איזה שיטות קיימות לטיפול בבעיות שינה, ומה היעילה ביותר?

אם אתם סובלים מבעית שינה, ולא מצליחים למצוא פתרון, אל תכנעו לייאוש. סדנת 'פשוט לישון' מבית 'אלן קאר' תעזור לכם לחזור ליהנות משנת לילה רציפה וטובה.

דיברנו עם אורית, מנהלת סדנאות 'פשוט לישון' מבית 'אלן קאר' כדי להבין יותר לעומק מה זו הפרעת שינה.

מערכת פשוט לישון
אורית רוזן

אורית, תוכלי להסביר לנו מה זו בעיית שינה? 

הפרעת שינה זו בעיה שיכולות להיות לה כמה דרכי ביטוי. יש אנשים שסובלים ממיעוט בשעות שינה, קושי להרדם, יקיצות מרובות, לילות קצרים. באופן טבעי, כאשר מדובר בפגיעה בשינה, הסובלים מפגיעה זו מאד מוטרדים מזה, מאד עסוקים בזה, שכן זה פוגע באיכות חייהם.

יש סוגים שונים של בעיות שינה?

יש שלושה סוגים של הפרעות שינה:

  1. הפרעות שינה שמקורן בבעיות רפואיות המצריכות טיפול תואם (במקרה כזה נהוג לגשת לקבל טיפול רפואי).
  2. הפרעות שינה שמקורן בבעיות חיצוניות בסביבתו של האדם, ניתן לפתור אותן ע"י שינוי מכוון של סביבת השינה.
  3. הפרעות שינה שמקורן בבעיות המצריכות טיפול מחשבתי או פסיכולוגי.

לרוב, הפרעות השינה שאנו נתקלים בהן בסדנה מקורן בבעיית התנהגות והן אינן הפרעות על רקע פיזיולוגי. הפרעת השינה יוצרת תחושה של חוסר שליטה ואי נוחות מאד גדולה.

מה הן השיטות הנפוצות כיום לטיפול בבעיות שינה?

לטיפול בבעיות שינה אין הרבה פתרונות נפוצים. יש שיטות רפואיות- טיפול בכדורים, יש תכניות CBT ארוכות טווח שמתמקדות בפן ההתנהגותי-קוגניטיבי של הפרעות השינה וקיימים פסיכולוגים אשר מתייחסים לאספקט הקליני של הפרעות השינה.

וכמובן, שיש את סדנת 'פשוט לישון' מבית אלן קאר. 

מה עושים בסדנאות של 'פשוט לישון'?

הגישה שלנו היא שמדובר בבעיית התנהגות, ומתחת לכל התנהגות יושבת מחשבה. השיטה קודם כל מבררת מה היא הבעיה האישית של כל אחד, כיצד היא באה לידי ביטוי. לאחר מכן המשתתפים מקבלים הרבה ידע תיאורטי לגבי שינה טובה, איך שינה טובה נראית, ואילו שחקנים מעורבים בשינה. לדוגמה, המערך ההורמונלי שלא כולם יודעים שלוקח חלק בתהליך. לאחר מכן נכנסים לפרטים ויורדים יותר לעומק הפרעת השינה. אני קוראת לירידה לעומק ''החצר האחורית'' של הבעיה, שזה הקישור לנטיות התנהגותיות, או סוגי התנהגויות שונים. ואז עוברים לשלב העלאת הפתרונות, מה ניתן לעשות בפועל.

האם הסדנה יעילה?

כן, מאד. אחוזי ההצלחה שלה גבוהים מאד. הסדנה מבוססת בעיקר על תיאוריה, אנחנו מעניקים למשתתפים הבנה פסיכולוגית קצת יותר עמוקה, ואז פתרונות.

מה מייחד את הסדנה?

הסדנה בעיקר מעניקה עוד זוויות של הסתכלות על בעיות השינה שלא מצויות ברשת. האינפורמציה ברשת היא בעיקר אינפורמציה תיאורטית ומתייחסת לרוב לאספקטים הפיזיולוגים-ביולוגיים. בסדנת פשוט לישון, אנחנו מתמקדים בעיקר בעניין ההתנהגותי והתפיסתי, זה מאפשר עוד זווית ראיה ועוזר לעודד את האמונה שניתן לפתור את בעיית השינה.

לאור המצב, איך הסדנאות מתקיימות?

באלן קאר חושבים צעד אחד קדימה, ודואגים שתמיד תוכלו ליהנות מסדנאות 'פשוט לישון' ולטפל בהפרעות השינה שלכם. תוכלו לבחור בין:

  • סדנה קבוצתית - הסדנה עם אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר, סדנה באורך 5 שעות המתקיימת באחד מסניפי אלן קאר (בהתאם להנחיות משרד הבריאות).
  • סדנת אונליין - מתבצעת Live וניתן להשתתף בסדנה באופן פעיל ולשאול שאלות.

 

השאירו את הפרעות השינה מאחור!

מלאו פרטים עוד היום ואחד מהמומחים שלנו יחזור אליכם.