גמילה מעישון – ראיון בתוכנית המקצוענים ערוץ 10

רמי רומנובסקי הוא מדריך בכיר לגמילה מעישון בשיטת אלן קאר אשר עישן 2 קופסאות סיגריות ביום במשך 20 שנה. הוא ניסה להפסיק קודם לכן בעזרת שיטות רבות, כמו למשל מדבקות ניקוטין, סיגריה מפלסטיק ואף מסטיקים עם תחליפי ניקוטין למיניהם, אך לא הצליח בשל הפחד מהמחשבה שהגמילה תשנה לו את החיים.

על כוח רצון וגמילה מעישון

רוב השיטות של הפסקת עישון מעודדות את המעשנים להשתמש בכוח הרצון ולהתגבר על הרצונות שלהם. רמי טוען שאם נסתכל על אנשים מעשנים נגלה שלרבים מהם יש כוח רצון, אך כוח רצון הוא אף פעם לא הבעיה. "אני יודע שזה נשמע לא הגיוני" הוא אומר, "אבל הבעיה בכוח רצון היא שיש שני כוחות נגדיים שיש להתמודד מולם. מצד אחד יש את הכוח שאומר למה לא צריך לעשן ומצד שני יש את הכוח שאומר לי למה כן לעשן. לכן כשנעזרים בכוח הרצון, שני הצדדים האלו כל הזמן נלחמים זה מול זה וזו מלחמה שקשה מאוד לנצח בה".

אז איך הפסקת לעשן?

רמי מספר כי שמע על שיטת אלן קאר מחברה טובה בחו"ל. לאחר מכן פגש בחברה טובה אחרת שסיפרה לו שהיא ואביה היו בסדנה של אלן קאר והפסיקו לעשן. רמי הסתקרן, טס לאנגליה ששם נמצא המרכז של אלן קאר, השתתף בסדנה וראו איזה פלא: הפסיק לעשן. שלושה חודשים אחרי זה החליט שהשיטה טובה מדי בשביל לשמור אותה לעצמו ופשוט עזב את כל מה שעשה והחליט להביא את השיטה הזאת לארץ.

ההתמכרות לניקוטין: מרכיב שולי

על פי שיטת אלן קאר, ההתמכרות לניקוטין היא שולית יחסית. אמנם ניקוטין הוא סם חזק מאוד אך לא מבחינת העוצמה שלו אלא מבחינת המהירות שבה הוא תופס את הקורבנות שלו. הבעיה האמיתית היא ההתמכרות המנטלית. בפועל הניקוטין עוזב את הגוף לאחר שלושה שבועות אבל התפישה של הבן אדם שהוא מוותר על משהו, נשארת למשך שנים ארוכות. "הבעיה היא שאם אני מרגיש שאני מוותר על משהו, אז לאורך השנים אצטרך למצוא לו תחליף", מסביר רמי, "ולכן אנשים רבים מתמודדים עם סוגיות כגון השמנה כתוצאה מהפסקת עישון. למעשה, אף אחד לא מתכנן להתמכר כאשר מדליק את הסיגריה הראשונה שלו, במיוחד לאור העובדה שהיא לא טעימה". רמי טוען שרוב המעשנים הכבדים מתחילים כמעשנים קלים ופתאום קורה אירוע שדוחף אותם לקצה, הם נעזרים בסיגריות כגורם מרגיע ומשלוש סיגריות ליום עוברים לעשן קופסה, קופסה וחצי מבלי שיודעים כיצד קרה הדבר.

אז על מה בעצם מדברים בחמש שעות סדנה להפסקת עישון?

"בסדנה של אלן קאר כל המנחים הם מעשנים לשעבר, אז אנחנו מבינים את הראש ובאים מאותו מקום. אנו לא מתעסקים בכלל בסיבות למה לא לעשן. אנו מדברים אך ורק על מדוע אנשים מעשנים. אנו מתחילים להסביר את כל המיתוסים שקיימים סביב העישון, כמו למשל איך יכול להיות שהסיגריה של לפני הארוחה טעימה יותר מהסיגריה של אחרי הארוחה, זו הרי אותה הסיגריה", מסביר רמי. "עישון הוא סוג של מבוך ואנו מסתובבים כל החיים בתוך המבוך הזה אבל לא באמת מבינים אותו. אנו טומנים את הראש בחול. במהלך הסדנה לגמילה מעישון אנו מעניקים למעשנים מפה וכשהם מבינים איפה הם נמצאים הם גם יודעים היכן הדרך החוצה. לאחר מכן, כשהם יוצאים מהמבוך הם שואלים את עצמם: "איך שכנעתי את עצמי כל כך הרבה שנים שאני צריך את הדבר הזה?" ושם זה נגמר והחפיסה הולכת לפח".