השפעת ניקוטין על ילדים

השפעת ניקוטין על ילדים

אנחנו כהורים עושים המון למען הילדים שלנו: דואגים לחינוך, הקניית ערכים, ביגוד, מבשלים עבורם ארוחות מזינות ובריאות, מחפשים ברשת מתכונים מגוונים, שיעזרו להם להתפתח ולגדול. אבל לפעמים ולא במודע, אנחנו מתנהלים בצורה שעלולה לפגוע בבריאות שלהם.

אחת הדוגמאות לכך, היא עישון בקרב ילדים. למרות שילדים קטנים אינם מעשנים, גם עישון פסיבי עלול לייצר נזקים לטווח הקרוב והרחוק.

מה הן השפעות העישון בקרב ילדים ותינוקות וכיצד עישון משפיע על הילדים שלנו?

מחלות, השפעות ישירות על הבריאות- העישון לא משפיע רק על המעשן עצמו, אלא גם על הסובבים אותו ובמיוחד על הילדים שלו, אלו המעשנים "עישון פסיבי". כך לדוגמה נמצא כי ילדים לאמהות מעשנות, נמצאים בסיכון הגבוה פי 2.1 לחלות באסטמה, בהשוואה לסיכון לחלות באסטמה לילדים שהאמהות שלהם אינן מעשנות.

כן, גם אם אתם מעשנים הרחק מהישג ידם של הילדים, עשן שנדבק על הבגדים שלכם, על כפות הידיים, הילד נאלץ בעל כורחו ובניגוד לרצונו, לשאוף עשן ויש לכך השלכה ישירה על הבריאות הן של תינוקות והן של ילדים: עישון פסיבי עלול להשפיע על מערכת הנשימה של הילד, לגרות את עור הפנים שלו, העיניים. חשוב לזכור כי בגילאים הקטנים במיוחד, מערכת החיסון אינה מספיק מפותחת, מערכת הנשימה רגישה מאוד להשפעות חיצוניות וזיהומים שונים. לפיכך, החשיפה לעשן סיגריה והחומרים המזיקים, עלולים להפוך את הילד לפגיע.

מדוע זה כך? חלקיקים מחומרי העישון נותרים על בגדיו של ההורה וגם אוורור הבית לא מצליח לסלק לגמרי את ההשפעות המזיקות של העישון. לעתים קרובות, ילדים ישנים עם הוריהם וכך באמצעות המגע עם בגדיו של ההורה, הם נחשפים לחומרי הסיגריה. למעשה, רק גמילה באופן מוחלט תסייע לשמור על בריאות הילדים.

השפעת העישון בקרב ילדים ותינוקות

לעיתים אנחנו נזהה פגיעות רק בעתיד הרחוק: מחלות  צינון "פשוטות" עלולות להפוך למחלות נשימה כרוניות הנובעות מחשיפה לעישון, ילדים רבים עלולים לפתח אסטמה או מחלות כרוניות אחרות, שעישון פסיבי עודד את הופעתן. אפילו לגרום חלילה למוות בעריסה, בקרב תינוקות. כפי שציינו, כשאנחנו מעשנים, הילדים נאלצים להפוך למעשנים פסיביים בעל כורחם.

חיקוי – אחת הדרכים שבהם הילד לומד על סביבתו ועל דרכי ההתנהגות המקובלים בחברה היא באמצעות תצפית וחיקוי. כאשר הילד רואה כי הוריו מעשנים, סביר שייראה בכך הרגל חיובי ועל כך הסיכוי שגם הוא יהפוך למעשן כרוני- גדול יותר. הורים רבים חושבים שמספיק להזהיר את הילדים  מפני נזקי העישון, אלא שבכך הם משדרים לילד מסר כפול ומוטעה – מצד אחד הם אוסרים עליו לעשן, ומצד שני הם עצמם מעשנים.

כך לדוגמה נמצא במחקרים רבים שנערכו בנושא, כי ילדים להורים מעשנים, נמצאים בסיכון גדול יותר להפוך למעשנים בעצמם, בהשוואה לילדים להורים שאינם מעשנים. למעשה נראה כי כ- 40% מהילדים שנחשפים בבית לעישון, יתנסו בעישון בעצמם.

דוגמה חינוכית– כהורים, אנחנו מעבירים אינספור מסרים, חלק בצורה מודעת וחלק פחות. אנחנו יכולים להציג את חשיבות הספורט לדוגמה בחיי הילדים, או תזונה בריאה, אבל אם לא נקפיד על כך בעצמנו, אנחנו למעשה מייצרים מסר כפול ומוטעה. לכן, כשהילדים רואים אותנו מעשנים, הם מבינים (גם אם נגיד אחרת) שהעישון הוא דבר חיובי, ומנגד, הם לא יבינו כי זהו הרגל רע וממכר, המזיק לבריאות.

יצירת תדמית חיובית על הסיגריה– הורה מעשן, הוא למעשה מייצר תדמית חיובית על הסיגריה. הילד צופה בהורה, מפנים את ההתנהגות ומבין, גם אם לא ע"י שיח מדובר, כי כך נהוג לעשות בעולם המבוגרים. הרי גם אלו המעשנים כבד, יודעים כי סיגריה מזיקה לבריאות.

עד כמה עישון סיגריות משפיע על הילדים בטווח הקצר והארוך

חלק מההשפעות השליליות יורגשו בטווח הקצר: כפי שציינו,  גם אם הורים יעשנו רחוק מילדיהם, עדין החומרים ידבקו לבגדים, נזק עלול להיגרם לדרכי הנשימה, לגרות את עור הפנים והידיים, לפגוע במערכת החיסון הכה רגישה של הילדים וכך, להפוך אותם פגיעים יותר.

בטווח הארוך- ייתכנו פגיעות שיתגלו רק בהמשך חייו של הילד: מחלות צינון יכולות להתחלף במחלות נשימה כרוניות הנובעות בשל החשיפה לעישון. ילדים רבים עלולים לפתח אסטמה. ייתכן ומחלות אלו היו מופיעות כך או אחרת. יחד עם זאת, העישון בוודאי אינו מועיל או משפר את בריאותם.

גם הריח נדבק ועלול ליצור ריחוק, ילדים עלולים להירתע ממגע עם הוריהם וכך נפגע הקשר הנבנה בין ההורה לילד.

איך אנחנו כהורים, יכולים לפעול נכון? מה אפשר לעשות אחרת כדי לייצר השפעה חיובית?
כהורים, יש לנו השפעה משמעותית על התנהגות הילד, כשהוא רואה אותנו מעשנים, נהנים מהסיגריה, הוא לא מודע לסכנות שהיא גורמת.

שימו לב לאמירות והפעולות שלכם: המענו מאמירות חיוביות מחזקות את הצורך לעשן "אני חייב/ת סיגריה"

הימנעו מעישון בסביבת ילדכם,

שוחחו איתם על נזקים וסכנות שהסיגריה גורמת

ההמלצה הכי טובה היא להפסיק לעשן, לקחת אחריות.  גם אם לא תעשנו ליד הילדים אלא מחוץ לבית, או במרפסת, המסר שיועבר הוא מסר זהה והילדים עדיין יבחינו כי עישנתם. הפסיקו לעשן, למען בריאותם ולא לפחות למען בריאות הילדים שלכם.

כתבות נוספות