוף.

התמכרות הוא לא תהליך פיזי בלבד, וחלקו הנכבד טמון בהשלכות נפשיות ופסיכולוגיות. אדם המכור לסיגריות מרגיש כי הסיגריה היא חלק בלתי נפרד מחייו. הוא מקשר את עישון הסיגריה למצבים נפשיים ומאורעות שונים בחייו, כאשר חלקם הופכים להרגל יומיומי.

כחלק בלתי נפרד של התמכרות, מלווה בתופעות פיזיולוגיות של השתוקקות לניקוטין כמו חוסר שקט ועצבנות, כאבי ראש, שיעול כבד וליחה מרובה, בעיות שינה ועייפות ועוד. תופעות אלו עתידות להיחלש ואף להיפסק תוך ימים ספורים. בנוסף לכך, ההוקעה של ההרגל וההשלכות הפסיכולוגיות של ההתמכרות לסיגריות הוא תהליך מורכב בפני עצמו, הדורש למידת מיומנויות ייחודיות לשם כך.

הפסקת עישון בשיטת אלן קאר היא הדרך הקלה ביותר להפסיק לעשן. השיטה הייחודית, מוכחת כיעילה בכל העולם, תעזור לכל מעשן להפסיק לעשן באופן מיידי, ללא תופעות לוואי או עלייה במשקל. הצטרף עוד היום למיליוני מעשנים שהפסיקו לעשן בדרך הקלה.

כתבות נוספות