איך להיגמל מסיגריות? – הכל בראש

להיגמל מסיגריות

איך להיגמל מסיגריות? – הכל בראש

כתבה שפורסמה בעיתון "חיים אחרים" על נסיונם בסדנה לגמילה מעישון בדרך הקלה

אלן קאר היה רואה חשבון בריטי שעישן בשרשרת יותר ממאה סיגריות ביום במשך שלושים שנה. לאחר אינספור ניסיונות להיגמל מסיגריות בדרכים שונות, כגון היפנוזה, תרופות ותחליפי ניקוטין, הוא מצא את הדרך בכוחות עצמו, כה האמין הוא בדרך עד עזב את הקריירה המצליחה שלו לטובת קליניקה פרטית בה הוא פיתח את שיטתו "הדרך הקלה להפסיק לעשן".

בנובמבר 2006 הוא נפטר בביתו אשר בספרד בעקבות גידול סרטני בריאותיו. מפעל חייו של קאר הצליח עד היום לעזור ליותר מ- 10 מיליון נגמלים ברחבי העולם.

הנחת היסוד של שיטת אלן קאר היא שההתמכרות לסיגריות היא ברובה פסיכולוגית מאשר פיזית. כל המעשנים יודעים שהעישון מזיק לבריאותם ובכל זאת מעשנים בשל החשש שלא יוכלו להתמודד עם מצבי לחץ,להירגע, להתרכז וליהנות מאירועים חברתיים.הפחד להפסיק לעשן נובע מהאשליות המשויכות לעישון ולהתמכרות לניקוטין.(כגון אלו המוזכרות לעיל) ברגע שהמעשן מבין את המניפולציה הפסיכולוגית הזו, הוא בוחר להפסיק לעשן מבלי להרגיש שהקריב משהו יקר לליבו. בחלקה הראשון של הסדנה דנים המדריכים בסיבות שבגללן מעשנים, ולא בסיבות מדוע צריך להפסיק לעשן. הם מנסים לבטל את אמונת המעשן שעישון גורם לו להנאה אמיתית, סיפוק או רגיעה. החלק השני, הקצר יותר, מוקדש לדמיון מודרך.

גמילה מעישון היא לא וויתור:

מיכל יעקובסון, 29, מנהלת שיווק ב"חיים אחרים", עישנה מגיל 16 חפיסה עד חפיסה וחצי ביום וניסתה כמה פעמים בחייה להיגמל לבד, ללא הועיל. לפני שלושה חודשים היא השתתפה בסדנה של אלן קאר ומאז היא לא מעשנת. יעקובסון:"הרגשתי שחושפים בפני את האמת שמאחורי הקלעים. ידעתי גם קודם שהעישון מזיק ומביא עימו בזבוז כסף רב, אבל בסדנה הרגשתי שחושפים בפני את הקנוניה שעומדת מאחורי ההתמכרות שלי. הבנתי שהרגלתי את עצמי לחשוב שהסיגריה היא פתרון הקסם לכל הבעיות".

ש: עד כמה זה קשור לכוח רצון?

ת: "זה לא קשור לכוח רצון. אין מעשן שבמעמקי נבחו לא רוצה להמשיך לעשן. ניסיתי להיגמל לבד, ופעמיים גם שילמתי כסף לטיפולים במכון אברהמסון ואצל תומר סקר- הגעתי עם רצון חזק להיגמל מסיגריות, אבל אחרי חודשיים נשברתי וחזרתי לעשן. דווקא לסדנה הזאת הגעתי בלי רצון חזק להפסיק, כי כבר התייאשתי מהפעמים הקודמות .

ש: איזה חלק בסדנה היה הכי אפקטיבי עבורך? איך היו הימים שאחרי?

