אז למה אנחנו מעשנים? כך חברות הטבק מהנדסות את התודעה שלנו

עישנתם 20 סיגריות ביום, החבילה נגמרה וחשבתם שאתם "מיוחדים"?

מרגישים אבודים בלעדי הסיגריה, זקוקים לה ברגעים השמחים והקשים, או סתם עם הקפה של הבוקר והרוגע של  אחה"צ ?

מדגדג לכם לחזור לעשן אחרי  45 דקות בדיוק מהרגע שכיביתם את הסיגריה האחרונה?

תדעו שזה לא סתם. להתמכרות הזו יש סיבה עובדתית והיא השפעת הניקוטין כשנקלט במוח ובעיקר הזמן שלוקח לו להתפוגג מהגוף, על איך חברות הטבק משנות את התודעה ע"י כימיקלים שונים המצויים בסיגריה ועוד.

אז בואו נבין מה הוא המנגנון שיצרו חברות הטבק

לאורך השנים חברות הטבק עשו הכל כדי להפוך את צריכה הטבק "ללגיטימית" במטרה לשנות את התודעה והתפיסה שלנו על ניקוטין

קשרו בין אנשים מצליחים כמו טייסים, נשים חזקות- לבין עישון
הצליחו, לפני המון שנים, לשכנע רופאים להמליץ על שימוש בטבק
יצרו פילטר בסיגריות, אשר מעניק תחושה של סינון וזה הרגיע את משתמשים- הם הרגישו שמעשנים פחות
סיגריות לייט- זוכרים? אם היינו מעשנים סיגריה לייט, היינו מרגישים שאנחנו מעשנים סיגריה קלילה, מופחתת. אבל בפועל היא מכילה לא מעט כימיקלים. היום אגב, המונח הזה לא קיים.

אז מה יש בה בסיגריה שכ"כ ממכר?

חברות הטבק ערכו מחקרים. המסקנה הייתה שהטבק אמנם נדבק במהירות לקולטנים במערכת העצבים אבל ההשפעה מורגשת דווקא שהניקוטין עוזב את הגוף, אחרי 45 דקות בדיוק! מה עובר בגוף שלנו אחרי השפעת הניקוטין? אנחנו מרגישים עצבנות ואי שקט ואז… מעשנים מדליקים עוד סיגריה. חברות הטבק רצו לגרום לנו להרגיש את תחושת הריקנות ולצרוך שוב ושוב. לנו יש בעיה והם מספקים (כביכול) את הפתרון.

איך מגבירים את הצריכה? אם לפני המון שנים צרכו טבק ע"י לעיסה או הרחה אשר לקחה זמן רב, החברות הבינו שיש צורך לשנות את אופי הצריכה וזה מה שהוביל להמצאת הסיגריה.

הכירו את שיטת ה NDS- מערכת להובלה מהירה של ניקוטין

חברות הטבק גייסו מדענים לקיצור זמן הצריכה. הם המציאו את הסיגריה והוסיפו לה מרכיבים שונים, מלבד ניקוטין: כימיקלים, מעכבי בעירה, זפת, טעם וריח חומרים מהירים ואפקטיביים. התוצאה: אם עד כה משתמשים צרכו טבק ע"י לעיסה והרחה- אשר לקחו  4 שעות להגיע למוח ו- 45 דק שימוש. כעת הניקוטין מגיע למוח תוך 8 שניות בלבד ואורך עישון הסיגריה הוא  5 דקות. אם נחשב את זמן הערות- במהלך היום, מעשן מכור, יעשן 20 סיגריות ביום!.

זו הסיבה גם שבקופסה יש 20 סיגריות. זו הכמות מעשן ממוצע יצרוך ביום. חשבתם שאם מיוחדים בכך שהקופסא מתאימה בול בשבילכם- תחשבו שנית.

מדוע אנחנו מתקשים להפסיק לעשן?

הפתרון לגמילה מעישון אינו בעיסוק הנזקים, אלא בהבנה, מה הסיבה לתלות בסיגריה, כשאנחנו למדים איך חברות הסיגריות מהנדסות עובדתית את "המוח שלנו" ושם הדרך סלולה לגמילה.

ביננו, כל מי שרוצה או רצה להפסיק אי פעם ניסה שמע לא מעט את כל הסיבות ההגיונית: התלות בסיגריה, הנזק הבריאותי, אפילו העלות הכלכלית- כספית. הרי עובדתית, ברגע שהעלו את המיסים והמחיר לחבילה סיגריה- מעשנים לא הפסיקו לצרוך. לצד הריח הלא נעים שסיגריה מייצרת. הטעות הטבעית היא לחשוב שהפחדות יגרמו למעשנים להפסיק לעשן. אבל הפחדות עושות בדיוק את הפעולה ההפוכה, משום שכשמעשן נלחץ-הוא מעשן. הלחץ מהווה  טריגר לעוד סיגריה.

ההתמודדות היום יומית של המעשנים

מעשנים מתמודדים עם דיסוננס- קוגניטיבי יומיומי. מצד אחד הם נהנים לעשן, מצד שני הם יודעים שהסיגריה מזיקה. אז הם מצדיקים את עצמם: שוכחים את הסטטיסטיקה, נזכרים בסיפורים על מעשנים כבדים שמתו בשיבה טובה. יודעים שסיגריה מזיקה אבל מנסים להצדיק את העישון.

יתרה מכך, פעמים רבות הם מנסים להפסיק וסובלים, לא מצליחים להחזיק מעמד. מיד עולה המחשבה האינטואיטיבית "עדיף לעשן ולא לסבול" והרי ביננו, מי רוצה לבטל את ההנאה בחיים?

אבל לכל אלו יש סיבות הגיוניות.  למה אנחנו כ"כ תלויים בסיגריה? מעשנים לא יכולים לדמיין את עצמם בלעדיה: שותים קפה, לוגמים כוס יין, נרגעים על חוף הים עם סיגריה או סתפ להפיג את השעמום. למעשה, היא הופכת להיות חלק מהזהות שלנו.  מדוע אנחנו כ"כ תלויים בה? למנגנון הזה יש הסבר. עובדתי.

אז מה עושים? האם אפשר להפסיק לעשן?

התשובה היא כן

לא  יוצרים הרתעה, לא מדברים על הנזקים
ממשיכים בהרגלים שלנו, כל מה שעשינו עם הסיגריה, אפשר בלי. ככה אנחנו מייצרים הרגלים חדשים שהסיגריה אינה חלק מהחיים שלנו.
אנחנו צריכים להיות מודעים למלכודות , כל אלו שציינו פה, כדי שנוכל להתמודד איתן
מבטלים את היתרונות וההתניות שהסיגריה יצרה, ע"י ליווי מקצועי. אם לא נרגיש שאנחנו מוותרים על ההנאה והבילוי עם הסיגריה- לא יהיה לנו קשה להפסיק.

כתבות נוספות