האם יש הבדלים בין הפסקת עישון בגילאים שונים?

כמו הרבה דברים בחיים, גם גמילה מעישון אפשרית בגיל מבוגר. למרות זאת, אולי משום שתהליך הגמילה מעורר חששות שונים, מעשנים מבוגרים אינם ממהרים להשליך את חפיסת הסיגריות לאשפה. לפעמים הם עשויים לחשוב שבגילם הנזק כבר נעשה, ובמקרים אחרים עלול להתעורר קושי להחליף את ההרגלים הישנים באורח חיים בריא יותר. מנגד, מעשנים צעירים עשויים להאמין כי גופם החזק יצליח לעמוד בפני נזקי העישון. זה המקום להזכיר – עישון הוא מנהג הפוגע בכל אדם, ללא קשר לגילו. הפסקת עישון בכל גיל תשפר את המצב הבריאותי שלכם ותקטין את הסיכון להתפתחותן של מחלות שונות. אך האם יש הבדלים בגמילה מעישון בגילים שונים? קראו במאמר הבא.

באיזה גיל יותר קל להיגמל?

בניגוד לדעות המקובלות, הפסקת עישון בגיל מבוגר אינה בהכרח קשה יותר לעומת גמילה מעישון בגיל צעיר. לעיתים דווקא אנשים מבוגרים, שכבר עישנו כמה שנים, חשים היטב את עול העישון ומוכנים הרבה יותר להיפרד מהסיגריה לטובת חיים בריאים ומלאים יותר. הפסקת עישון מובילה לשיפור ניכר בבריאותם של המעשנים לשעבר, וכך גדלה גם המוטיבציה שלהם להשלים את תהליך הגמילה בהצלחה ולשמר את התוצאות. הגורמים המקשים על מעשנים להיגמל הם למעשה גורמים אוניברסליים שאינם תלויים בגיל; מעשנים עלולים למשל לחשוש מתגובת הגוף לגמילה, לפחד שמא יחושו עצבנות או מתח, אך דאגות אלו אינן ייחודיות לגיל מסוים, והן מלוות את כולנו. בשורה התחתונה, גיל המעשן אינו משפיע על קלות תהליך הגמילה. מה שכן משפיע הוא מודעות לנזקי העישון ונכונות לעשות שינוי משמעותי בחיים.

יתרונות הפסקת העישון – בכל גיל

גמילה מעישון מועילה בכל גיל. גם הפסקת עישון בגיל מבוגר עדיין תאפשר לאדם ליהנות מהיתרונות הבאים:

  • שיפור במצב מערכת הנשימה: אחת התופעות המוכרות היטב לכל מעשן היא השיעול הטורדני המלווה אותו לכל אורך שעות היום. העישון מגרה את הריאות ומעודד תחלואה במערכת הנשימה. אך חשוב לזכור כי לגוף יש יכולת לרפא את עצמו. גמילה מעישון יכולה לסייע לריאות לנקות את עצמן וכך יוכל המעשן לשעבר לשקם את בריאות מערכת הנשימה שלו.
  • סיכון מופחת להתקף לב: עישון ידוע כאחד מגורמי הסיכון להתקף לב. לכן, גם אם נגמלתם מעישון בגיל מבוגר, עדיין הסיכון להתקף לב פוחת.
  • מחלות סרטניות: ככל שהאדם מעשן יותר, כך הסיכוי שלו לפתח מחלות סרטניות גדל. עם זאת, גמילה מעישון תסייע לצמצם את הנזק והיא מביאה לשיפור משמעותי בבריאות האדם.

כיצד נגמלים?

כעת, כאשר כבר ברור כי גמילה מעישון אפשרית בכל גיל, ומועילה בכל שלב בחיים, נותרת רק שאלה אחת – איך? לשאלה זו אין תשובה נכונה אחת, ובסופו של דבר, כל אחד מוצא את הדרך המתאימה לו, ללא קשר לגיל הביולוגי שלו.

להלן שלוש הדרכים העיקריות שיסייעו לכם להיגמל מעישון ולהתחיל דרך חדשה:

  • גמילה באופן עצמאי – אם אתם מרגישים מוכנים תוכלו לנסות להיגמל באופן עצמאי או להיעזר בספרים על מנת להשלים תהליך זה בהצלחה.
  • טיפול פרטני – ליווי אישי ותמיכה עשויים לסייע למי שכבר ניסה להיגמל וטרם הצליח. אם אתם רוצים להיגמל את מתקשים בכך, ייתכן כי זאת הדרך עבורכם.
  • סדנאות גמילה מעישון – זוהי דרך נוספת המעניקה תמיכה, והיא גם מאפשרת לכם לפגוש אנשים חדשים הנמצאים במצב דומה לשלכם. המשתתפים בסדנה מכירים היטב את מה שעובר עליכם, ודרך ההתנסות המשותפת תוכלו למצוא את הדרך שלכם ותיגמלו מעישון.

לסיכום, אם החלטתם להיגמל מעישון, אתם כבר בכיוון הנכון. את תהליך הגמילה תוכלו להשלים בכל גיל ובכל דרך שתתאים לכם, ובמידת הצורך תהיה באפשרותכם לפנות גם לסיוע מקצועי. בהצלחה!