השפעת העישון על האישה ההרה והתינוק

השפעת העישון על נשים בהריון

ד"ר רוברט וולש, יו"ר המחלקה למיילדות ולגניקולוגיה בבית החולים פרובידנס, בסאותפילד, מישיגן, מדגיש כי ההריונות יהיו בטוחים יותר והתינוקות הנולדים יהיו בריאים יותר, אם האימהות יוכלו לוותר על עישון הסיגריות בתקופת ההיריון (ונקווה שגם לאחר הלידה...).

למה לא לעשן בזמן ההיריון?

גם אם אנחנו כורכים יחדיו גמילה מעישון, תופעות לוואי, חוסר נחת ועצבנות – כאשר אישה בהיריון מעשנת, רצוי שהיא תהיה מודעת לנזקי העישון להיריון ולתינוק.

הסיגריה מכילה כימיקלים רבים, כולל 60 תרכובות שגורמות לסרטן. כאשר אישה מעשנת בתקופת ההיריון, החומרים הרעילים חודרים למחזור הדם שלה, שהוא מקור החמצן וחומרי ההזנה של התינוק.

מבין המרכיבים הכימיקלים, יש שתי תרכובות שהן מזיקות במיוחד: חד תחמוצת הפחמן וניקוטין. לפי ד"ר ג'יימס קריסטמס (מנהל המחלקה לאם ולעובר בבית חולים "הנריקו דוקטורס", בריצ'מונד, וירג'יניה), שני הרעלים האלה קשורים כמעט לכל הסיבוכים שמעורר העישון בזמן ההיריון.

הסיבוכים החמורים ביותר הם לידה מוקדמת, משקל לידה נמוך, ולידת עובר מת. הניקוטין וחד תחמוצת הפחמן מפחיתים את היצע החמצן לתינוק. הניקוטין מצמצם את החמצן בכך שהוא מצר את כלי הדם בגוף, כולל את אלה שבחבל הטבור. במצב זה, התינוק בעצם נאלץ לנשום כאילו דרך קשית צרה. זאת ועוד, תאי הדם האדומים שאמורים לשאת את החמצן, מתחילים לאסוף מולקולות של פחמן חד חמצני במקום החמצן. פתאום אותו קש דקיק כמעט ולא יכול יותר להעביר חמצן.

השפעת העישון על התינוק

המחסור בחמצן יכול להשפיע באופן הרסני על הצמיחה ועל ההתפתחות של התינוק. עישון במהלך ההיריון יכול להכפיל את הסיכוי שהתינוק ייוולד מוקדם מדי, או ישקול מעט מדי. העישון גם מכפיל את הסיכון ללדת עובר מת.

כל סיגריה שאישה בהריון מעשנת, מגדיל את הסיכונים. אמנם, מספר קטן של סיגריות ביום עדיף על עישון קופסה שלמה, אבל ההבדל הוא לא באמת גדול. הגוף של המעשנת רגיש במיוחד למינונים הראשונים של הניקוטין בכל יום, כך שאפילו סיגריה אחת או שתיים יכולות להצר את כלי הדם באופן משמעותי. לכן, גם אם האישה בהריון נחשבת למעשנת "קלה", העישון שלה יכול לגרום לתופעות לוואי שיזיקו לתינוק.

כיצד משפיע העישון על התינוק

משקל וגודל: מי שמעשנת חפיסת סיגריות ביום מפחיתה כ-230 גרם ממשקל התינוק. עישון של שתי חפיסות סיגריות במהלך ההיריון יכול להוריד ממשקל התינוק כ-450 גרם. לעיכוב הגדילה של התינוק ברחם יכולות להיות השלכות שליליות שישפיעו על הרך הנולד במשך כל החיים.

גוף וריאות: לתינוקות קטנים יש לעיתים קרובות גוף פחות מפותח. הריאות שלהם לא תמיד מוכנות לעבוד בכוחות עצמם. המשמעות היא שלפעמים התינוק צריך לבלות את ימיו הראשונים כשהוא מחובר למכונת הנשמה. לאחר שינשום בכוחות עצמו, ייתכן ויסבול מבעיות נשימה מתמשכות, בגלל העיכוב שחל בהתפתחות הריאה. בנוסף, ילדים לאימהות שעישנו בהיריון, סובלים יותר מאסטמה.

לב: יש סיכוי גבוה יותר למום בלב בלידה, לאותם תינוקות שאמם עישנה בשליש הראשון של ההיריון.

תפקוד המוח: עישון במהלך ההיריון יכול להשפיע על המוח של התינוק. קיימת סבירות גבוהה שילדים של אימהות שעשנו בהיריון יסבלו יותר מבעיות התנהגות, הפרעות למידה ומנת משכל נמוכה, יחסית.