סיבות אישיות ובריאותיות להפסקת עישון

יש המון סיבות שונות ומגוונות לרצות להפסיק לעשן, סיבות בריאותיות, חיסכון בכסף וגם מגוון של סיבות אישיות. למעשה שלב ראשון וחשוב בתהליך של גמילה מעישון הוא לשבת ולחשוב עם עצמכם, ולהכין רשימה של סיבות בגללן אתם רוצים להפסיק. אל תתביישו לכתוב כל דבר, גם דברים שנראים קטנים וחסרי חשיבות - כי בהמשך אלה בדיוק הדברים שיחזקו אתכם.

 

סיבות בריאותיות

אין ספק כי עישון הוא הרגל לא בריא, עם השלכות בריאותיות רבות, ביניהן עליית הסיכון לסרטן ולמחלות ריאה שונות. אך בעוד אלו חששות אמיתיים, מדובר פה בתהליכים שיכולים לקחת שנים ארוכות. לפעמים כדי להתחיל בתהליך מורכב של הפסקת עישון הרבה יותר קל לשאוב מוטיבציה דווקא מדברים קטנים יותר. למעשה הרבה אנשים שפנו אלינו לסדנאות גמילה מעישון סיפרו שסיבות כמו הצהבה של השיניים, הצורך בטיפולי שיניים מורכבים וריח רע מהפה - הן הסיבות שגרמו להם לחפש פתרון.  עבור אחרים זה השיעול הכרוני, הכאב בריאות או הקושי להיכנס לכושר והתחושה התמידית של מחסור באוויר.

 

במידה מסוימת זה היה הקש ששבר את גב הגמל, ולכן אנחנו שמים דגש על כך שאין דבר כזה סיבה קטנה ולא חשובה. כל דבר הוא חשוב, ולכל אחד יש את הדברים שמעניקים לו מוטיבציה.

 

סיבות אישיות

לצד מגוון של סיבות בריאותיות, לכל אחד יש גם את הסיבות האישיות, והן חשובות לא פחות. אנשים רבים מספרים שהטריגר לשינוי, הדבר הכי משמעותי שדחף אותם לעבר הפסקת עישון הוא מחלה של אדם קרוב. פתאום הסכנה הבריאותית הופכת מדבר תיאורטי לדבר אישי ומוחשי מאוד. הפחד מהאובדן של אדם יקר גורם לנו לחשוב על עצמנו, על מה שהיינו רוצים להשיג בחיים וגם על האנשים שיקרים לנו וייפגעו מהמחלה שלנו.

אנשים אחרים שמגיעים לסדנאות מספרים שבשבילם העישון הוא כמו סמל לחולשה ואובדן שליטה. הצורך התמידי הזה בניקוטין, והמלחמה היומיומית והאינסופית פשוט מתישים ומייאשים. אם אתם מרגישים ככה דעו שאתם לא לבד, זו תחושה נפוצה מאוד ולא רק בהקשר של עישון. אנשים רבים מתמודדים באופן יומיומי עם הרגלים לא בריאים ועם הקושי להתגבר עליהם. גמילה מעישון היא התהליך שיסייע וייתן לכם את הכלים להתמודד עם הרגשות, הבושה והקושי.

 

סיבות רגשיות

כמעט כל אדם שעישן מספר איך בתחילת הדרך סיגריה הייתה משהו פשוט, שעושים בגלל שזה נחמד וזה מה שמתחשק. לאט לאט זה הופך להרגל, ולא פעם על ההרגל ה״תמים״ כביכול, מתלבשים גורמים רגשיים ונפשיים. פתאום העישון הופך להיות דרך להתמודד עם יום לחוץ, עם מחסור בשינה, חששות וטרדות שונות. בדיוק כמו אנשים שפונים לאכילה רגשית, יש אנשים שעבורם חלק משמעותי בעישון נובע מצורך רגשי. ובדיוק כמו אכילה רגשית, גם כאן העישון הוא לא פתרון - בטח שלא לטווח הארוך.

 

כאשר נכנסים לתהליך של הפסקת עישון חשוב מאוד לזהות את המניעים העמוקים האלו כדי לעבוד על מנגנונים בריאים לתיעול של רגשות והתמודדות עם סיטואציות קשות.