ת: "אני טיפוס שכלתני, והיה לי נוח שעיקר הטיפול הוא הרצאות ודיבורים שפונים אל המוח. שלושת הימים הראשונים אחרי הסדנה היו מוזרים, אבל הכינו אותנו לזה. הדחף לפתוח את הבוקר עם קפה וסיגריה הופיע, וכל מה שעשיתי היה לזכור לזכור שאני לא מעשנת יותר. אבל עיקר התחושה היא העדר כמיהה עזה לסיגריה, אני לא מרגישה תחושת החמצה או ויתור ואני לא מקנאה במעשנים אלא מביטה עליהם ברחמים כי אנו רואה אותם בתוך במלכודת.

"הקושי הנפשי גדול בהרבה מהקושי הפיזי. פתאום יש יותר זמן פנוי שלא ידעתי מה לעשות בו, תחושת ריקנות. צורת הדיבור והחשיבה משתנה וקשה להתמודד עם זה. את בעצם פוגשת את עצמך בפעם הראשונה".

ש: האם אחרי הסדנה הקפדת להקיף את עצמך בלא מעשנים?

ת: "אני חושבת שאחרי תהליך כזה עדיף להיות בסביבת מעשנים, כי ככה את רואה עד כמה הם שבויים במלכודת ונזכרת כמה את משוחררת. היום סיגריות מפריעות לי כי זה מסריח. אין לי בעיה לשתות אלכוהול בפאב בלי סיגריה. החיים ללא הסיגריה הם אותו הדבר רק בלי הסיגריה. זה קל ופשוט."

מרבית המשתתפים מסתפקים במפגש חד פעמי של שש שעות, אבל יש שחוזרים למפגש חיזוק קצר יותר (שלוש שעות). ברגעים הקשים אפשר להתקשר לתמיכה טלפונית . בתום שני מפגשי חיזוק, אם עדיין לא הצלחתם להיגמל, תקבלו את כספכם בחזרה.

רמי רומנובסקי, 35, עישן קרוב לשתי חפיסות ביום במשך עשרים שנה, אף שניסה להפסיק כמה פעמים. לפני שנה וחצי הוא פגש זוג חברים ותיקים בספרד, ותוך כדי שיחה על קפה וסיגריה הוא שם לב שבת הזוג של חברו לא מעשנת. היא סיפרה שנגמלה בסדנה של אלן קאר, ורומנובסקי הסתקרן מספיק בשביל להירשם לסדנה שכזו בלונדון. שלושה חודשים לאחר שנגמל מעישון הוא החליט לעזוב את כל עיסוקיו ולייבא את שיטת אלן קאר לישראל. ובספטמבר האחרון נפתח המרכז הראשון של קאר בארץ הקודש.

רומנובסקי: "כל מעשן חווה קונפליקט קבוע בין הרצון להמשיך לעשן בשל ההנאה שבעישון לבין הכעס שחשים כשקמים בבוקר ויורקים ליחה. אתה יודע שזה הורג אותך, להרגיש לחץ בחזה בגיל שלושים זה לא נעים בכלל. בסדנה אנחנו משתמשים בפסיכותרפיה ומנסים להבין למה אנחנו עושים דבר שמנוגד לכל היגיון. זה כמו להתאהב במישהו שעושה לנו רע- הסיבה היא ההרגל והפחד להישאר לבד בזמני לחץ, האשליה שזה הדבר שמרגיע אותנו ומעניק לנו תמיכה וביטחון בשעות מצוקה.

הקושי הפיזי בהפסקת עישון, הוא אומר, שולי. "הניקוטין עוזב את הגוף שלנו אחרי כמה שבועות אבל הנגמלים מספרים שהם סובלים ממלחמה פנימית בה הם מתחילים להשמין חודשים אחרי שהניקוטין כבר עזב את הגוף. אין גורם פיזיולוגי שגורם להשמנה, מה שגורם לזה הוא תחושת הוויתור – במקום הסיגריה אוכלים ממתק כדי למלא את הריקנות במשהו אחר. השיטה שלנו מתמקדת בשחרור התלות המנטאלית."

ש: אז למעשה זה טיפול פסיכולוגי ממוקד?

