הסיגריה האחרונה – פרק חמישי: אביבה

חשבת פעם איך תרגיש הסיגריה האחרונה שלך?

"הסיגריה האחרונה" הינה סדרת דוקו אינטרנטית חדשה שיצרו השחקן והמגיש ירון ברובינסקי ושרון כהן, בשיתוף עם רשת אלן קאר, במסגרתה מראיין ברובינסקי עשרה מעשנים לאורך עשרה פרקים, במהלך הסיגריה האחרונה שהם מעשנים, רגע לפני שהם מפסיקים לעשן לתמיד. לאורך השיחה בוחן ברובינסקי את יחסיו של המעשן או המעשנת עם סיגריות — הפעם הראשונה, יחס הסביבה הקרובה, החששות מההפסקה, והתחושות של הפעם האחרונה. התוצאה היא מפגש אינטימי ומרגש עם אנשים אמתיים באחד הרגעים החשובים בחייהם. צפייה מהנה.   בפרק החמישי בסדרה אנחנו פוגשים את אביבה, בת 52 שמעשנת מזה יותר משלושים שנה, בערך חפיסה וחצי ביום. ברובינסקי עושה חישוב קצר ושואל אותה: איך בעצם את מרגישה עם הידיעה שעד היום הכנסת לגוף שלך משהו כמו 200 אלף סיגריות? אביבה, אחרי מחשבה קצרה והשפלת המבט עונה לו "בושה. אני אדם חזק ולפעמים אני לא מבינה ונדהמת איך הדבר הזה מנהל אותי". על השאלה למה דווקא עכשיו היא החליטה להפסיק לעשן עונה אביבה כי לרגל יום הולדתה ה52 היא החליטה לפנק את עצמה עם ניתוח פלסטי. המנתח הודיע לה שאם היא לא מפסיקה לעשן הוא פשוט לא מוכן לנתח אותה. "מסתבר", היא אומרת" שמסוכן לעשות ניתוחים פלסטיים למעשנים". ברובינסקי מקשה ושואל האם במידה והיא לא הייתה בוחרת לעשות את הניתוח הזה היא הייתה ממשיכה לעשן? ועל כך עונה לו אביבה בכנות שיכול להיות שכן. עם זאת, היא מוסיפה, אני כן יודעת שפשוט הייתי מפסיקה בזמן אחר ובגלל סיבה אחרת.

איך מגיבה הסביבה?

ברובינסקי שואל את אביבה האם היא ניסתה להפסיק לעשן בעבר ומי בעצם בסביבה שלה הכי משמח מכל העניין. מעבר לכך שהילדים ישמחו ובעלה, אביבה מציינת שבוודאות היא עצמה תהיה זו שהכי תשמח כי פשוט נמאס לה מהתלות הזאת. זו תלות לא רק פיזית אלא גם כלכלית כי היא מעשנת סיגריות מאוד יקרות וזה עול לא פשוט. "אני נשואה לבעלי 32 שנה והוא לא עישן אפילו יום אחד בחיים שלו". "אז איך זה מסתדר?" ברובינסקי שואל את אביבה והיא מודה שזו הסיבה העיקרית למריבות ביניהם לאורך השנים. "אנחנו רבים כבר שנים על העובדה שאני מעשנת ואני אכן מעשנת כמה שיותר בסתר". כשהיא נשאלת על הסיגריה הראשונה שלה בחיים היא מספרת שגם אותה היא עישנה בסתר: "זו לא הייתה סיגריה חברתית וזו לא הייתה סיגריה טעימה". על השאלה האם היא מתרגשת להפסיק לעשן היא עונה בוודאות שכן, שיש לה פרפרים באזור החזה ושהגיע הזמן להיות חזקה יותר מההתמכרות הנוראה הזאת.

האם תתגעגעי להרגל הזה?

ברובינסקי שואל את אביבה איזו סיגריה במהלך היום, מתוך חפיסה  וחצי של סיגריות פרלמנט מנטה דקות, היא הכי אוהבת? אך היא אומרת לו בוודאות "אני כבר לא אוהבת אף אחת ואני גם לא מאמינה שמישהו נהנה מזה". לאורך השנים, היא מוסיפה, שכנעתי את עצמי שזה טוב לי, שזה מסייע לי לא לעלות במשקל ושאני אוהבת את העניין הזה, אך האמת היא שזה לא כך ואין בזה כלום חוץ מתלות נוראה ונזק. אני מעשנת על אוטומט ולא מתוך בחירה, מה שהופך את כל העניין לנורא עוד יותר. כך שטוב להפסיק את ההתמכרות הזאת אחת ולתמיד".

אייטמים נוספים שעשויים לעניין אותך