הנזק הגדול של סיגריות אלקטרוניות

הסיגריה האלקטרונית נמצאת אתנו מראשית המאה ה-21. בתחילה התייחסו אליה כאל עזר רפואי שמטרתו לסייע בגמילה מסיגריות, אך כיום כבר ברור כי מדובר במוצר עישון לכל דבר ועניין. אומנם טרם נערך מחקר מקיף הבודק את השפעותיה ארוכות הטווח, אך בכל שנה מצטברות עוד ועוד עדויות לנזקים הרבים של הסיגריה האלקטרונית. פגיעה זו בבריאותו של הציבור הובילה את המחוקק הישראלי לאסור על עישון הסיגריה האלקטרונית במקומות ציבוריים, וגם ה-FDA האמריקאי צפוי להגביל משמעותית את השימוש בה. אז מהם הנזקים של הסיגריה האלקטרונית וכיצד ניתן בכל זאת להיגמל מסיגריות לצמיתות? על כך במאמר הבא.

יותר ניקוטין – יותר נזק

החברות המשווקות את הסיגריה האלקטרונית מציגות בפנינו מוצר "נקי" הכולל ניקוטין בלבד, ללא החומרים הרעילים הנוספים הקיימים בסיגריה הרגילה. ובאמת, לעומת לסיגריה הרגילה הכוללת תערובת של טבק, ציאניד, DDT, זפת, בנזן וכימיקלים נוספים, הסיגריה האלקטרונית נראית תמימה כמעט. זהו מכשיר אידוי שבו ממלאים ניקוטין נוזלי והוא מדמה את העישון ומאפשר לשחזר את התחושות הפיזיות שחווה המעשן. אז אומנם אין בסיגריה האלקטרונית חומרים כגון אלו שפורטו לעיל, אך הניקוטין קיים בשפע; למעשה, מכשיר האידוי מאפשר למעשן לצרוך כמויות גדולות יותר של ניקוטין, וכדי לעודד את הצריכה יצרן הסיגריה מאפשר גם להוסיף טעמים שונים. כך, בניגוד לסיגריה רגילה, המעשן יכול להשתמש בסיגריה האלקטרונית בלי לחוש בצריבת העשן, והוא מכניס לגופו ניקוטין בכמות הולכת וגדלה. אם המשתמש אינו נזהר ומעשן יותר מדי, הניקוטין עלול אף לגרום לאובדן ההכרה, להקאות, להפרעות בקצב הלב ובמקרים חריגים גם למוות.

שימוש בקרב בני נוער

כחלק ממאמצי השיווק של המוצר החדש, ניסו יצרניות הסיגריה האלקטרונית להעניק למוצר עיצוב חדשני ואלגנטי. ואכן, הסיגריה האלקטרונית אינה מלכלכת, אינה משאירה כתמי ניקוטין על האצבעות ונראית כעוד גדג'ט מתקדם. אלא שהמראה המלוטש שלה מסתיר את המציאות העגומה – יותר ויותר בני נוער רוכשים את הסיגריה האלקטרונית לא כאמצעי גמילה מעישון אלא כמוצר עישון בפני עצמו. אך מוצר זה, כך מתברר, מהווה סיכון ממשי לחייהם. לא מזמן למשל התפרסמה כתבה שדיווחה על נזק ריאתי חמור לקבוצה של 8 בני נוער בארצות הברית. נערים אלו אושפזו בשל עייפות כבדה, קשיי נשימה והתקפי שיעול, וחלקם אף ירדו במשקל בשל שלשולים והקאות. כיום קיים חשש כי אחוז הניקוטין הגבוה שבסיגריה האלקטרונית עלול להוביל לנזקים בלתי הפיכים בגוף האדם, במיוחד בקרב בני נוער שגופם עדיין ממשיך להתפתח ולגדול.  

הפתרון היחיד – גמילה לצמיתות

היקף נזקי הסיגריה האלקטרונית עוד לא ידוע לגמרי, אך כיום כבר ברור כי אין מדובר באמצעי גמילה מעישון. ההפך הוא הנכון; נראה כי הסיגריה האלקטרונית מעודדת את המשך העישון ומושכת אליה משתמשים חדשים שאולי נרתעו מעשן הסיגריות אך אינם חוששים מהסיגריה האלקטרונית המציעה ניקוטין בטעמי פירות. מסתמן כי על מנת להיגמל מעישון, צריך להימנע ממוצרים המכילים טבק, ולאפשר לגוף לשקם את עצמו בהדרגה ולהתנקות מנזקי הניקוטין. אך כיום אין צורך לעבור את תהליך הגמילה לבד; לשם קיימות סדנאות להפסקת עישון הכוללות ליווי צמוד ותמיכה קבוצתית לכל המשתתפים. כך המעשן זוכה לקבל ייעוץ מקצועי ואף נעזר באנשים הנמצאים בדיוק במצב שלו.

בהצלחה!