איך אני יודע אם אני מכור לניקוטין?

אתם אולי חושבים שאתם שולטים במצב, אולם הסימנים של התמכרות לניקוטין יעידו כי כל חייכם סובבים סביב הרגע שבו תדליקו את הסיגריה.

אם אתם לא בטוחים שאתם מכורים, קבלו את הסימנים העיקריים וגלו איך להפסיק לעשן. לתמיד.

על פי הסטטיסטיקה, שלושה מתוך ארבעה אנשים שמתחילים לעשן, ימשיכו לעשות זאת גם לאחר 40 שנה. מדוע אינכם יכולים להפסיק?

כי הטבק מכיל ניקוטין והוא חומר ממכר ולהתמכרות ישנם סממנים אשר דומים מאוד להתמכרות להרואין וקוקאין, הן מבחינה התנהגותית והן מבחינה פרמקולוגית.

עד כמה אתם מכורים לסיגריה?

מעשן אשר מעשן חפיסה אחת ביום למעשה מדליק סיגריה כמעט כל שעה. אם רוצים להפסיק או להפחית בכמויות, מיד מתחילים להרגיש מעין תסמיני גמילה והצורך בניקוטין הוא זה שגורם למעשנים לרצות להדליק את הסיגריה הבאה.

התשובה לשאלה כמה מהר אתם תגיעו לסיגריה שלכם בבוקר לאחר שעברתם לילה שלם ללא עישון, תהווה אינדיקציה טובה לחומרת ההתמכרות שלכם, אם אתם עושים את דרככם לסיגריה כחמש דקות לאחר שהתעוררתם כנראה שההתמכרות שלכם די חזקה. אם תגיעו לסיגריה בתוך 30 דקות, הרי שההתמכרות שלכם מתונה ואם בתוך 60 דקות או אף יותר מכך, ההתמכרות שלכם נמוכה, אך אתם עדיין מכורים.

סימנים נוספים המצביעים על התמכרות לניקוטין

אתם מעשנים יותר מ-7 סיגריות ביום
אתם מעשנים גם כשאתם חולים
אתם יוצאים החוצה לעשן גם אם גשום או קפוא בחוץ

דרך נוספת לדעת אם אתם מכורים היא בעת גמילה מעישון, שבמהלכה אתם נתקלים בתסמינים הבאים:

עצבנות וכעס
אי שקט
דיכאון
קשיים בהירדמות ובשינה
תשוקה לסיגריה
עלייה במשקל
מיחושים שונים בגוף (כמו של שפעת)
תופעות לוואי לאחר הפסקת העישון

אנשים רבים אשר הפסיקו לעשן מתלוננים על סחרחורות, כאבי ראש ועל ריבוי חלומות במהלך הגמילה.

מחקרים מעידים כי רוב האנשים הנגמלים יחוו ארבעה או יותר מהתסמינים המצוינים לעיל. הגמילה מניקוטין אינה נעימה עבור אחוז גדול מכלל האנשים, זה אמנם לא נעים אך הגמילה אינה מסוכנת פיזית ורוב האנשים כן מצליחים להתמודד איתה, יש לציין כי תופעות הלוואי אינטנסיביות יותר ככל שקרובים לפרק הזמן, אך ככל שעובר הזמן הן נעלמות והתחושה תהיה נהדרת וגם הרצון לסיגריה ייפסק.

כתבות נוספות