מה קורה כשמפסיקים לעשן?

2,478

מדי שנה מבטיחים מעשנים רבים, לעצמם ולבני משפחתם, שיפסיקו לעשן לתמיד. ובכל שנה המון אנשים אכן מצליחים לעשות זאת. גם אתם יכולים להיות בין אותם נגמלים מאושרים. אם אתם בוחנים ברצינות את האפשרות להפסיק לעשן, ונורא סקרניים לדעת מה בדיוק מצפה לכם לאחר הגמילה, או לאילו תופעות לוואי גמילה מעישון גורמת, המשיכו לקרוא.

כחצי שעה לאחר הסיגריה האחרונה

ההשפעה של הפסקת העישון מתחילה מידית. כחצי שעה לאחר הסיגריה האחרונה, מתחיל קצב הלב לרדת בהדרגה לקראת הרמות הנורמליות.

שעתיים לאחר הסיגריה האחרונה

קצב הלב ולחץ הדם ירדו ויתקרבו לרמה הנורמלית. גם מחזור הדם ההיקפי עשוי להשתפר. תתחילו להרגיש חמימות בקצות אצבעות הידיים והרגליים. תסמיני הגמילה מניקוטין מתחילים, בדרך כלל, כשעתיים לאחר הסיגריה האחרונה. תסמיני גמילה מוקדמים אלה כוללים: חרדה, מתח או תסכול, תשוקה עזה לסיגריה, קשיי שינה ותיאבון מוגבר.

12 שעות לאחר הסיגריה האחרונה

בתהליך עישון הסיגריה נשרף הטבק ומשחרר חד תחמוצת הפחמן. ברמות גבוהות גז זה רעיל מאוד לגוף. כיוון שהפחמן החד חמצני יכול להתמזג היטב עם תאי הדם, רמות גבוהות שלו עלולות למנוע מהתאים את ההתמזגות עם החמצן, מה שיגרום לבעיות לב וכלי דם רציניות. רק כאשר עוברות 12 שעות מהסיגריה האחרונה, מתחילה ירידה ברמות חד תחמוצת הפחמן בגוף, ובד בבד מתחילה עליה ברמות החמצן בדם עד שהגוף מגיע לרמה הנורמלית.

24 שעות לאחר הסיגריה האחרונה

המעשנים עוברים התקפי לב בשיעור של 70% יותר מאנשים שלא מעשנים. אבל, יממה אחת לאחר הפסקת העישון הסיכון ללקות בהתקף לב מתחיל לרדת. אמנם, עדיין לא הצלחתם לצאת מחושך לאור, אבל אתם נמצאים בדרך הנכונה.

48 שעות לאחר הסיגריה האחרונה

העישון מקהה את החושים שלכם ובמיוחד את חוש הריח והטעם. למרבה המזל, כבר 48 שעות לאחר הסיגריה האחרונה, מתחילים קצות העצבים לגדול מחדש וחוש הריח והטעם מתחילים להשתפר. עוד רגע ותוכלו להתחיל להעריך את הדברים הטובים באמת בחיים.

3 ימים לאחר הפסקת העישון

בשעה טובה, כל הניקוטין התנקה מהגוף שלכם. אבל, עדיין הסימפטומים שמלווים את הגמילה מניקוטין נמצאים בדרך כלל בשיאם. ייתכן ותרגישו בתופעות לוואי פיזיות (כמו כאבי ראש, בחילות והתכווצויות) ובתופעות נפשיות כמו חרדה, מתח, תסכול, תשוקה לעשן וכן הלאה. זו הזדמנות להשתמש בכסף שחסכתם מהסיגריות, ולהעניק לעצמכם טיפול נפשי ופיזי מענג ונעים.

שבועיים לאחר הפסקת העישון

פתאום תוכלו לבצע פעילות גופנית בלי להרגיש שאין לכם אוויר לנשימה. תפקוד הריאות משתפר, מחזור הדם משתפר, ואתם יכולים לנשום בקלות. בתקופה זו, רוב המעשנים מדווחים שתסמיני הגמילה התפוגגו.

מספר חודשים לאחר הפסקת העישון

כחודש לאחר הגמילה הריאות מתחילות להירפא. הריאות יתפקדו כראוי והשיעול וקוצר הנשימה יתמעטו באופן דרמטי. תסמיני הגמילה ייעלמו כליל לאחר מספר חודשים.

שנה לאחר הגמילה מעישון

לאחר שנה ללא עישון הסיכון שלכם ללקות במחלת לב יורד ב-50% בהשוואה לתקופה בה עישנתם.

חמש שנים לאחר הגמילה

חמש שנים לאחר הגמילה, הסיכון שלכם ללקות בשבץ זהה לזה של אדם שאינו מעשן.

כתבות נוספות