משתתפים בסדנה מספרים על חוויותיהם

רוב המעשנים מעידים על עצמם שהם ניסו להפסיק לעשן בעבר אך לא הצליחו. למעשה בבואנו להקשיב לסיפורים של אנשים שלקחו חלק בסדנה של אלן קאר, אנחנו שומעים על אנשים שניסו להפסיק לעשן בכוח הרצון, עם זריקות, עם כדורים ואפילו עם היפנוזות מסוגים שונים. עם זאת, כל השיטות האלה לא גרמו לכך שהם הפסיקו לעשן אלא להפך: הן יצרו אצלם כאב, תסכול וחוסר יכולת להיפרד מהתלות הזאת. על פי הסיפורים אנחנו למדים שיש הרבה מאוד סיבות שבגללן אנשים מגיעים בכל זאת לנסות את הסדנה של אלן קאר, אם כי בסופו של דבר המטרה של כולם זהה: להפסיק לעשן. יש מי שהגיע לסדנה כי הבן הבכור שלו רשם אותו ואילו אחרים הגיעו מתוך סקרנות. יש כאלה שהגיעו מתוך תקווה גדולה ואחרים בחרו לנסות זאת מתוך ייאוש, אך מה שמדהים הוא שבסופו של דבר אף אחד לא הצטער על החוויה הזאת וכולם הפסיקו לעשן.

הבנת המצב היא המפתח לפתרון

אחד מהדברים המדהימים ביותר שאנחנו למדים מתוך החוויות של משתתפי הסדנה, היא העובדה שכולם אמרו: "זו הפעם הראשונה שדיברנו יותר משעה על סיגריות ועל עישון. כלומר, הפעולה הזו שאנחנו רגילים לעשות כל יום כבר 20, 30 ואפילו 40 שנה אך מעולם לא הקדשנו לה כל כך הרבה מחשבה ומילים". לעומת זאת, בסדנה שנמשכת כשש שעות, לא מפסיקים לדבר על סיגריות ומדהים לראות את התהליך שכל אחד מהמשתתפים עובר. יש כאלה שמתארים את החוויה הזאת בתור "ראיית האור" או חזרה בתשובה ואילו אחרים קוראים ליום הזה לידה מחדש. יש גם אנשים שמתוודים ואומרים שזה היה היום שבו הציניות שלהם נעלמה וברגע שהם הבינו את המנגנון ומדוע הם מעשנים, הם גם הבינו עד כמה זה קל ופשוט להפסיק לעשן. אף אחד מהמשתתפים לא מתאר קושי גדול מהגמילה ואף אחד לא מתאר עצב אלא להפך: תחושה של יציאה מעבדות לחירות.

ניסיון ששווה לעשות

מעשנים רבים מרגישים לחץ כשמציעים להם להפסיק לעשן וגם משתתפי הסדנה ציינו שיום לפני הסדנה עצמה הם עישנו הרבה יותר. הסדנה גרמה להם להבין לעומק את ההתמכרות לסיגריות וההחלטה להפסיק לעשן נעשתה ממקום חיובי. לא אחת קורה שמעשנים לשעבר סופרים את החודשים ואת השנים מאז שהם הפסיקו לעשן אך רבים ממשתתפי הסדנה מעידים שזה לא קורה להם. הם פשוט הפסיקו לעשן בידיעה שהם לא ייגעו בזה יותר לעולם.