הקשר בין עישון לבין הפרעות קשב וריכוז

הקשר בין עישון לבין הפרעות קשב וריכוז

בעבר, עישון סיגריות היה מעין טקס שכל אדם כמעט היה חייב לעבור. את הסיגריה הראשונה מעשנים לפעמים בתקופת ההתבגרות, והנער או הנערה מרגישים כי הלחץ החברתי מושך אותם להתחיל לעשן. במקרים אחרים, תלמידים בחטיבת הביניים או התיכון מעשנים כיוון שלדבריהם הדבר מסייע להם להתרכז.

בארץ, מעשנים רבים מדליקים את הסיגריה הראשונה שלהם בתקופת הצבא וישנם חיילים הנאלצים לעבוד שעות ארוכות ביום, והם טוענים שעישון הסיגריות אף מסייע להם להתרכז במשימות שלהם. אך האם זה כך? האם קיים קשר בין עישון לבין הפרעות קשב וריכוז?

החומרים הרעילים בסיגריות

לפני שמתחילים, חשוב להבין ממה מורכבת הסיגריה ואיך היא משפיעה עלינו. בסיגריה הממוצעת יש אלפי חומרים רעילים שכמה עשרות מהם ידועים כמסרטנים. אך החומר המרכזי הזוכה לעיקר תשומת הלב, הוא כמובן הניקוטין. חומר זה הוא פסיכואקטיבי, כלומר הוא משפיע על תפקודו של המוח, הגורם להתפתחותה של תלות. לכן, מעשן שלא צריך סיגריות זמן מה ירגיש בחסרונו של החומר ויחוש בשל כך תופעות לוואי שונות. בין תופעות אלו ניתן למנות חוסר שקט ועצבנות – תכונות שבוודאי אינן מסייעות לאדם למקד את תשומת ליבו במטלה חשובה הדורשת ריכוז רב, שכן הוא עסוק בחיפוש אחר הסיגריה הבאה. על כן, במובן מסוים הקושי להתרכז ולהיות קשוב עשוי לנבוע דווקא מסיגריות עצמן. במקרים אלו, במיוחד כאשר האדם לא אובחן לפני כן בהפרעת קשב וריכוז, הגמילה מן החומר הרעיל דווקא תסייע לו. לאחר כשבוע-שבועיים הוא יחשוב כיצד הגוף שלו מתנקה מהתלות בסיגריות, וכיצד הוא מסוגל שוב לשמור על ריכוז מלא במשימה שלפניו.

עישון בהריון והפרעות קשב וריכוז

אחת השאלות שכל אישה הרה שומעת בעת הביקור אצל רופא/ת הנשים היא "האם את מעשנת?". אם האישה תענה בחיוב, היא תקבל המלצה חד-משמעית: הפסקת עישון. אומנם האישה היא זאת שנושמת את החומרים הרעילים, אך הם עוברים לעובר באמצעות חבל הטבור, מחקרים שונים מצאו כי קיים קשר סטטיסטי בין עישון בהריון לבין התפתחותן של הפרעות קשב וריכוז. כאשר חושבים על זה בהיגיון – זה לא אמור להפתיע אף אחד, שכן הניקוטין משפיע על מוח האדם. העובר אמור להתפתח ברחם בסביבה מגוננת ונעימה, מערכות הגוף שלו ניזונות מהאם ונבנות בהתאם. אך אם עוד בהתפתחותו הראשונית, המוח של העובר נחשף לחומרים מזיקים, הרי עלול להיגרם למערכות החיוניות שלו נזק ממשי ובלתי הפיך.

הפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים

כיום, קיימת מודעות רבה לנושא של הפרעות קשב וריכוז. ילד הסובל מהפרעה זו עלול להתקשות בלימודים ולעיתים גם הקשר עם ילדים אחרים בני גילו עשוי להיות מושפע מכך. במאמר שפורסם בכתב העת Israeli Journal of Pediatrics בדצמבר של שנת 2010, נחשף כי ילדים ונערים רבים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, מעשנים הרבה יותר מילדים שאינם סובלים מהפרעות אלו. המחקר מצא כי הניקוטין אכן מסייע למתן התנהגות אימפולסיבית ומגביר את היכולת של הילד להתרכז ולשלוט במעשיו. אך כמובן, ההשפעה הזו היא כאין וכאפס לעומת הנזקים שגורם העישון. על כן, להלן מספר המלצות עבור ילדים הסובלים מהפרעת וריכוז:

  • אבחון מלא ומדויק – ראשית, אם ייתכן כי הילד סובל מהפרעת קשב יש לבצע אבחון שיסייע לקבל תמונה מלאה של המצב הקיים.
  • בניית תוכנית טיפולית – כיום ישנן דרכים רבות ואפקטיביות לטפל בהפרעת קשב, ועל כן מומלץ להתייעץ עם מומחים בנושא.
  • גמילה מעישון – ניקוטין אינו הפתרון לבעיה, ולעיתים הוא אף עלול להחמיר אותה כיוון שהילד הופך להיות תלוי בניקוטין. על כן כדאי לסייע לילד להבין איך להפסיק לעשן, ולהמליץ לו בעת הצורך על סדנאות שונות.

בשורה התחתונה, הפרעת קשב וריכוז היא היום מצב מוכר וידוע שניתן לטפל בו באמצעים יעילים ביותר. עישון סיגריות אינו הפתרון, וממילא יגרום לנזק מצטבר ומשמעותי הרבה יותר.

כתבות נוספות