מהי ההתמכרות לעישון סיגריות?

מהי ההתמכרות לעישון סיגריות

התמכרות לעישון סיגריות פירושה יצירת תלות בלתי נשלטת בסיגריות עד למצב שבו הפסקת העישון יכולה לגרום לתגובות רגשיות, נפשיות ופיזיות. אנשים יודעים שהעישון מזיק וממכר, ואפילו מודעים לכך שהעישון מסוכן, אבל אולי לא ממש מבינים מהו בדיוק תהליך ההתמכרות לעישון.

רוב המעשנים רוצים להפסיק, וחלקם גם ניסו דרכים שונות להיגמל מהסיגריות, אולי גם קראו את ספר הדרך הקלה להפסיק לעשן, אבל עדיין לא הגיעו לנקודה שבה יוותרו על הרגל זה.

למה העישון ממכר?

הניקוטין הוא החומר בטבק שגורם להתמכרות. הניקוטין חודר ונספג בזרם הדם דרך הריאות, כאשר שואפים מהסיגריה ודרך רירית הפה כאשר לועסים טבק.

בסיגריות הראשונות, המעשנים חשים בחילה וטעם לא נעים, אבל עם הזמן הגוף מפתח סובלנות לניקוטין כך שהמעשנים יכולים להמשיך לעשן ללא תחושת הבחילה. הניקוטין הוא אחד הגורמים לתחושה הלא נעימה שהמעשנים מרגישים כשהם נגמלים מסיגריות.

גורמים חברתיים ופסיכולוגיים

בכל התמכרות לסמים, הגורמים הפסיכו-חברתיים הם אלה שקובעים אם האדם ייחשף לסמים מלכתחילה. התמכרות יכולה להתפתח, אם לסם יש השפעות שגורמות לאנשים הנאה או תחושה שהם מתוגמלים.

תהליך ההתמכרות הוא בעצם תהליך של למידה:

- לומדים מתי, היכן ואיך משתמשים בחומר הממכר כדי לקבל ממנו את התחושה המתגמלת ביותר. הטעם, הריח, הגירוי החזותי ותנועות אחרות שקשורות באופן הדוק לאפקטים המתגמלים – הופכים בהדרגה למתגמלים בפני עצמם. תופה זו ידועה כהתניה.

- המצבים והפעילויות שמשויכות לעישון, יחד עם מצב הרוח של המעשן – קשורים גם הם לקשיי הגמילה. תסמינים אלה משרתים כסימנים או גורמים לכמיהה להשפעות "הטובות" של הניקוטין (למשל, עישון לאחר ארוחה).

 

- הגירויים שגורמים לתשוקה לעשן הם רבים מספור כי העישון יכול להתקיים בכל כך הרבה מצבים.

האם העישון הוא התמכרות פיזית?

העישון הוא התמכרות פיזית שמייצרת תגובת שרשרת בגוף:

- הניקוטין פועל על קולטנים, ומשתמש בדרך כלל באחד המשדרים העצביים העיקריים במוח ובמערכת העצבית (acetylchooline). המשדרים העצביים הם ה"שליחים הכימיים" שמשוחררים על ידי תאי העצב כדי לתקשר עם תאים אחרים באמצעות שינוי הפעילות החשמלית שלהם.

- הגוף מגיב לניקוטין בקולטנים אלה כאילו שמדובר במשדר טבעי ומשנה את הפעילות הפיזיולוגית ואת הפונקציות של מערכות רבות במוח.

- הזנה חוזרת ונשנית של ניקוטין, גורמת לגוף להסתגל למה שהוא רואה כ-acetylcholine נוסף, במטרה לשקם את התפקוד הנורמלי. הוא עושה זאת גם על ידי גידול של קולטני acetylcholine נוספים.

כך גורם הניקוטין לשינויים מבניים ופונקציונליים במוחם של המעשנים. כאשר מפסיקים להזין את הגוף בניקוטין, הפונקציות הפיסיולוגיות במוח ובחלקים אחרים של הגוף מזדעזעות, תופעה שידועה כתסמונת גמילה, ואז חוזרים למצבם הנורמלי.