המלכה הפסיקה לעשן – נירית בקשי

תכנית הבוקר ערוץ 10 - ראיון עם מלכת היופי נירית בקשייש אנשים שהראיון הבא עשוי לשנות את חייהם. הכוונה כמובן לכל מי שמנסה להיגמל מעישון. זה נשמע אולי פנטסטי, אבל בסדנת אלן קאר מבטיחים לכם להפסיק לעשן, וזו לא הגזמה, תוך שש שעות בלבד.

מראיינת:

בוקר טוב לרמי רומנובסקי, מנחה סדנת אלן קאר העולמית, ולנירית בקשי, מלכת היופי של ישראל לשנת 2000, שכבר חצי שנה לא מדליקה סיגריה בזכות הסדנה. רמי, שש שעות, זה הכול?

רמי:

כן. עישון זה הכול בראש, השאלה היא איפה בראש. כל הרעיון בסדנה של אלן קאר היא לדעת לסובב בדיוק את הבורג הנכון אחת ולתמיד. המעשן לא רק שיפסיק לעשן, אלא הוא אפילו יגלה כמה שזה קל, ועד כמה הסיגריות לא יהיו חסרות לו גם בהמשך.

מראיינת:

מה מספיקים לעשות בשש השעות האלו?

רמי:

קודם כל, יוצאים להפסקות עישון קבועות כל ארבעים דקות לערך. הסיבה לכך היא פשוטה – אם אנחנו צריכים לדבר עם אדם שמעשן על כל נושא כלשהו, אחרי שעה הוא מאבד את הריכוז וחושב על הסיגריה הבאה. בגלל שהשיטה הומצאה על ידי מי שעישן בעברו, אנחנו יודעים בעצם שמעשן צריך לעשן כל כמה זמן בשביל להיות רגוע. אז היופי שהוא שאתה יכול לעשן גם בזמן שאתה מנסה להפסיק. חוץ מזה מה שאנחנו לא עושים, זה שאנחנו לא מדברים על נזקי העישון, כי זה לא עוזר. להיפך, אנחנו ומסבירים איך עובד המנגנון הזה גם מבחינה נפשית וגם מבחינה פיזיולוגית. ברגע שאתה מבין איך המנגנון הזה עובד, אתה בעצם מקבל מפה למבוך הזה שקוראים לו עישון, וכשיש לך את המפה  - קל לך למצוא את הדרך החוצה.

מראיינת:

בכל זאת זה נשמע לי כמו קסם. איך זה עובד בשש שעות?

רמי:

האמת שעבור אנשים רבים אכן מדובר בקסם, אף על פי שאין כאן שום דבר מיסטי. צריך להגיע לסדנה כדי להבין איך זה באמת עובד.מראיינת:אתה שומר את הקסם לסדנה...

רמי:

זה תהליך של שינוי תפיסתי וזה לא משהו שאתה יכול להסביר בדקה או שתיים. באופן עקרוני כשאנחנו חושבים על גמילה מעישון, הדבר שהכי מקשה עלינו הוא הפחד – איך החיים שלנו יהיו בלי הסיגריות, איך נצליח ליהנות, איך נצליח להתמודד, וגם הפחד הנוראי הזה שנצטרך לעבור איזה מכשול נוראי בשביל להשתחרר. הסדנה של אלן קאר מאפשרת להתמודד בדיוק עם הפחד הזה על ידי כך שהיא גורמת לנו להבין מהן הסיבות שבגללן אנחנו מעשנים. למשל, מעשנים מחזיקים בדעה המוטעית כי העישון הוא דבר מרגיע. גם אני שעישנתי 19 שנה, שתי חפיסת ביום, חשבתי ככה. בסדנה אנחנו שוברים את המיתוסים הללו.

מראיינת:

נירית, כמה זמן את עישנת?נירית:אני התחלתי לעשן בגיל 15. הייתי מעשנת חפיסה ביום, ואם הייתי יוצאת לבלות הייתי אפילו מסיימת שתי חפיסות ביום.

