רמי רומנובסקי

מנחה בכיר באלן קאר לסדנאות גמילה מעישון

עישן: 19 שנים
השנה בה נגמל: 2006

זכור לי מטופל בין 42, בחור מקסים מהדרום עם 2 בנות קטנות חולה במחלת ריאות COPD שממש נכנס לי ללב, כאב לי לראות את המחיר שאנשים משלמים על כך שהם עישנו. הוא סיפר שהוא עם 30% תפקוד ריאה, הוא משתמש בבלון חמצן ולוקח לו חצי שעה ללכת ברגל מהבית שלו לבית של אמא שלו שגרה 150 מטר ממנו כי קשה לו לנשום.

  • כמה דברים: קודם המתנה המדהימה שהסדנה הזו נותנת לאנשים, השחרור מהתלות הנוראית בסיגריות, תחושת מסוגלות, חופש, בטחון, שליטה, בריאות ותכלס עוד הרבה יותר שנים על פני האדמה הזו. מבחינתי זו זכות גדולה לעסוק בכזה דבר, כמו שאומרים כל המציל נפש אחת....
    הדבר השני זו הגאונות והפשטות של השיטה, לא משנה כמה פעמים אני מעביר את הסדנה אני נדהם כל פעם מחדש כמה זה חזק ואפקטיבי, כמה הדבר הזה הגיוני ואיך הוא מצליח לגעת באנשים וממש להוציא אותם מחושך לאור
  • אי אפשר להעביר את הסדנה אם לא עישנת, כי רק מישהו שעישן פעם באמת יבין מעשן. עישנתי 19 שנה מגיל 14 חפיסה וחצי ביום, עברתי את הסדנה שלי בלונדון לפני 12 שנים מאז לא נגעתי בסיגריה אחת וזה לא היה חסר לי אפילו לרגע אחד.

בהתחלה הופתעתי מהקלות, לא ציפיתי שזה יהיה כך, בעבר כל ניסיון קודם שלי בלהפסיק לעשן היה מלווה במאבק, תסכול, עצבים ובעיקר ברצון לעשן, זה מה ששבר אותי כל פעם. כאן החוויה היתה שונה לחלוטין, מה שהפתיע אותי זה שאשתי המשיכה לעשן במשך שנה אחרי שהפסקתי עד שהיא גם נגמלה ולמרות שכל הזמן ראיתי אותה מעשנת לא רציתי לעשן. כמה חודשים אחרי שהפסקתי לעשן החלטתי לעזוב את כל מה שאני עושה ולהביא את השיטה לישראל, השאר הוא היסטוריה.

שהאמת על עישון היא שאתה לא בוחר לעשן, כי עישון זה בסך הכל מלכודת של חברות הטבק שכל המטרה שלה היא לפתח אצלך תלות והתמכרות יומיומית כדי שתמשיך לשלם להם כל יום כל החיים, עד שתקבל את השכל או את הכוח להפסיק או עד שזה יהרוג אותך. ועוד משהו שההבדל היחיד בינך לבין החבר שלך שאינו מעשן הוא שהמעשן תלוי בסיגריות כדי להנות מהחיים, להתמודד עם לחץ וכן הלאה, הלא מעשן לא צריך את זה ושסיגריה בסוף לא נותנת שום ערך מוסף זו סתם הונאה וחבל שיהיה פראייר.

קשה להסביר במשפט אבל יש עקרון שאני מאוד מאמין בו כי גיליתי שהוא נכון: כשאני רוצה להצליח במשהו בחיים אני מעדיף ללמוד את זה ממישהו שהצליח בזה לפני ועדיף ממישהו שהוא מומחה בתחום שלו. זה נכון בלימודים, בעסקים ובתחומים נוספים ובטח בגמילה מעישון. כשאנשים מגיעים לסדנה הם בעצם מקבלים מאיתנו את כל הכלים והידע שצברנו ברשת אלן קאר במשך 36 שנה בעבודה עם מיליוני מעשנים בעולם, זה מקצר את הדרך והופך אותה להרבה יותר קלה ואפקטיבית

שזה לא נורא גם אשתי היתה צריכה 2 מפגשים כדי להפסיק היא כבר לא מעשנת 11 שנה, אם הילד שלך היה נכשל במבחן אחד במתמטיקה לא היית אומר לו לעזוב את בית הספר אלא ללמוד שוב כדי שיצליח אותו דבר גם כאן, אנחנו אף פעם לא נרים ידיים נלווה אותך עד שתפסיק לעשן ולא פחות חשוב מזה עד שזה לא יהיה לך חסר ולא תהיה לך שום קנאה במעשנים או געגוע לסיגריות

אני ניסיתי המון פעמים לבד וזה אף פעם לא החזיק מעמד יותר מדי זמן כי סבלתי. רוב האנשים שמגיעים אלינו ניסו כבר כמה פעמים להפסיק לעשן וחזרו כי זה היה להם חסר או כי הם עשו טעות וחשבו שאם הם לא מעשנים הרבה זמן לא יקרה כלום אם הם יקחו רק אחת. כאן השיטה שלנו שונה לחלוטין כי המטרה שלה היא גם לשחרר אותך מהרצון וגם למנוע מהמעשן ליפול חזרה.

לא משנה כמה שנים אני עושה את זה, זה אף פעם לא מפסיק לרגש אותי, לשמוע שאנשים מאושרים, נושמים, מריחים, מרגישים שהם הצליחו להתגבר על הדבר שאולי נתפס אצל חלקם כדבר הקשה ביותר לנצח.

מבחינתי תן לי להמשיך לעסוק בזה כל החיים, זה באמת דבר מדהים, חזק ומרגש. אנשים עובדים בכל מיני דברים, פה יש לנו את הזכות לעשות משהו שבאמת יש בו ערך אמיתי ולתת לאנשים את המתנה של החיים או את החיים במתנה.