משתחררים מהצבא… ומהסיגריות!

משתחררים מהצבא ונגמלים מעישון

במחקרם החדש של רוזן, לוין ועמיתיהם (2017) נמצא כי קרוב ל-20% מהחיילים בצה"ל שנוהגים לעשן סיגריות, החלו לעשן במהלך השירות הצבאי וכי יותר ממחצית מהחיילים שהפסיקו לעשן לפני הגיוס, חזרו לעשן במהלך השירות הסדיר. בנוסף נמצא במחקר שנמשך 14 שנים וכלל כ-30,000 חיילים, כי שכיחות העישון עלתה מיום הגיוס ועד השחרור בקרוב ל-40%. מעבר לכך, נמצא כי בקרב חיילים שאופי השירות שלהם קרבי, שיעור העישון גבוה יותר. לאור כל זה, נראה כי יש מקום לדבר על היתרונות של התנעת השינוי המבורך בדרך לגמילה מסיגריות, עם השחרור מצה"ל

השחרור הוא הזמן הנכון ביותר והמתאים ביותר

אין ספק שכל שינוי התנהגותי הוא קשה ומאתגר, במיוחד שינוי הקשור בגמילה מחומר ממכר כמו ניקוטין ומהרגל ממכר כמו עישון סיגריות. אי לכך, עבור רבים גמילה מעישון נחשבת לבלתי אפשרית בזמנים שבהם מופעל לחץ נפשי באופן מתמיד. תקופת השירות היא לא תקופה קלה לאיש ולכן רבים מניחים להרגלים הרעים להתגבש ולהתקבע באין מפריע. יחד עם זאת, השחרור מהווה מעבר לשלב אחר בחיים. לשלב שבו הגיעה העת לקחת אחריות על ההרגלים ועל הבריאות. מדובר בזמן הנכון ביותר מבחינה סימבולית, שכן החייל המשוחרר יוצא למעשה לדרך חדשה ויכול להתחיל דרך זו עם שינוי חיובי בהרגלי היומיום שלו. השחרור מצה"ל מביא איתו תחושה של חופש והתחלת החיים הבוגרים, ובהחלט ניתן לומר שזו תהיה החלטה בוגרת במיוחד להשתחרר גם מהתלות בסיגריות.

איך להפסיק לעשן?

סיבה נוספת בגינה מומלץ להתייחס לשחרור מצה"ל כנקודת זמן קריטית להפסקת העישון היא העובדה שבזמן השירות הצבאי ייתכן שהחייל יתקשה למצוא זמן אפילו למפגש של 6 שעות, זאת כמובן תלוי בסוג השירות שלו. אולם, כאשר משתחררים מהצבא, נשארים גם מאחור כל התירוצים ואפשר בהחלט לפנות יום אחד לסדנת גמילה מעישון.

נזקי העישון

לא ניתן להקיף את כל נזקי העישון בכמה מילים, אך חשוב לציין כי חלק ניכר מהנזקים של העישון הם נזקים המרימים את ראשם רק לאחר מספר שנים שבהן הצטברו והלכו. אי לכך, יתכן מאוד שחייל משוחרר לא יבחין כלל בנזקים שגורם לו העישון בזמן אמת, כשהוא בשיא כוחו בשנות ה-20 המוקדמות לחייו. יחד עם זאת, אין משמעות הדברים שהנזקים לא מצטברים ומהווים סכנה ממשית, שעשויה להתגלות אפילו תוך שנים ספורות. הפסקת עישון בכל שלב תורמת רבות לשיפור הכושר הגופני, להפחתת הסיכון לחלות בסוגים רבים של סרטן, לשיפור מצב הנשימה ועוד. על כך נאמר: יפה שעה אחת קודם. השתחררתם מהצבא? הגיע הזמן להשתחרר גם מהסיגריות! הצטרפו עכשיו לסדנה של אלן קאר ותגלו שהפסקת העישון היא קלה יותר ממה שחשבתם!  

כתבות נוספות