כתבה מערוץ 5 הבריטי – להפסיק לעשן בלי כוח רצון

לקראת החלת החוק האוסר על עישון במקומות ציבוריים באנגליה, עקב ערוץ 5 הבריטי אחר שלושה נשים מעשנות שניסו להיגמל מהמנהג, כחלק מתהליך הגמילה כל אחת מהמשתתפות בניסוי בחרה להשתמש בשיטה אחרת על מנת לנסות להפסיק.

מעשנת אחת ניסתה להיגמל באמצעות שימוש במדבקות ניקוטין, ואילו מעשנת אחרת נעזרה בכוח הרצון בלבד.

קרול הריסון, המשתתפת השלישית בניסוי, בחרה להפסיק באמצעות "הדרך הקלה של אלן קאר להפסיק לעשן". לא כל המשתתפות השלימו את הניסוי.

זמן קצר לאחר תחילתו, נטשה את הניסוי אחת מהן. סאם ראגוט, שניסתה להפסיק באמצעות כוח הרצון שלה בלבד, לא הצליחה להיגמל והחליטה לנטוש את הניסוי, היא חזרה לעשן. כתבי ערוץ 5 הבריטי המשיכו לעקוב אחר התקדמותן של ג'יל קנדריק ושל קרול הריסון, ושוחחו איתן על תהליך הגמילה שלהן.

ג'יל קנדריק – מנסה להפסיק לעשן באמצעות מדבקות ניקוטין

תהליך הגמילה של גי'ל מסיגריות, היה לא פשוט, במיוחד כשהיא מתארת את ההתחלה: הסיגריה האחרונה שעישנתי הייתה לפני כשבוע, אני מסתדרתו יש לי רגעים חלשים...  לפעמים ממש-ממש רציתי לעשן.

הייתי עושה הכול בשביל סיגריה, אבל בסוף לא עישנתי. כשנשאלה בדבר הקשיים הכרוכים בגמילה, ענתה ג'יל: אין ספק שיש תופעות לוואי, מצבי רוח, התפרצויות כעס, בעלי כבר מכיר את זה... היה יום אחד שהפלתי משהו והייתי צריכה את העזרה שלו והוא הלך שמאלה במקום ימינה ואני פשוט צרחתי עליו, לא הייתי מסתדרת אם הייתי צריכה להסתמך על כוח הרצון שלי בלבד, המדבקות מאוד עוזרות לי, כשאני נואשת לסיגריה אני נוגעת במדבקה וזה נותן מעין חיזוק.

אך האם יש באמת צורך במדבקות? בתהליך הגמילה שלה, קרול לא הזדקקה להן כלל.

קרול – בחרה "בדרך הקלה של אלן קאר להפסיק לעשן"

קרול מתארת סיפור שונה מזה של ג'יל והיא מספרת על תחילת הגמילה מסיגריות: אני לא התגעגעתי לסיגריות עד עכשיו, ואני לא מאמינה שעבר כבר יותר משבוע. היו פעמיים שהתפתיתי, אבל לא היו רגעים שבהם ממש-ממש רציתי סיגריה, פשוט ידעתי שאני יכולה לעשן, אבל לא באמת רציתי, אני לא הולכת לעשן. קרול ניסתה בעבר דרכים שונות לגמילה והיא מדגישה את השוני ביניהן לבין הדרך של אלן קאר: ניסיתי את המדבקות וניסיתי היפנוזה שוב, ושוב ושוב. אבל הפעם הרגשתי משהו לגמרי שונה, העור שלי מרגיש טוב יותר, אני מרגישה בריאה יותר ואני נושמת טוב יותר.

קרול נשאלה מדוע לדעתה השיטה של אלן קאר עובדת: אני לא יכולה להגיד לך למה זה עובד חוץ מזה שזה מתייחס לכל הסיבות הפסיכולוגיות שבגללן אתה מעשן. אני מרגישה מאוד גאה בעצמי ואני נדהמת שזה היה כזה קל כמו שזה.