הפסקת עישון בתקופת הקורונה

הקורונה היא חלק מחיינו בשנה האחרונה. מידי יום אנחנו מתמודדים עם אתגרים שונים
עם חשש בריאותי להדבק, לחלות בקורונה, נכנסים לבידוד, סגר, מגבלות, נדרשים לעטות מסיכות, לשמור על מרחק אחד מהשנייה, שומרים על קפסולות, ממעיטים במפגשים חברתים ומשפחתיים. הקורונה אלצה את כולנו לחשב מסלול מחדש.

מעבר לפן הבריאותי והדאגה להישמר מפני הדבקות בנגיף, ישנן תופעות רגשיות: ניתוק מהמשפחה, החברים, לחץ כלכלי, הרבה אנשים הוצאו לחל"ת, עובדים מהבית, יש יותר מפגשי זום, מאשר מפגשים אישיים.

אז איך הקורונה השפיעה על המעשנים?
איך ההתמודדות עם גמילה מעישון בתקופת הקורונה? לצערנו, דווקא בתקופה הזו, אנחנו עדים להחרפה בצריכת הסיגריות בקרב מעשנים. המשמעות היא שאנשים רבים חווים כקושי, את התמודדות עם גמילה מעישון בתקופת הקורונה.

מדוע בעצם מעשנים, מעשנים יותר, או חוזרים לעשן גם אם נגמלו?
ישנו קושי להתמודדות עם גמילה מעישון בתקופה הקורונה. אנשים שחווים חרדה למשל, מעשנים הרבה יותר, הם חושבים שהם זקוקים לסיגריה כסם מרגיע, כעוגן שתהיה עבורם בימים הקשים. גם מי שנגמל, אך לא עשה שינוי בתפיסה, ימצא את עצמו מהר מאוד מתמכר בחזרה לסיגריה, מעשנים- יעשנו יותר ואלו שהפסיקו, אם לא השתמשו בשיטה הנכונה, הסיכוי לחזור לעשן- יגבר.

קושי נוסף להתמודדות עם גמילה מעישון בתקופה הקורונה, הוא השעמום. יש סגר, לעיתים אסור לצאת מהבית אלא בטווח מוגבל, המון זמן מסכים, הגבולות נפרצים, מוותרים לעצמנו יותר וגם הסיגריה זמינה מתמיד. בתקופת הקורונה, מנצלים הפסקת סיגריה להתאווררות בחוץ, אפילו כהזדמנות לעשן ולהוריד את המסכה. מעשנים מעידים על עליה בצריכת הסיגריות ואלו שכבר הפסיקו, מוציאים את כל הסיבות (הלא נכונות) לחזור לעשן.

התמודדות עם גמילה מעישון בתקופה הקורונה קשה מתמיד, דווקא עכשיו, הסיגריה היא סוג של נחמה. לכן כביכול, יש את כל הסיבות הנכונות לחזור לעשן, או לפחות לא להפסיק.

הסיכונים הבריאותיים בלעשן בזמן הקורונה
לפני שנדבר מדוע, דווקא עכשיו, מומלץ להיגמל מעישון בתקופת קורונה, חשוב להבין את הסיכונים הבריאותיים בעישון: עישון עלול לגרום למחלות רבות: פגיעה בכושר הגופני, סיכון לחלות במחלת סרטן, טרשת עורקים, מוות בעריסה, מחלות בכלי הנשימה ועוד.

המעשן חושב ומאמין שהניקוטין מייצר שליטה ורוגע, זוהי תפיסה שגויה- העישון והניקוטין, מייצרים חוסר רוגע וחוסר שליטה תמידיים. בנוסף, ישנם סיכונים בריאותיים בלעשן בקורונה: מעשנים נמצאים בקבוצת סיכון מוגברת, גם להדבק בקורונה וגם, אם חלילה נדבקו, ההחלמה תהיה קשה עבורם אף יותר משום שמערכת חיסון חלשה, וירוס הקורונה נדבק לריאות ולפיכך גם סיכון לחלות גבוה וגם סיכון גבוה להדבק. כמו כן,  ידוע כי  העישון מחליש גם את המערכת החיסונית ובקשר ישיר, את יכולת הגוף להתמודדות עם נגיף הקורונה.

הסיכונים הבריאותיים בלעשן בקורונה הם כ"כ רבים, לפיכך, הקורונה יכולה להפוך להזדמנות טובה ולייצר שינוי, אנחנו מבינים שזה הזמן להיגמל.

הפכו את חוסר הוודאות לוודאות, או מה הם היתרונות בהפסקת עישון בתקופת הקורונה
אז נכון, יש נטייה לחשוב שבזמני לחץ וחוסר וודאות, אולי זה לא הזמן לשנות הרגלים, אבל התשובה שזה בדיוק הפוך.

