איך עישון משפיע על המטבוליזם?

איך עישון משפיע על המטבוליזם

אחת הסיבות שבעטיין רבים ממשיכים לעשן אינה קשורה כלל במנהג עצמו, אלא בהשפעות הכלליות שלו על הגוף ועל הנפש.

יש מעשנים הטוענים לדוגמה כי העישון מאפשר להם לשמור על משקל גוף תקין, והם חוששים כי אם יגמלו מסיגריות, משקלם יעלה באופן משמעותי וכך, גם כאשר המעשן כבר מעוניין להיגמל מסיגריות ולפתוח בדרך חיים בריאה יותר, הוא מתקשה לעשות זאת.

אך האם שמירה על משקל גוף תקין חייבת להיות כרוכה בעישון? המאמר הבא נעסוק בקשר בין מטבוליזם לבין עישון, ויציע דרך שונה וטובה יותר לשמור על משקל הגוף ועל בריאותו.

מהו מטבוליזם? ממה הוא מושפע

ראשית, לפני שנפנה לדון בקשר שבין מטבוליזם לבין עישון, חשוב להגדיר באופן ברור מהו למעשה מטבוליזם ואילו גורמים משפיעים עליו. תהליכים מטבוליים הם תהליכי חילוף החומרים בגוף, במסגרתם מתפרקים חומרי המזון הנכנסים לגוף. פירוק חומרי המזון האורגניים מוביל לשחרור של אנרגיה הנדרשת לקיום הגוף או לבנייה של רקמות שונות. כאשר חילוף החומרים בגוף תקין, קיים איזון בין כמות האנרגיה הנוצרת בגוף לבין כמות האנרגיה שבה הגוף משתמש בפועל. אך ישנם מצבים שבהם חילוף החומרים איטי מאוד, קצב שריפת הקלוריות אף הוא איטי. קצב חילוף החומרים בגוף מאט ככל שגיל האדם עולה, אך הוא עלול להיות איטי מאוד גם בשל סיבות נוספות כגון תזונה לקויה, מתח, חוסר בפעילות גופנית וסיבות רפואיות אחרות.

מטבוליזם ועישון

כאמור, רבים מעוניינים להיגמל לתמיד, אך הם חוששים כי הפסקה תוביל לעלייה במשקל. ואכן, עישון מסייע לזרז את קצב חילוף החומרים בגוף, מכיוון שהוא מכריח את הלב לפעום בקצב גבוה יותר.

כאשר מפסיקים לעשן, קצב הלב מאט בחזרה, ובמקביל אליו מאט גם קצב חילוף החומרים. אך אם העישון אכן היה מסייע בירידה במשקל, מרבית המעשנים היו רזים; בפועל – אין זה המצב.

במקרים רבים דווקא מעשנים סובלים מעודף משקל ולמצב זה עשויות להיות שתי סיבות עיקריות:

  • מתח – העישון עשוי לזרז במעט את חילוף החומרים, אך הוא גם מטיל עומס רב הרבה יותר על הלב ואף עלול ליצור מצבים של מתח נפשי, מכיוון שהאדם עסוק כל העת בתכנון הפסקת העישון הבאה שלו.
  • הצטברותו של המתח הרב הזה, עלולה להוביל לעלייה במשקל.
  • אורח חיים – במקרים רבים, עישון הוא רק מאפיין אחד של אורח חיים כולל. מעשנים רבים אינם דואגים כראוי לגופם, אינם עוסקים בפעילות גופנית ואף אינם שמים דגש על תזונה נכונה. אורח חיים מסוג זה מעודד השמנה, ועל כן רבים סובלים מעודף משקל.

נגמלים ונכנסים לכושר

כפי שכבר הוכיחו אין-ספור מחקרים בעבר, לעישון יש השפעות שליליות רבות על בריאות האדם, אם מעוניינים בחילוף חומרים תקין ואם רוצים לשמור על משקל גוף מאוזן, הצעד הראשון הוא להיגמל מסיגריות לתמיד.

גמילה עשויה בתחילה להאט במעט את קצב חילוף החומרים, אך כאשר הגוף יחזור לעצמו וישתחרר מההרגל המזיק ניתן יהיה לאמץ אורח חיים בריא הרבה יותר.

כדי להשיג זאת, ניתן גם להתייעץ עם תזונאים שיסייעו למעשן לשעבר להרכיב תפריט המותאם אישית עבורם. כך, באמצעות תכנון נכון וליווי אישי, הגמילה מסיגריות תוביל לחיים בריאים ומלאים הרבה יותר.

כתבות נוספות