הפסקת עישון – התמודדות רבת שנים

שנים רבות אנשים עישנו סיגריות, ואף אחד לא הזהיר אותם מפני הסכנות הבריאותיות שאורבות למעשן ולא טרח להסביר כראוי למה הפסקת עישון מיידית יכולה להוסיף כמה שנים לחיים. רק בשנת 1950 החלו ד"ר Ernst Wynder ועמיתיו לאסוף נתונים משכנעים שעישון הסיגריות גורם לסרטן ריאות. במהלך השנים נמצאו עדויות רבות שחיזקו את הקשר שבין עישון סיגריות לבין מחלות סרטן אחרות, מחלות ריאות כרוניות והתקפי לב. בשנת 1964 דווח כי עישון סיגריות הוא גורם סיכון משמעותי להתפתחות סרטן ריאות, והפסקת העישון מפחיתה סיכון זה.

מאז, הפחתת עישון הטבק הפכה לאחד הנושאים הרפואיים החשובים שהונחו על סדר היום של בריאות הציבור. לכבוד יום השנה ה-50 להכרזה האמריקאית על המאבק בטבק, שחל בינואר 2014, הקדיש כתב העת של איגוד הרפואה האמריקאי (The American Medical Association), את הגיליון כולו לנושא של טבק ובריאות.

שכיחות העישון בעולם

המאמרים כללו סקר של שכיחות העישון ברחבי העולם שמצא כי בארצות הברית אנשים מעשנים פחות מאשר באירופה, ובמיוחד במזרח אירופה. למרות שאפריקאים רבים מעשנים, הם לא מעשנים הרבה. נשים בדרך כלל לא מעשנות באותה מידה כמו גברים, למעט אלה שבמזרח אירופה.

כמה מנושאי המאמרים

שני מאמרים בכתב העת דנו בסיגריות אלקטרוניות. מכשירים שנראים פחות או יותר כמו סיגריות, גם הם מעבירים ניקוטין אבל לא שורפים טבק. באחד המאמרים נטען שעדיין לא נחקרה הבטיחות לטווח הארוך שכרוכה בשימוש במכשירים אלה. המאמר השני הדגיש את ההשפעה השלילית של סיגריות אלקטרוניות על בריאות המעשנים.

מאמרים אחרים סקרו את התועלת בתרופות שתומכות בהתנזרות מסיגריות. תרופות שזמינות כבר שנים רבות, ותחליפי ניקוטין שמיועדים לעזור למעשנים להיגמל, אבל נמצא כי התועלת שלהם מועטה.

הפסקת עישון בדרכים אחרות

יש לא מעט שיטות להפסקת עישון. בין הפופולריות ביותר בימים אלה:

סדנאות – אורך הסדנה משתנה בין סוג סדנה אחת לשנייה. רוב הסדנאות מתקיימות בקבוצות ובזה כוחן – תמיכה גם של המנחים וגם של המשתתפים האחרים. סדנת אלן קאר לגמילה מעישון היא מהוותיקות בעולם וסיכויי ההצלחה שלה הן מהגבוהים בעולם - 90% סיפורי הצלחה!

הפסקת עישון בלייזר - במהלך הטיפול מוחל "לייזר קר" נמוך עוצמה (LLLT-Low level Laser Therapy), על נקודות ספציפיות על הפנים, האוזניים והידיים, כאשר הוא מתבסס על עקרון הדיקור הסיני. ההשערה היא שקרני הלייזר גורמות לגירוי גופני שגורם לייצור אנדורפינים אשר יוצרים תחושת נוחות ועוזרים למעשנים להפסיק.

רפואה אלטרנטיבית – מדיקור סיני, דרך טיפול בצמחי מרפא ועד טיפולי מגע וטיפולי אנרגיה, הרפואה האלטרנטיבית מנסה להחזיר לגוף את האיזון שלו ובכך לגרום למטופל להפסיק לעשן.

גמילה עצמית - מאמר מרתק נוסף שהופיע בכתב העת המדובר נכתב על ידי שני כותבים מבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת סידני באוסטרליה, Andrea L. Smith ו-Simon Chapman. הם מציינים שמספר מרשים של אנשים שהפסיקו לעשן עשו זאת ללא עזרה של תרופות וללא ייעוץ.

כתבות נוספות