כל האמת מאחורי הסיגריות האלקטרוניות

 סיגריות האלקטרוניות

חשבתם שהן לא ממכרות,

מכילות מעט ניקוטין,

רעילות פחות מסיגריות

ועושות פחות נזק לסביבה.

לפני שאתם מציתים את הסיגריה הבאה, יש לנו בשורה עבורכם, למרות "הדימוי החיובי" סיגריה אלקטרונית מכילה הרבה ניקוטין שהינו החומר שגורם לנו להצתה שוב ושוב (ולהתמכרות).

מה ההבדל בין סיגריה רגילה לאלקטרונית והאם היא אכן מהווה תחליף?

כל העובדות לפניכם:

ראשית, הכירו את הרכיבים

סיגריות אלקטרוניות מגיעות בצורות ובגדלים רבים ושונים ואפשר להשתמש בסיגריה אלקטרונית מספר פעמים. הן מכילות חומרים כימים רבים שהוכיחו כמסרטנים: נוזל אלקטרוני, גליקון, גליצרין ופרופילן. יצרנים רבים מוסיפים לחומרי מילוי אלו גם חומרי טעם, מתוך כוונה לשפר את החוויה של המעשן.  כמו-כן, הן פועלות באמצעות גוף חימום ואכן כבר היו דיווחים על כוויות ועל פגיעות בשל שימוש בכלי אידוי זה. 

אז איך פועלת סיגריה אלקטרונית?

המעשן, מצמיד את פיו למכשיר ושואף-

החיישן מזהה את המגע-

זרימת האוויר מפעילה חיישן שמחמם את הניקוטין הנוזלי שבסיגריה והופך אותו לאדים של פרופילן גליקול (PEG).

מפעיל את גוף החימום שמאדה את נוזל הטבק וכך נוצרים אדי העשן

כאשר המשתמש נושף, נוצר ענן של אדי PEG שנראה כמו עשן הטבק מקבל משב של גז חם. 

האדים מתפוגגים במהירות.

סיגריות אלקטרוניות לא מכילות טבק, אך הן מכילות ניקוטין נוזלי, שאותו המעשן מוסיף לסיגריה על פי שיקול דעתו. תוספת זו היא כאמור אינה קבועה, והיא עלולה להקשות על המעשן לדעת מהי כמות הניקוטין המדויקת שהוא צרך. כך, בסופו של דבר, דווקא הסיגריה האלקטרונית עלולה להכיל כמות ניקוטין גבוהה בהרבה לעומת כמות הניקוטין הקיימת בסיגריה רגילה. בנוסף, משום שאין הגבלה של עישון סיגריה אלקטורינת במקומות סגורים המעשן יכול לעשן אותה ללא הגבלה לאורך כל היום. ואז כמות צריכת הניקוטין יוצאת משליטה.

הידעתם? בסיגריה אלקטרונית יש כ- 2% ניקוטין (כמות גבוהה יותר מאשר ברגילה)  ולכן היא גורמת להתמכרות. 

לכן, במקום שהסיגריה האלקטרונית תהווה תחליף, היא גורמת להתמכרות ולנזקים רבים, ייתכן ואף יותר מסיגריה רגילה בשורה התחתונה, גם הסיגריה האלקטרונית מכילה את הניקוטין המזיק ועל כן גם היא ממכרת מאוד ופוגעת במערכות הגוף.

 

מדוע, למרות הסכנות ממשיכים לצרוך? 

במשך שנים, מאז נכנסה לשוק, המשווקים ניסו לצייר ולשווקה כתחליף "פתרון אידאלי למעשנים". למעשה גרמו לצרכנים להאמין שמדובר במוצר חדשני, שאף מעוצב באלגנטיות ושבעזרתה אפשר להיגמל מעישון. הרי היא אינה מכילה ריח רע (בניגוד לסיגריה רגילה) הריח אינו נדבק לבגדים וברחבי הבית, משום שהעשן נוצר באמצעות  אידוי חומר הטבק העובד על סוללות.

במשך שנים שיווקו כי מותר לעשן בסביבה כמו מקומות עבודה, מסעדות וכו'. שכנעו את המעשנים כי סיגריה אלקטרונית תפחית את הנזק לעשן טבק, חומר המצוי בסיגריה רגילה. גם העיצוב שלה, הנראה כסיגריה לכל דבר, כמקטרת ובזכות הנוזל שיוצר אדים, ישנה הדמיה של תחושת עישון ולכן מעשנים רבים נוטים לשוב כי היא מהווה תחליף ולא מבינים את השלכות והנזקים שהיא עושה.

לכאורה, נראה כי מדובר במוצר "נקי", אשר אינו מכיל חומרים רעילים. יחד עם זאת, מחקרים רבים הצביעו על הפעולה ההפוכה והיום מבינים כי אין הבדל מהותי בין סיגריה רגילה לאלקטרונית. לכן  בשנת 2018 קבע  להגביל את כמות הניקוטין שבסיגריה האלקטרונית.

לפיכך, במקום להפסיק לעשן, סיגריה אלקטרונית עלולה להחמיר את ההרגל לצרוך ניקוטין.

האם סיגריות אלקטרוניות מזיקות?

כן. ברגע שהאדם מכור להרגל של צריכת ניקוטין, הוא לא צפוי להפסיק- כל עוד ימשיך לעשן סיגריה אלקטרונית. במקום להפסיק לעשן מחליפים התניה אחת באחרת, לא יורדים לעומק ליבה של ההתמכרות. לכן, סיגריה אלקטרונית, היא למעשה עוד אמצעי עישון ולא מסייעת בגמילה, אלא גורמת להתמכרות נוספת. מבינים היום יותר ויותר כי אמצעי זה אף מעודד עוד יותר את מנהג העישון: הריח הנעים שמוסיפים היצרנים לסיגריה והטעמים הנלווים מנסים להפוך את חוויית העישון ל"ידידותית" יותר" חומרי הטבק שבסיגריה האלקטרונית מזיקים לא פחות ולעיתים ממכרים אף יותר – המעשן שנהנה מהטעם ומהריח של הסיגריה יכול להוסיף ניקוטין כרצונו וכך להגביר את חשיפתו לחומר זה ולהעמיק את התמכרותו אליו. 

סיגריה אלקטרונית מהווה תחליף טבק יחד עם מדבקות, נרגילה, מסטיקים וכו' אשר מהוות כתחליף ניקוטין וגורמות להתמכרות זהה, רק במסווה. דווקא זו מהווה סכנה משום שאין לנו תחושה שאנחנו מכניסים חומר לגוף ללא שליטה, עלולים לעשן ללא הפסקה, הסביבה בעצמה אינה חשה בחוסר נוחות משום שאין את אפקט עשן הסיגריה הרגילה. מה כן נשאר בגוף? תחושת התמכרות.

 אפשר לקרוא במאמר הבא על תחליפי ניקוטין 

אז האם אפשר להיגמל מסיגריה רגילה ולא להתמכר לזו, התחליפית?

התשובה היא כן! ע"י שינוי תפיסה, שינוי תודעתי ושינוי הצורך שלנו. אנחנו מזמינים אתכם לסדנאות שלנו,  באלן קאר, שם תלמו להתחיל מחדש, לנקות את הגוף מטבק וניקוטין, ללמוד לחיות חיים מלאים, בלי סיגריה רגילה או אלקטרונית צמודה לפה או ליד. מתוך הבנה שאין פתרון קסם וכי רק שינוי תודעתי לטווח הארוך,  יוביל לתהליך גמילה מעישון.