הקשר בין עישון לסרטן השד

הקשר בין עישון לסרטן השד

לכאורה, לאחר כל הגילויים על הגנים הגורמים למחלת סרטן השד קשה לדבר על גורמי סיכון נוספים, אולם מתברר שיש קשר ברור ומובהק בין עישון לסיכוי לחלות בסרטן השד.

אנחנו כבר יודעים בוודאות שעישון מכל סוג שהוא גורם למחלות אופייניות ולמחלת הסרטן באיברים שונים כמו הפה, הוושט והריאות, אולם לא תמיד הצליחו להוכיח קשר בינו לבין סוגי סרטן אחרים שמתגלים באיברים וברקמות אחרות. זה בולט במיוחד בניסיון להבין אם העישון פוגע גם ברקמת השד, במיוחד לאחר שהכרנו את המוטציות בשני הגנים BRCA1 ו-BRCA2 שגורמות לכך והחשד שהורמונים אסטרוגניים שונים מגבירים את הסיכון לכך אצל נשים. מתברר שמחקרים שנעשו בעבר בקרב נשים מעשנות בגיל המעבר ולקבוצת הביקורת שלהן גילו סיכון מוגבר של כ-19% לחלות בסרטן השד. זה משנה לגמרי את התמונה ואת כל מה שידענו על כך, ומאפשר להציל חיים ולשפר את איכות החיים אצל נשים רבות.

התרחבות המחלה מחייבת בדיקת גורמים נוספים

בדיקת נזקי העישון לגוף הגיעה בסופו של דבר גם לרקמת השד. הבדיקה של הקשר בין סרטן השד לבין העישון נובעת מכך שחלה בשנים האחרונות עלייה מתמדת בשיעור החולים במחלה, גם גברים, נעשים ניסיונות להבין מהם הגורמים לה. סרטן השד נחשב לסוג שכיח מאוד החוצה גבולות אתניים וגזעיים, וההסבר הגנטי כבר אינו מספיק כדי להבין את התרחבות התופעה. היום כבר לא מדובר באחת מתשע, כי אם ב-11%-10% מהאוכלוסייה, גברים ונשים כאחד. קרינה, כימיקלים, חומרים מסרטנים עלולים, אם כך, להיות בין האשמים בתחלואה מוגברת זו ולכן נבדק גם הקשר לעישון.

מה אומרים המחקרים על הקשר?

יש כמה וכמה מחקרים שמוכיחים היום קשר ברור בין עישון לבין מחלת סרטן השד. אחד מהם הסתיים בשנת 2006 לאחר כתשע שנות מעקב אחר כ-186,000 נבדקות שחולקו לקבוצת מעשנות כבדות, קבוצת לא מעשנות וקבוצת מעשנות בעבר. 19% מהמעשנות הכבדות ו-7% מהמעשנות לשעבר חלו בסרטן השד בגיל המעבר, לעומת הלא מעשנות כלל. נתון מדהים נוסף גילה סיכון של 24% לחלות בקרב המעשנות ללא היסטוריה משפחתית לעומת לא מעשנות עם היסטוריה משפחתית. כלומר, העישון כאן משמעותי יותר מהגנטיקה.

מה שאנו יודעים על גורמים הורמונליים משתנה

מלבד העובדה שנמצא סיכון גבוה של 52% בקרב מעשנות שקיבלו מחזור בגיל מאוחר כמו גיל 15, מחקר נוסף מצא סיכון גבוה ב-69% לחלות אצל נשים שהתחילו לעשן מוקדם מאוד והרו בעבר, לעומת נשים שהרו אבל לא עישנו מעולם. לנשים שלא עברו הריונות כלל ועישנו סיגריות רבות במשך לפחות 20 שנה היה סיכוי גבוה פי שבעה לחלות לעומת קבוצת לא מעשנות שלא ילדו. מחקר אחר אצל 90 אלף אמריקאיות גילה כי 40 שנות עישון הגדילו את הסיכון ב-80%. החדשות הטובות הן שככל שמפסיקים לעשן מוקדם יותר כך גם הסיכון מושפע מכך לטובה.

כתבות נוספות