אלן קאר בראיון לערוץ Sky הבריטי – חלק 1

השנה החדשה היא הזמן האידיאלי להתחלות חדשות. עבור רבים זוהי הזדמנות לגמילה מעישון. מדי שנה, גורם העישון למותם של כ-114,000 בני אדם באנגליה בלבד. הממשלה באנגליה משקיעה כ-70 מיליון לירות סטרלינג כדי לסייע למעשנים להיגמל מהעישון. לכאורה מדובר בסכומי כסף גדולים, אך למעשה זהו סכום פעוט לעומת ה-8 ביליון הנכנסים לקופת המדינה בעקבות מסי העישון. אם גורמי הסיכון הבריאותיים אינם מהווים תמריץ מספק, חישבו על הכסף שתחסכו אם תחדלו ממנהג זה.

מראיינת:

נמצא איתנו אלן קאר, פסיכולוג המתמחה בגמילה מעישון, ונמצאת איתנו גם שרה וורד מ"אש" (Ash - action on smoking and health) שתומכת בהגבלת העישון. אלן אני פונה אליך, שיטותיך להפסקת העישון ידועות היטב, איך אתה הגעת לתחום זה?

אלן:

אני  עישנתי 100 סיגריות ביום במשך 30 שנה. ידעתי שזה הורג אותי ושנאתי להיות מעשן. אך כל פעם שניסיתי להפסיק לעשן הייתי אומלל. לא הייתי מסוגל להתרכז וכמעט השלמתי עם המצב הזה. יום אחד בשל סיבות אישיות, החלטתי לנסות להיגמל מעישון פעם נוספת, וזה היה כל כך קל שזה היה בלתי יאמן.

מראיינת:

במה היה שונה בניסיון הזה לעומת הניסיונות הקודמים שלך להפסיק לעשן?

אלן:

אם תשאלי מעשנים מדוע הם עושים את זה, הם יגידו לך: "זה מרגיע אותי", "זה נותן לי ביטחון", "זה עוזר לי להתרכז", "זה מפיג את השעמום", "כשאני בלחץ אני אוהב לעשן". אלא שבתהליך שעברתי הבנתי פתאום שזה לא יכול להיות, ושהסיגריה עצמה היא שגורמת ללחץ. נגמלתי מעישון כי הצלחתי לשנות את נקודת המבט שלי. הפסקתי לחשוב – "אני רוצה לעשן אבל אסור לי", זה היה כמו להשתחרר מהכלא ומאז לא עישנתי.

מראיינת:

אלן, שרה, השאלה הבאה מיועדת לשניכם. האם על מנת להפסיק לעשן עליך ממש לרצות להפסיק?

שרה:

סיכויי ההצלחה שלך להיגמל טובים יותר אם אתה רוצה להפסיק לעשן. אם אתה מחויב לזה, סיכויי ההצלחה שלך יעלו. אם אתה עוד לא בטוח ומתלבט, סיכויי ההצלחה יורדים.

אלן:

אני חושב שכל המעשנים רוצים להפסיק. מי שמעשן מצוי באשליה שמדובר בבחירה. אך אם תשאל כל מעשן האם יעודד את ילדיו לעשן הוא יענה בשלילה מוחלטת. כל מעשן שונא את המחשבה שילדיו או נכדיו יעשנו. כלומר המשאלה שלנו היא שאנו עצמנו לא היינו מתחילים כלל לעשן. בגלל זה כמעט כל מעשן ניסה לפחות פעם אחת להפסיק לעשן. כשאתה אומר לעצמך "אני רוצה להפסיק" אתה בעצם אומר "אני רוצה לבלות את שארית חיי כלא מעשן".

מראיינת:

האם במהלך החיים ישנן תקופות שבהן אתה מוכן יותר לתהליך הגמילה?

אלן:

אני מאמין שכן. אם אתה לא אומר לעצמך: "אני הולך לעשות את זה עכשיו, זה מה שאני רוצה" זה לא ילך. להכריח מישהו להפסיק לעשן זה כמו להכריח אדם קלסטרופובי להיכנס למקום סגור. אך בסופו של דבר כל המעשנים יודעים בלבם פנימה שהם אינם רוצים לעשן. הם יודעים שהם לא נזקקו לסיגריות לפני שהם התחילו לעשן, אך הם מאמינים שיש בסיגריות הנאה כלשהי וכשהם מנסים להפסיק הם מרגישים שהם מוותרים על משהו.

מראיינת:

אלן, הסמינר שלך אורכו כחמש שעות. איך בחמש שעות אתה הופך מישהו שעישן כל החיים לאדם שלא מעשן?

אלן:

אני פשוט גורם למשתתפים בסמינר להבין שהסיגריות אינן מועילות להם בכלום. כשאני ניסיתי להפסיק לעשן הכרתי כבר את כל הנזקים הבריאותיים ואת העול הכלכלי הכרוך בסיגריות, ובכל זאת לא הצלחתי לעצור. לכן, מה שעליך לעשות זה לנפץ את האשליות שגורמות לאנשים לעשן. ברגע שהם מבינים שהם לא מוותרים על שום דבר, שהם יהיו בריאים יותר, שכושר הריכוז שלהם יעלה ושהם יתמודדו הרבה יותר במצבי לחץ, אז במקום לחשוב "אסור לי לעשן" הם יחשבו "אני בכלל לא צריך לעשן" זאת חוויה מאוד משחררת. אני מציע לכל מי שבאמת רוצה להפסיק לעשן לפנות עוד היום לאלן קאר ולהתחיל את החיים מחדש.

03-6212525

כתבות נוספות