ת: כן, אבל לא פרטני. מנגנון ההתמכרות עובד אצל כולם באותה צורה. כל אחד נותן הסברים אחרים לכך שהוא נשען על סיגריה במצבי לחץ, עצבנות או תלות, אבל הסיבה היא אותה סיבה- הפחד להפסיק לעשן. הפחד שאמשיך לרצות סיגריה גם אחרי שהחלטתי שאני לא רוצה בה יותר. אם, המעשן לא מבין את המנגנון, היציאה אל החיים ללא סיגריה תראה לו כמו לטפס על האוורסט,אבל ברגע שאתה נחשף למנגנון ההר הופך לעכבר."

ש: זה נשמע קל מידי.

ת: "זה לא צריך להיות קשה. לא צריך להחזיק את עצמך או לקנא במעשנים אחרים. כל הרעיון הוא לבטל את המלחמה הזאת"

אברי רביב, מו"ל "חיים אחרים", עישן מעל לחמישים שנה שתי חפיסות וחצי ביום, והגיע לסדנה ספקני מאוד. למחרת הוא לא התאפק והדליק סיגריה. שלושה שבועות לאחר מכן הוא הלך לפגישת החיזוק ומזה שלושה חודשים הוא נושם נקי.

רביב: "זו לא הפעם הראשונה שהחלטתי להיגמל מסיגריות. האווירה הציבורית והידיעה שהעישון מפריע לאחרים גרמו לי לרצות להיגמל. ניסיון הגמילה הראשון היה זמן קצר לאחר שהתחתנתי. קיבלתי ליום ההולדת מאמה של זוגתי טיפול בדיקור מחטים סיני לגמילה מעישון. נעצו מחטים באוזני ולאחר הטיפול נכנסתי לאוטו והדלקתי סיגריה> לפני כמה שנים הפסקתי לעשן אחרי שקראתי חוברת של האגודה למלחמה בסרטן, אבל בעקבות לחץ בעבודה,חזרתי לעשן. לסדנה הזו הגעתי בידיעה שאני בלתי נגמל סדרתי. הייתי ספקן מאוד, וגם לא מאוד רציתי להפסיק לעשן. אחרי הפגישה הראשונה התקשרתי לאשתי בדרך הביתה וביקשתי ממנה לנקות את כל המאפרות ושתדאג שלא יהיו סיגריות ליד המיטה. הייתי משוכנע שאני לא חוזר לעשן, אבל למחרת קמתי, התיישבתי לעבוד והחלטתי שאני לא מרוכז מספיק כשאני לא מעשן, לא יצירתי מספיק". שלושה שבועות לאחר מכן הגיע כאמור רביב למפגש החיזוק של אלן קאר ומאז הוא לא מעשן. בפגישה הזו התוודה אחד המשתתפים, קולנוען במקצועו, שאינו מרגיש חד ללא סיגריות, והציב לפניו מראה. "זה שכנע אותי שהקשר שאנשים יצירתיים קושרים בין ריכוז ויצירתיות לבין עישון הוא התניות שהכנסנו לעצמנו לראש.הצלחתי לנתק את זה ולהבין שאני יכול להיות יצרתי גם בלי הסיגריה. הבנתי שגם יצרני הסיגריות שוטפים לי את המוח לא פחות ממנחי הסדנה, ואם אני צריך להיענות למי מהם, אני מעדיף את הדרך הבריאותית".

ש: אז החיים שלך אחרים היום?

ת: "אני נושם הרבה יותר טוב. התהליך הראשוני ההתנקות הפיזית הוא לא פשוט, השתעלתי המון בחודשיים הראשונים, יותר משהשתעלתי כשהייתי מעשן. היום אני עולה במדרגות בקלילות. גם באורח החיים שלי השתניתי, אני רואה יותר טלוויזיה עם אשתי – לפני כן היינו מסתגרים בחדרים נפרדים כדי לראות את אותה תוכנית כי לא הייתי מוכן לוותר על הסיגריה."

מתוך המגזין "חיים אחרים" מרץ 2008