ההשפעות ההרסניות של ניקוטין על הגוף

אם ביקרתם לאחרונה בקיוסקים או בפיצוציות שמתם לב בוודאי כי חפיסות הסיגריה שינו את פניהן. במקום המראה הממותג והמבריק, על חפיסת הסיגריות מודבקת אזהרה בולטת שמטרתה ליידע את המעשן בדבר הסיכונים הרבים הטמונים בעישון. ואכן, המחוקק הישראלי, בדומה לממשלות רבות בעולם כולו, עושה מאמצים ניכרים לצמצם את היקף השימוש בסיגריות. כעת, כבר יהיה קשה הרבה יותר להתעלם מנזקים אלו או להדחיק אותם, אך אם בכל זאת אינכם מכירים את ההשפעות ההרסניות של ניקוטין על הגוף, מומלץ מאוד שתקראו את המאמר הבא.

עישון ובריאות הגוף

לפני כמה עשרות שנים, חברות הטבק עוד התאמצו להסתיר ולהכחיש את הפגיעה האנושה של הניקוטין בגוף האדם. כיום לעומת זאת, אחרי אין-ספור מחקרים ושנים ארוכות של ליקוט של נתונים, ברור כי העישון פוגע באיכות חייו של המעשן ומקצר אותם. למעשה, השפעתו של הניקוטין מורגשת בכל חלקי הגוף:

  • פגיעה ביכולת הריפוי של הגוף – הניקוטין בסיגריה מאט את קצב יצירתם של תאים בוני עצם, וכך מקשה על הגוף לרפא את עצמו כאשר נוצר שבר בעצם.
  • התפתחות של מחלות סרטניות – ניקוטין מעכב את תהליך האפופטוזיס, תהליך המסדיר את אורך חייהם של תאי הגוף. שיבוש בתהליך זה אינו מאפשר לסלק תאים לא רצויים מהגוף ומעודד את יצירתם של תאים סרטניים.
  • התפתחות של מחלות ניווניות – הניקוטין והפחמן החד-חמצני בסיגריות מקשה על תאי חוט השדרה לספוג את החומרים המזינים שהם זקוקים להם. במצב זה, הסיכוי להתפתחותן של מחלות ניווניות עולה.
  • פגיעה בבריאות הפה – ההשפעה ההרסנית של העישון מתחילה כבר ברגע השאיפה. הניקוטין אינו רק צובע את השיניים אלא הוא אף מעלה את הסיכוי למחלות חניכיים. מכיוון שהחומרים הרעילים שבסיגריות פוגעים בזרימה התקינה של הדם באזור, מצטברת במקום אבנית רבה יותר, ויכולתו של הגוף לרפא פצעים או להתמודד עם מחלות פוחתת משמעותית.
    פגיעה במערכת הנשימה – עישון סיגריות פוגע כמובן גם במערכת הנשימה. החומרים הרעילים דבקים בדפנות הריאות, מקשות את הנשימה ומעודדות את הישנותן של מחלות נשימה שונות שבדרך כלל לא יתקפו אדם שאינו מעשן.
  • פגיעה בבריאות הלב – מעשנים רבים אינם מודעים לכך, אך עישון סיגריות פוגע גם בבריאות הלב. הניקוטין מגרה את המערכת הסימפתטית וגורם להעלאת לחץ הדם ולהגברת קצב הלב. בגלל הפחמן החד-חמצני שבסיגריה, הרמה של ההמוגלובין בדם נוסקת והדם עלול להפוך להיות צמיג יותר. במצב זה קיים סיכון מוגבר להתפתחות של מחלות בכלי הדם וכך גם תפקוד הלב עלול להיפגע.

הפתרון – גמילה מעישון

הניקוטין אכן גורם לנזקים עצומים, אך החדשות הטובות הן שהגוף האנושי מסוגל לשקם את עצמו. גמילה מעישון תסייע לנקות את הגוף מהרעלים שהצטברו בו, ותאפשר למעשן לשפר את בריאותו ולהחזיר לעצמו את כוחו. לשם כך ניתן להיעזר בכמה שיטות של גמילה מעישון:

  1. נגמלים לבד – לא כולם מסוגלים להיגמל לבד, במיוחד כאשר מדובר במעשנים ותיקים. עם זאת, כיום ניתן להיעזר בספרים כגון ספרו של אלן קאר שיציעו למעשן נקודת מבט חדשה שבזכותה יוכל להשתחרר מעול העישון.
  2. טיפול אישי – גם טיפול אישי יכול להעניק למעשן פרספקטיבה חדשה שתאפשר לו להיגמל מסיגריות ולאמץ אורח חיים בריא יותר.
  3. סדנא להפסקת עישון – סדנאות לגמילה מעישון הן היום אמצעי טיפול מוביל. בסדנאות האדם לומד טכניקות שיקלו עליו להיגמל ושילוו אותו גם בהמשך הדרך. נוסף על כך, בקבוצות פוגשים המשתתפים גם אנשים אחרים המתמודדים עם אותם אתגרים, ובעת הצורך הם יכולים גם לקבל סיוע ותמיכה.

כתבות נוספות