ישנם יתרונות רבים בהפסקת עישון בתקופת הקורונה: הראשונה שהיא שדווקא עכשיו, כשאנחנו בחוסר וודאות, אנחנו יכולים לשלוט על משהו, הכוח להיגמל נמצא בידיים שלנו. תסתכלו מסביבכם, כמה אנשים עשו שינוי מהותי בחייהם בתקופה הזו? נכנסו לכושר, התחילו לבשל, יצרו לעצמם הרגלים משמעותיים חדשים שנכנסו לאט, לאט לשגרת החיים שלהם.

אם בעבר התרגלנו לאכול במסעדות, כיום בתקופת הקורונה, אנשים התחילו לבשל בבית, ביחד. הם למדו לבחור חומרי גלם טעימים ומעניינים, חיפשו מתכונים יצירתיים, המציאו, התייעצו. המטבח הפך להיות מוקד הבית, אפילו הילדים שלנו התחילו לבשל ולאפות, יחד איתנו.

כך גם היתרונות בהפסקת עישון בתקופת קורונה, לפעול נגד המחשבה האוטומטית, לבחור ב"כן". הפסקת עישון מאפשרת לנו לשלוט, אנחנו נחליט אם נעשן או לא נעשן וכשאנחנו שולטים, בוודאי בתקופת חוסר וודאות כמו קורונה, טוב לנו יותר. השליטה בהפסקת העישון מכניסה רוגע לחיים שלנו.

בנוסף, בפן הבריאותי, אנשים מעשנים, יכולים לחוות יותר מתמיד: שיעול, לחץ בחזה, יובש בפה. אדם מעשן חרד לבעיות הבריאותיות שלו, החרדה היומיומית שהיא כמו עננה מעל ראשם, רוויה בפחדים וכדי להרגיע את הפחדים הללו, הפסקת עישון היא חלק מהותי, היא מונעת חוסר וודאות ועוזרת לנו לשמור על הבריאות שלנו, בייחוד בימים אלו.

בפן הכלכלי, החסכון מהותי. אחד היתרונות בהפסקת עישון בתקופת הקורונה, הוא החסכון בעלות הסיגריות. הידעתם? מעשן, מעשן בממוצע קופסה ביום שעולה כ 35 ₪. אם נכפיל בחודש, המשמעות היא כ 1200 ₪ בחודש. כ 15,000 ₪ בשנה. האם לא חבל להשקיע את הסכומים האלו בסיגריות? כשאנחנו יכולים לחסוך למען העתיד או לפחות להשקיע בדברים מהותיים ביום יום.

החלטתם שהקורונה לא תעצור אתכם, אז איך נגמלים בימי קורונה? נשאלת השאלה, אלו דרכים קיימות להפסקת עישון מרחוק/אונליין בתקופת הריחוק החברתי? כמו גם בהרבה תחומי החיים שמצאו את מקומם בדיגיטל ועברו מפרונטלי לדיגיטלי כך גם סדנאות הפסקת העישון. אנחנו באלן קאר, הבנו מיד את הצורך והתאמנו את כל הסדנאות, המפגשים גם למרחוק.

אלו דרכים קיימות להפסקת עישון מרחוק/אונליין בתקופת הריחוק החברתי?
לצד הסדנאות הפרונטליות, המתקיימות בהתאם לתו הסגול, שמירת מרחק ועוד, אנחנו מקיימים את אותן סדנאות רק בזום, מבלי לצאת מהבית.

לצידן, אפשר למצוא סדנאות דיגיטליות- אנחנו מזמינים אתם לצפות בפרקים מצולמים, בכל שעה וזמן שנוחים לכם, מכל פינה בבית, לעצור אם צריך ולחזור להרצאה. תוכלו למצוא סרטונים לעידוד וחיזוק ועוד.

כמו- כן, תוכלו להיכנס לקבוצת הפייסבוק שלנו, לשאול שאלות, לקרוא על הצלחות ולייצר את קבוצת התמיכה הכה חשובה בתהליך הפסקת העישון.

אלו דרכים קיימות להפסקת עישון מרחוק/אונליין בתקופת הריחוק החברתי? מלבד זום, סדנאות און ליין מענה טלפוני, אנחנו מציעים ליווי במעגלי תמיכה טלפונית. אנחנו נמצאים עבורכם בכל יום, בין השעות 9:00-21:00, גם בשישבת כמובן.

הליווי הייחודי שלנו, הוא שהתמיכה היא ע"י מעשנים לשעבר, שהוכשרו לתת מענה ויודעים בדיוק מה עובר על כל אחד ואחת, בייחוד בתקופה זו.

לסיכום, הפסקת עישון בתקופת הקורונה מחזקת את חוסר הוודאות, מאפשרת לנו לשלוט, לשנות הרגלים, לשמור על הבריאות שלנו להתמודד עם הפסקת העישון גם מרחוק ובעיקר לשנות תפיסה ולהפסיק לעשן.

כתבות נוספות