קשיים בנשימה ומחלות ריאה כתוצאה מעישון

קשיים בנשימה ומחלות ריאה כתוצאה מעישון

עישון היא תופעה חברתית רחבת היקף שמהלך מאה השנים האחרונות הפכה לנפוצה בכל רחבי העולם. לפני מלחמת העולם הראשונה, מחלות כמו סרטן הריאה היו נדירות והיו רופאים שלא נתקלו בהן כלל במהלך הקריירה שלהם. עם עליית כמות המעשנים, התפתחו מחלות שונות שהפכו לנפוצות בקרב האוכלוסייה. אחוזי התמותה והנזקים הבלתי הפיכים שנגרמים כתוצאה מעישון סיגריות עלו והשתכללו עם הזמן.

קשיי נשימה

מדוע מתפתחים קשיים בנשימה בעקבות עישון סיגריות? התשובה היא פשוטה ובחלקה אינטואיטיבית: הכנסת עשן לגוף גורמת לקשיי נשימה וירידת תפקוד הריאות. בנוסף, הסיגריה מכילה חומרים מזיקים רבים הגורמים נזק למערכות שונות בגוף: החל ממערכת הדם ועד למערכת הפוריות. הסיגריה מכילה פחמן חד חמצני (CO), שהוא גז רעיל מאד, בריכוז של 1% עד 6%. פחמן חד חמצני נוטה להיקשר פי 240 טוב יותר להמוגלובין בגוף מאשר החמצן וכתוצאה מכך מפחית את כמות החמצן בגוף. הפחתה בחמצן משפיעה ישירות על הלב, יוצרת קשיי נשימה ופוגמת באספקת הדם לגוף ולריאות.

מחלות ריאה ותופעות קושי בנשימה

עישון סיגריות מעורר מחלות ריאה שונות ויוצר קשיי נשימה חזקים. התופעות הקשורות לקשיי נשימה הן: קוצר נשימה ותחושה של חוסר אוויר, צפצופים ושיעול, חשיפה לזיהומים ומחלות בדרכי הנשימה כמו דלקת ריאות והצטננות, וכן ירידה בכושר הגופני. מחלות ריאה הנפוצות בקרה מעשנים הן:

  1. אסטמה – מחלה בה הסמפונות שבריאה מתכווצים עקב דלקת ויוצרים קוצר נשימה, צפצופים וסיבולת לב ריאה נמוכה.
  2. מחלת ריאה חסימתית כרונית (COPD) – מחלה בה חלה התכווצות של דרכי הנשימה המובילים את האוויר לריאות והחוצה מהן, ועל כן נוצרים קשיים חמורים בנשימה.
  3. סרטן הריאה – זוהי מחלה בה גידול סרטני תוקף את הריאות. סרטן הריאה ידוע כמסוכן ביותר מכל מחלות הריאה והגורם מספר אחד למוות מבין מחלות הסרטן.

הפסקת עישון כאן ועכשיו

הדרך הטובה ביות כדי להימנע ממחלות ריאה אלו היא פשוט לא להתקרב לסיגריות: לא בעישון פאסיבי ובוודאי שלא בעישון אקטיבי. הירשמו עוד היום לסדנאות גמילה מעישון של אלן קאר ותפחיתו משמעותית, כבר מהיום, את הקשיים בנשימה, השיעול והליחה המרובים. גמילה מעישון של אלן קאר היא ללא ספק הדרך הקלה להפסיק לעשן! הצטרפו גם אתם להצלחה העולמית ותוך שש שעות תפסיקו לעשן.