מה זו סדנת אלן קאר – ראיון טלוויזיוני

לא חסרות שיטות שהמטרה שלהן היא לנסות לעזור למעשנים להיגמל מהסיגריות, אך רובן בסופו של דבר לא מצליחות. בבואנו לבדוק מדוע הן לא מצליחות, אנחנו מגלים שפעמים רבות הן עוסקות בהפחדת המעשן, כלומר בחשיפתו לכל הנזקים שגורם העישון, בתקווה שכך הוא פשוט יחליט יום אחד להפסיק לעשן. עם זאת, בפועל אנחנו רואים שזה עושה בדיוק את האפקט ההפוך שכן זה גורם למעשנים לעשן הרבה יותר. לעומת זאת, סדנת אלן קאר עובדת בשיטה אחרת שכן היא מתרכזת לא בנזקים, בנזיפות ובתחושת אשם אלא דווקא בניסיון להבין את הבעיה. הסדנה כוללת מפגש אחד שנמשך שש שעות אשר במהלכו יש הפסקת סיגריות בכל שעה עגולה. עד שלא מסתיימת הסדנה לא צריך להפסיק לעשן וכל המעשנים יכולים לחלוק את הרגעים האחרונים שלהם עם הסיגריות ביחד.

מה קורה במהלך הסדנה?

מדובר על מפגש שבו הרעיון הוא להבין למה אנחנו מעשנים? מה עושה הניקוטין? מתי הוא נכנס לגוף ואחרי כמה זמן הוא עוזב אותו?. חשוב להבין שהתמכרות לסיגריות כוללת שני רבדים שמשתלבים זה בזה כאשר הרובד הראשון הוא הרובד הפיזי ואילו הרובד השני הוא הנפשי. בניגוד לשיטות אחרות לגמילה מעישון המתבססות על כוח הרצון, הרי שכאן הבסיס הוא ההבנה העמוקה של תהליך ההתמכרות כולו. כתוצאה מכך קורה שבניגוד לאנשים שהפסיקו בשיטות אחרות ומתגעגעים לסיגריות גם אחרי שנים, מי שמשתתף בסדנה פשוט מכבה את הסיגריה ולא מתגעגע אליה עוד לעולם. כל מי שמעביר סדנה כזאת הוא מעשן לשעבר בעצמו כך שהוא מגיע עם ניסיון אישי ומבין היטב את משתתפי הסדנה.

חברה גדולה ורצינית

סיבה נוספת וחשובה לא פחות שבגללה כדאי לנסות דווקא את הסדנה של אלן קאר, היא הניסיון העשיר העומד מאחורי השיטה. עם כ-150 מרכזים ביותר מ50 מדינות בעולם ומיליוני מאושרים שנגמלו מהעישון- אין ספק שזו הבחירה הנכונה. אנשים שהסיגריות שלטו בחייהם לאורך שנים רבות מפסיקים מהיום למחר ועושים זאת באמצעות ההבנה הפשוטה שהכל נמצא תחת השליטה שלהם.