צ'מפיקס – כדורים לגמילה מעישון

טיפול בעזרת כדורים לגמילה מסיגריות

הפסקת עישון אף פעם אינה קלה. אבל יש הטוענים כי המספר ההולך וגדל של דרכים להפסיק לעשן יכול לסייע יותר מתמיד למעשנים לשבור את הרגל ההתמכרות לניקוטין.

מחקרים מראים כי תרופות לגמילה מסיגריות וטיפולים בתחליפי ניקוטין יכולים להכפיל ולפעמים אפילו לשלש את הסיכוי שהמעשן אכן יצליח להיפטר מהסיגריות.

חלק מהטיפולים האלה עוזרים גם להקטין את העלייה במשקל בזמן אותה הפסקת עישון – יתרון חשוב למעשנים רבים שרוצים להיגמל מסיגריות.

עם מספר הולך וגדל של אפשרויות זמינות, יכולים הרופאים ליצור תוכניות טיפול מותאמות אישית לצרכים ולהעדפות של המעשן הבודד שמעוניין להתחיל תהליך של גמילה מעישון. בין השאר, ניתן היום להשתמש גם בכדורים לגמילה מעישון, עליהם נדבר בהמשך.

להלן תכשירים או תרופות לגמילה מסיגריות שיכולים לסייע למי שמעוניין בתהליך לקראת הפסקת עישון:

טיפול בעזרת תחליפי ניקוטין

הרעיון הוא פשוט. כדי לעזור למעשנים להיגמל מניקוטין, הטיפולים בתחליפי ניקוטין מספקים חומר זה בדרכים שהן הרבה יותר בריאות ובטוחות מאשר סיגריות. באופן אידיאלי, מעשנים לשעבר יכולים להפחית בהדרגה את כמות הניקוטין או להפסיק טיפול בתחליפי ניקוטין בבת אחת, לאחר שכבר שברו את הרגל העישון. גם כאשר הטיפול נמשך זמן ארוך, הטיפולים בתחליפי ניקוטין הם הרבה יותר בטוחים מהעישון עצמו. שיעור הנגמלים מעישון באופן זה נע בין 19% ל-26%.

האם זה מתאים לכם?

אם כבר ניסיתם להפסיק לעשן לפני כן ונכשלתם בגלל השתוקקות חזקה לניקוטין, טיפולים בתחליפי ניקוטין עשויים לעזור. מסטיק, טבליות ומדבקות, זמינים לכולם ללא מרשם. תרסיסים ומשאפים לאף דורשים מרשם. מסטיק למשל נוח לשימוש ומציע למעשנים משהו לשים בפה במקום הסיגריה. יש מעשנים שמעדיפים משאפים בגלל שהתהליך דומה לשאיפת עשן מסיגריה. כל הצורות הללו יעילות באותה מידה ויכולות לשמש גם יחד במקביל. ואכן, הראיות מצביעות על כך ששילוב של מדבקה, משאף, מסטיק או תרסיסים לאף – משפרים לטווח הארוך את הסיכוי להצליח באותה הפסקת עישון. חשוב לזכור כי חייבים להפסיק לצרוך טבק לפני שמשתמשים בתחליף לניקוטין.

טיפ ממומחה: אל תמהרו להשתמש בתחליפי ניקוטין אומר פרופסור לרפואה מונעת מאוניברסיטת רוצ'סטר בניו יורק. לדבריו, אחת הבעיות הנפוצות היא שאנשים מפסיקים מוקדם מדי את השימוש בתחליף הניקוטין, ואז לא יכולים להתנגד לתשוקה לעשן שהם חווים. עדיף להשתמש בתחליפי ניקוטין למשך חודשיים עד שלושה, ולאחר מכן, אם חשים תשוקה עזה, להשתמש במסטיק.

טיפול בעזרת כדורים לגמילה מסיגריות

צ'מפיקס 

היא התרופה האחרונה נגד עישון שזכתה באישור ה-FDA, ופועלת על ידי חסימת קולטני הניקוטין במוח. תרופה זו נמכרת בארה"ב תחת השם Chantix, ובשאר חלקי העולם תחת השם Champix. בדרך כלל המרשם לתרופת הצ'מפיקס ניתן לתקופה של 12 שבועות, עם אפשרות לתקופה נוספת בת 12 שבועות, לצרכי "תחזוקה". לפי הנתונים, כ-33% מהמעשנים שהשתמשו בתרופה זו הפסיקו לעשן בהצלחה.

האם כדורים אלה מתאימים לכם?

צ'מפיקס אפקטיבית בהפחתת התשוקה לניקוטין ומסייעת למעשנים רבים להפסיק לעשן. שלא כמו Zyban, (שפועלת על הכימיקלים במוח כדי להקל על תסמיני הגמילה מניקוטין ומקלה על המעשנים להתנגד לתשוקה להדליק סיגריה), לא צריך להשתמש בצ'מפיקס בשילוב עם תחליפי ניקוטין למיניהם (אלא אם כן הטיפול תחת פיקוח של רופא).

תרופת הצ'מפיקס אושרה ב-2006. תופעות הלוואי כוללות בחילות, הקאות, חלומות לא רגילים, עצירות וגזים. בשנת 2009 דרש ה-FDA מצ'מפיקס לרשום אזהרה על האריזה לגבי אירועים נוירו פסיכיאטריים חמורים כולל דיכאון, מחשבות אובדניות ועוד. כמו כן, לפי ה-FDA, מי שלוקח צ'מפיקס עלול להיות בסיכון גבוה יותר להתקפי לב ושבץ, בהשוואה לאלה שלא לוקחים את התרופה. כמה מתסמיני הלוואי הרציניים עלולים להיות קשורים לגמילה מניקוטין.