איך העישון משפיע על העיניים ויכולות הראייה?

איך העישון משפיע על העיניים ויכולות הראייה

כיום, כמעט כל אדם מודע לסכנות הרבות שבעישון. כל סיגריה מכילה אלפי חומרים רעילים, ועשרות חומרים שהוכחו כחומרים מסרטנים. ניקוטין וסיגריות פוגעות בתפקודן של מערכות רבות בגוף האדם, כולל מערכת כלי הדם, מערכת הנשימה והלב, והוא גם עלול לגרום לנזקים משמעותיים בחלל הפה.

אך אם בכך אין די, העישון פוגע גם מערכת הראייה ובתפקודה. מכיוון שמעשנים רבים אינם מודעים להשפעה על העיניים ועל הראייה, המאמר הבא מוקדש במיוחד על מנת להגביר את המודעות לנושא זה.

קטרקט ועישון

קטרקט בעין היא אחת מהפרעות הראייה השכיחות ביותר. לרוב, כאשר בריאות העין תקינה, העדשה של העין צריכה להיות שקופה לגמרי, וכך יכול האדם לראות באופן חד וברור. אך קטרקט בעין הוא מצב שבו העדשה הופכת לעכורה, וככל שהיא עכורה יותר, כך איכות הראייה ירודה יותר. קטרקט עלול להיגרם בשל גיל מבוגר או בשל חבלה בעין, ולכן ישנם מצבים שבהם לא ניתן למנוע את התפתחותו של קטרקט. אך מצב זה גם עלול להיגרם בשם מחלות מטבוליות ובשל הפרעות אחרות בגוף וכן גם העישון עלול לעודד את התפתחותו של מצב רפואי זה ומפחית את אספקתם של חומרים נוגדי חמצון לעין, ובמקרים חמורים עלול אפילו להתפתח גידול סרטני באזור.

סוכרת והקשר לבריאות העין

לא בכדי ממליצים רופאים לחולי סוכרת על הפסקת עישון, הוכח כמעודד את התפתחותה של מחלה זו והוא עלול להוביל להידרדרות במצבו של מי שכבר סובל מסוכרת ומעלה את לחץ הדם בגוף, מוריד את רמת החמצן בדם ומעלה את רמת הסוכר בדם.

למחלת הסוכרת השפעות שליליות רבות על הגוף, אך אחת מהן היא השפעתה על מערכת הראייה, בעיניים שלנו יש כלי דם רבים וכדי שהם ימלאו את תפקידם כראוי נדרשת זרימה תקינה של דם.

מחלת הסוכרת עלולה לגרום לנזק בכלי דם אלו ומכאן קצרה הדרך לפגיעה ברשתית העין.

עישון ומחלת ה-AMD

ישנן מחלות שעישון אינו בהכרח הגורם הישיר שלהן, אך הוא כאמור מעודד את היווצרותן ויוצר את התנאים הנדרשים להתפתחותן. אחת ממחלות אלו היא ה-AMD או בשמה המלא – Age-related macular degeneration.

מחלה זו גורמת לפגיעה ברשתית העין, ובאופן ספציפי – לפגיעה באותו האזור האחראי על הראייה המרכזית. כך, אדם הסובל ממצב רפואי זה עלול לראות את סביבתו באופן מעוות ומטושטש.

אפשרות אחרת היא שבמרכז תחום הראייה האדם יראה נקודה שחורה. מחלה זו מקשה את ביצוען של פעולות יום-יום רגילות כגון נהיגה וקריאה, ואפילו אפשרות לזיהוי פנים עלולה להיפגע.

הפרעה חמורה זו לראייה עלולה להיגרם באופן עקיף בשל עישון המקטין את זרימת הדם לעין וככל שמעשנים זמן רב יותר וכמות סיגריות גדולה יותר, פוטנציאל הנזק לעין גדל בהתאמה.

הפתרון

גם מי שאינו סובל חלילה מתחלואה חמורה במערכת הראייה, הרגיש בוודאי את ההשפעות השליליות של העישון על עיניו המגרה את העין, מייבש אותה ופוגע ביכולת של הגוף לייצר דמעות. השפעות שליליות מסוג זה עלולות לגרום נזק לא רק למעשן אלא גם לבני משפחתו ולחברים הקרובים שלו, הנחשפים לעשן הסיגריות. על כן, הפתרון הוא פשוט – גמילה ביום אחד.  מי שמתקשה לעבור את התהליך בכוחות עצמו יכול להירגע, כיום ישנן סדנאות רבות לגמילה ותוך זמן קצר ישוחרר האדם מתלות בניקוטין ויתחיל חיים חדשים ובריאים יותר.

כתבות נוספות