אלן קאר בראיון לערוץ Sky הבריטי – חלק 2

לקראת השנה החדשה ערך ערוץ סקיי הבריטי ראיון עם אלן קאר ועם שרה וורד מ"אש" (Ash - action on smoking and health).

הם שוחחו על נזקי העישון כמו גם העלות הכספית הגבוה שבה כרוך העישון. להלן החלק השני של הראיון המציג בפני הצופים את הדרך המהפכנית של אלן קאר להיגמל מעישון ולחסוך בכסף.

מראיינת: אלן, אתה אמרת שאתה לא דן בסיכוני הבריאות הידועים לכולם, אך מחקר בריאות גדול שנערך קבע כי אחד מגורמי המוות הגדולים ביותר הוא עישון. אז מה ניתן לעשות?

אלן: יש צורך בחינוך. זוהי מלכודת זדונית וקשה למנוע מאנשים ליפול לתוכה. גם כשאתה עובר בבית הספר אתה רואה צעירים מעשנים. לכן יש צורך בחינוך. חשוב לגרום לצעירים להבין כי העישון אינו מרגיע. התלות בניקוטין יוצרת מתח ומעודדת את המעשן להדליק עוד סיגריה.

מראיינת: כלומר ניקוטין הוא ממכר?

אלן: זאת התמכרות לסם ומה שמצחיק, הוא שהיום יש הממליצים לרפא את ההתמכרות הזאת בעזרת התמכרות אחרת. המעשן ממשיך לצרוך את הניקוטין דרך מדבקות ניקוטין, וכך הוא לא משתחרר מהתלות בניקוטין וממשיך לרצות להדליק סיגריה.

מראיינת: אם כך, לדעתך מדבקות הניקוטין הן אמצעי פסול?

אלן: כן. אין הבדל בינן לבין עישון.

מראיינת: שרה, את מסכימה איתו?

שרה: לא. ישנם מחקרים שהצביעו על האפקטיביות של המדבקות ואמצעים דומים. הם הרבה יותר אפקטיביים מאשר הסתמכות על כוח הרצון בלבד. מדובר במינון מדוד של ניקוטין המסייע לשבור את מעגל ההתמכרות.

אלן: השימוש במדבקות אינו שימוש בחומר חליפי לניקוטין, אלא שימוש בחומר המתחזק את ההתמכרות לניקוטין. המעשן למעשה צורך את הסם שהוא מכור לו, וזה משמר את הצורך של הגוף בניקוטין. זה חסר היגיון. יש בידיך את הנתונים על אחוזי ההצלחה בגמילה?

שרה: ההצלחה בגמילה בעזרת המדבקות גדולה בהרבה מההצלחה כאשר מסתמכים על כוח הרצון בלבד.

אלן: את מסתמכת על נתון שהוא מראש מאוד נמוך. כוח רצון בלבד אינו עובד. אם המדבקות מועילות פי ארבע מההצלחה האפסית בגמילה על פי כוח רצון בלבד, הרי שהן עדיין לא מסייעות בכלום.

שרה: גם את זה עוזר במעט, זה עדיין גורם מסייע.אלן:אני דואג לתעד נתונים. אצלנו באלן קאר אחוזי ההצלחה בגמילה מעישון עומדים על 90%. כשפנינו לחברות המייצרות את מדבקות הניקוטין, הן לא הסכימו להציג בפנינו נתונים, אלא הפנו אותנו למחקר כביכול שאת מתארת. אך אין צורך בכל אלו, זה עניין של היגיון פשוט – איך את שוברת את ההתמכרות לסם כלשהו על ידי שימוש באותו הסם?

מראיינת: אולי זה עניין של הרגל? העיסוק בסיגריה?

אלן: אין דבר כזה מנהג. אם אתה רגיל למשל לנהוג בצד שמאל ונוסע לאנגליה, אתה מיד מתחיל לנהוג בצד ימין. אין טעם לומר למעשנים למה הם צריכים להפסיק, הם כבר יודעים זאת. מה שעליך לעשות הוא לעקור מהשורש את האשליות שהעישון מועיל להם במשהו.

מראיינת: בואו נדבר על כוח הרצון. אלן, אם כוח הרצון לא מועיל למעשנים להפסיק לעשן, האם זה אומר שכוח רצון לא מועיל בכלום?אלן:כל מי שהתחיל לעשן יודע שהסיגריות הראשונות מגעילות, למעשה צריך כוח רצון כדי להמשיך לעשן. אני יכול להעיד על עצמו שאני אדם בעל כוח רצון  חזק מאוד, אי אפשר לחייב אותי לעשות משהו שאני לא רוצה. הדבר היחיד שלא הצלחתי לעשות בעזרת כוח הרצון  הוא להפסיק לעשן.

מראיינת: אז איך אתה מסביר בקצרה את עניין כוח הרצון?

אלן: מטופלים מגיעים לקליניקה שלו ומצפים לשמוע סיפורי זוועה. אך זה לא מה שאנחנו עושים, אנחנו פשוט מסייעים להם לבטל את הצורך לעשן. בסופו של הסמינר שאורכו ארבע שעות הם עוזבים את המקום כלא-מעשנים שמחים.

מראיינת: אלן קאר הזכיר קודם את הנערים והנערות המעשנים לפני בתי הספר, אבל חלק מהבעיה זה הדימוי שיש לעישון בעיני הצעירים, איך את הופכת את העישון ללא "קול"?

שרה: אני חושבת שאנחנו צריכים לזכור ש-75% מהאוכלוסייה לא מעשנת, וזה חשוב שילדים יידעו זאת. יש להדגיש בפני הצעירים כי מדובר במנהג לא נורמטיבי.אלן:עובדתית זה לא עבד. החומר הזה ממכר.

מראיינת: טוב, אני אישית מדברת מתוך ניסיון, ויכולה להעיד כי הספר של אלן קאר סייע לי רבות.

אלן, מי שצופה בך כעת מה עליו לעשות?

אלן: הוא פשוט צריך לכבות את הסיגריה ולהפסיק לעשן. בימים הראשונים הגוף שלו ירגיש צורך בניקוטין. זוהי תחושה פיזית בלבד שנובעת מההתמכרות. אחרי שמבינים את ההרגשה הפיזית הזאת, הרבה יותר קל להפסיק לעשן. לכן, לכל מי שצופה אני ממליץ להתקשר עוד היום לאלן קאר ולהיגמל מהתלות בעישון.