כיצד העישון משפיע על הילדים שלנו?

כיצד העישון משפיע על הילדים

למרבה הצער, העישון לא משפיע רק על המעשן עצמו, אלא גם על הסובבים אותו ובמיוחד על הילדים שלו, המעשנים "עישון פסיבי". כך לדוגמה נמצא כי ילדים לאימהות מעשנות, נמצאים בסיכון הגבוה פי 2.1 לחלות באסטמה, בהשוואה לסיכון לחלות באסטמה הרלוונטי לילדים שאימותיהן לא מעשנות. נראה כי ההשפעה של עישון פסיבי על ילדים, עוצמתית יותר משהיא על מבוגרים. זאת כיוון שהסיכוי של מבוגר מעשן פסיבי לחלות באסטמה, גדול פי 1.39 בלבד מהסיכוי של מבוגר שאינו מעשן פסיבי. כבר מהדוגמה הקטנה הזאת, ניתן להבין מדוע גמילה מסיגריות צריכה להיות מטרה מקודשת עבור כל מי שבריאות ילדיו חשובה לו.

חינוך להרגלים רעים

חשוב להבין כי העישון לא משפיע רק על הבריאות של הילדים שנאלצים להפוך למעשנים פסיביים בעל כורחם. העישון הפסיבי משפיע גם על ההתנהגות של הילדים ואפילו על היחסים שלהם עם ההורים המעשנים. כך לדוגמה נמצא במחקרים רבים שנערכו בנושא, כי ילדים להורים מעשנים, נמצאים בסיכון גדול יותר להפוך למעשנים בעצמם, בהשוואה לילדים להורים שאינם מעשנים. למעשה נראה כי 40% מהילדים שנחשפים בבית לעישון, יתנסו בעישון בעצמם. עוד נמצא כי אימהות מעשנות מדווחות על כך שהן מאבדות את הסבלנות שלהן ומרגישות קוצר רוח במחיצת הילדים שלהן, ככול שמתקרב "זמן הסיגריה" שלהן. אמנם ישנה אמונה רווחת לפיה העישון הוא הרגל מרגיע, אך האמת היא שאנשים מעשנים באופן גורף נוטים להיות עצבניים יותר, לסבול מחוסר סיפוק תמידי ותחושה של ריקנות וכן נוטים להיות בעלי יכולת ריכוז נמוכה יותר. בפירוש לא חומרי הגלם שמהם אפשר לבסס הורות טובה וקשובה.

גמילה מסיגריות כמסר חינוכי לילדים

הורים מעבירים לילדים שלהם אינספור מסרים בצורה לא מילולית. למעשה המסרים המועברים באופן לא מילולי, חזקים יותר באופן משמעותי מהמסרים שעוברים באופן מילולי. דוגמה טובה לכך היא הורה המטיף לבנו על כך שהוא חייב להתחיל לעשות התעמלות ולשפר את הכושר הגופני שלו, בזמן שהוא עצמו לא עסק בספורט מעולם. אם ברצונו של אותו אב לעודד את בנו לעסוק בפעילות ספורטיבית, טוב יעשה אם במקום להטיף, יתחיל לעסוק בספורט בעצמו ויפה שעה אחת קודם. זהו הדין גם בנוגע להרגל של עישון סיגריות. אם אתם מחפשים דרכים איך להפסיק לעשן בקלות, תנו דעתכם לכך שכאשר הילדים שלכם יראו אתכם נגמלים ומנצחים את ההתמכרות וההרגל הרע והמזיק, הם יראו בכם דמות מעוררת השראה ויוכלו לשאוב מכם כוחות. זאת כמובן בניגוד למצב שבו תמשיכו לעשן ותייצגו עבורם דמות שטובה במיוחד בלהרים ידיים ולהזיק לעצמה. כעת עליכם לשאול את עצמכם איזה סוג של הורים אתם רוצים להיות: הורים שמזיקים לעצמם ולילדים שלהם בצורה ברורה שלא משתמעת לשתי פנים, המייצגים דמות שבהחלט לא ראויה להיות מודל לחיקוי או הורים חזקים, מעוררי השראה, המקיימים אורח חיים בריא ובכך מהווים דוגמה מצוינת עבור הילדים שלהם? התשובה בידיכם.