התחושות שילוו אותך לאחר הפסקת עישון

הפסקת עישון

ההחלטה להיגמל מסיגריות היא עבור רבים נקודת מפנה משמעותית ביותר בחיים. הנזק שגורם עישון סיגריות למערכות הגוף ידוע ומוכר, אך מעבר לכך לעישון סיגריות השפעות מרחיקות לכת עוד יותר. העישון פוגע גם בבריאותם של בני המשפחה, פוגע בקשר הזוגי וכמובן מלווה בריחות לא נעימים. מעבר לכך, המעשן מתמכר לסיגריות, הופך להיות תלוי בהן, ופעמים רבות מתכנן את יומו סביב הפסקת הסיגריה הבאה. בשל כך, השחרור מהסיגריות הוא דבר מבורך בהחלט, אך כדי לעבור בשלום את תהליך הגמילה, מומלץ להכיר את התחושות המלוות את תהליך זה.

תחושות לחץ ועצבנות

אחת הסיבות בעטיין מעשנים רבים חוששים לפתוח בתהליך הגמילה הוא תחושת עצבנות והלחץ שחווים מעשנים רבים. למעשה, תחושה זו מוכרת היטב לכל מעשן, והוא חווה אותה יום-יום כאשר הוא ממתין להפסקת הסיגריה הבאה. עצבנות זו מקורה בתגובת המוח להפסקת עישון. לאורך הזמן, כאשר העישון הופך להיות הרגל קבוע, המוח האנושי הופך להיות תלוי בו. הניקוטין מגיע במהירות רבה למוח וגורם לשחרור של אדרנלין ודופמין, כימיקלים המשפרים את תחושתו של האדם ומעוררים אותו. ככל שעובר הזמן יש צורך ביותר ניקוטין על מנת לשמור על התחושה שהעישון מעורר, ועל כן לעיתים מי שעישן שנים רבים יתקשה יותר להיגמל. אך חשוב לזכור כי תחושות עצבנות וחוסר מנוחה נובעות מכך שהמוח אינו מקבל עוד את מנת החומר הרעילה שהוא רגיל אליה. כמה ימים לאחר הפסקת העישון, הגוף מתחיל לחזור לעצמו, ועוצמתן של תחושות העצבנות תפחת עד שהן ייעלמו לחלוטין.

הרצון לסיגריה

קושי נוסף שעמו מתמודדים מעשנים רבים המעוניינים להיגמל מעישון הוא הרצון לחזור לעשן. בדרך כלל, כשש שעות מרגע עישון הסיגריה האחרונה הגוף מתחיל לחוש בחסרונו של הניקוטין ובשלב זה ייתכן כי האדם ירגיש מעין צורך עז לעשן סיגריה. קיימות דרכים רבות להתמודד עם מצב זה, וכל אחד מצליח למצוא את הדרך המתאימה לו. יש מי שנעזר באדם קרוב או בסדנה להפסקת עישון, ויש מי שמעדיף תרגילי הרפיה, רגיעה או אפילו דמיון מודרך. על מנת לצמצם ככל שניתן את השפעתם של התקפים מסוג זה, כדאי לחשוב מהם התנאים המעוררים אותם, ולנסות להימנע ממצבים שהמוח מקשר אותם עם עישון סיגריה.

שחרור הגוף

כל מעשן מחפש גמילה מסיגריות במהירות, ובאמת, ניתן להיגמל מהר יחסית מהרגל זה ולהשתחרר מהתמכרות אליו. כאמור, כשמתחילים גמילה הימים הראשונים הם הקשים ביותר, אך מהר מאוד האדם יחוש שיפור משמעותי. כשבועיים לאחר עישון הסיגריה האחרונה מערכת הדם של הגוף מתחילה להתאושש; הדם זורם טוב יותר, הריאות נושמות טוב יותר, האדם נמרץ יותר ותחושה הכללית משתפרת לאין שיעור. כמה חודשים לאחר מכן הריאות מתנקות והמערכת החיסונית של הגוף מתחזקת ומתחילה לחזור לעצמה. מי שהצליח לעבור שנה שלמה בלי סיגריות כבר מתחיל בדרך חדשה; הוא הצליח להשתחרר מהתמכרות לחומרים הרעילים, החזיר לעצמו את השליטה בחייו, ואין דבר שמונע ממנו לחיות חיים בריאים ומלאים יותר.

כתבות נוספות