מראיינת:

הגעת אל הסדנה כשכבר אמרת לעצמך שאת רוצה להפסיק לעשן?

נירית:

האמת היא שעדיין היה טבוע פי הפחד מהפסקת העישון. לא הייתי בטוחה שאני רוצה להפסיק לעשן ולא ידעתי מה אני אעשה אחרי שאפסיק. רמי אמר לי "תבואי, תראי, תשתתפי בסדנה. אם יהיה לך קשה אחרי הסדנה - יש קו תמיכה... את יכולה גם לבוא אחר כך לסדנאות מקוצרות". אז החלטתי ששווה לנסות, שגם אם אני לא אפסיק, אז לפחות שאני אדע שאחרי עשר שנים של עישון ניסיתי להפסיק. אני חושבת שזה המינימום שאני חייבת לגוף שלי. בסופו של דבר פשוט הפסקתי.

מראיינת:

ככה, אחרי שש שעות?

נירית:

בחצי שעה האחרונה של הסדנה אמרתי לרמי: "אני עדיין לא מרגישה שאני מפסיקה לעשן" אבל ברגע שיצאתי משם.. זהו. לא רק שלא מתחשק לי לעשן, אני גם לא יכולה לסבול את הריח של העישון. אני חשבתי שאני אתענג על כל ריח של סיגריה, אבל לא...

מראיינת:

את היחצ"נית הכי טובה שיש פה באולפן...

רמי:

היחצ"נים הכי טובים שלנו הם הלקוחות שלנו.

מראיינת:

מהם אחוזי ההצלחה?

רמי:

מעל ל-90%.

מראיינת:

אני חייבת לציין שאני מכירה את השיטה מתוך הספר של אלן קאר, שעובר בין החברים שלי, ואני מחכה שיגיע גם אלי.

רמי:

הספר עוזר להעביר את העקרונות של הסדנה והוא אכן עוזר להרבה אנשים ונמכר בהצלחה רבה ברחבי העולם. חלק מהאנשים שמגיעים לסדנה קראו את הספר וצריכים עזרה.

מראיינת:

ובכל זאת, לא הכול בראש, יש אנשים שבאמת מכורים לסיגריות.

רמי:

כולם מכורים לניקוטין, אבל אם אתה לא יודע איך המנגנון הזה עובד אז כשאתה מפסיק לעשן אתה נתקל בתופעות שקשה לך להתמודד איתן. רוב האנשים שבאים לסדנה לא עוברים תופעות לוואי כי רוב תופעות הלוואי הם בעיקר פסיכוסומטיות.

נירית:

זה נכון, אני לא חוויתי שום תופעת לוואי, גם לא השמנה שמדברים עליה לפעמים. לכאורה כשאת מפסיקה לעשן את מנסה להשלים את זה עם משהו אחר אז את אוכלת. אבל ברגע שאת מבינה שאת בעצם לא מוותרת על שום דבר, אז אין על מה לכפות.

מראיינת:

אבל הרי הסיגריות קשורות להמון הרגלי יום-יום... לשתיית קפה, לסיגריה של הבוקר. איך מנתקים את הקשרים הללו?

רמי:

קודם כל מבינים כיצד הקשר הזה נוצר. הרי גם כמעשנים לשעבר, עוד לפני שהתחלנו לעשן, היינו שותים קפה, יוצאים לבלות, מתמודדים עם מצבי לחץ בלי סיגריה. ההתניה התחילה עם הדלקת הסיגריה. קשה לקלוט מתי אנחנו מתמכרים לסיגריה, אבל בסדנה אתה מבין את התהליך הזה. הרי הסיגריה הראשונה הייתה מגעילה. עם הזמן התפיסה השתנתה ופתאום הסיגרייה הופכת להיות חלק מהגוף. אבל בסדנה אתה מבין שעישון זה לא חולשה באישיות או חלק ממך אלא התמכרות.

מראיינת:

אז למעשה אין סיבה שלא לנסות.

רמי:

כן, אני מזמין את כולם לפנות עוד היום לאלן קאר ב-03-6212525. ולגלות מחדש את הנאת החיים ללא הסיגריות.