כתבת טלוויזיה מאוסטרליה

אחד הגורמים לבעיות הבריאות הקשות ביותר הקיימות כיום הוא עישון סיגריות. למעשה מדובר באחד מסיכוני הבריאות המרכזיים בעולם. העישון אחראי למותם של מאות אלפי אנשים מדי שנה ממחלות נלוות. בראיון זה, נדון לעומק בנושא העישון ונבחן כיצד מפסיקים לעשן. נענה על שאלות רבות כגון: האם הגמילה היא עניין גופני או שמא נפשי, ומהיכן נובעת היכולת להפסיק לעשן. מצטרפת אלינו היום דיאן פישר, מ"אלן קאר הדרך הקלה להפסיק לעשן", וסטיב מילס (מילסי), שדרן רדיו מפורסם, שעבר את תהליך גמילה מעישון והפך מאדם מעשן לאדם לא מעשן ובריא. אז בואו נגלה איך עושים את זה.

ג'ייסון:

דיאן, אני אתחיל את הריאיון איתך. גם אני מעשן קצת בעצמי, ואם יש משהו שמציק לי זה אנשים מתחסדים שלא מבינים את הקושי, ולא עישנו בחיים שלהם ובכל זאת מתנגדים לעישון. את מנהלת קורס של הפסקת עישון, האם את מאותם אנשים?

דיאן:

ממש לא. אני הייתי מעשנת נוראית ועישנתי במשך 26 שנה. יותר מדי זמן. הייתי מעשנת מכל מיני סוגים. הייתי מעשנת בסתר, הסתתרתי ושיקרתי והייתי משתמשת במניפולציות על מנת לעשן. הייתי מעשנת שגמרה חפיסות שלמות כשיצאתי לפאב... עברתי את כל התהליך הזה של להיות מעשנת.

ג'ייסון:

אני מכיר המון מעשנים שאומרים "אני אוהב את הסיגריות שלי, אני ממש נהנה מהם". אז איך הגעת מהמצב שבו היית ל"שיטה הקלה של אלן קאר להפסיק לעשן"?

דיאן:

אני מניחה שהגעתי לשם באותה הדרך שאליה הגיעו אנשים אחרים. בחברה קיימת סטיגמה נגד עישון, ולכן אני ניסיתי להסתיר את העישון זמן מה. אני חושבת שמה ששבר אותי היה הזמן שבו שהיתי בנמל התעופה בהונג קונג והייתי נואשת לסיגריה. ממש הלכתי לכל אורך נמל התעופה וחיפשתי סיגריה עד שמצאתי. ישבתי שם, ובאמת לא צריך להדליק את הסיגריה, פשוט נושמים את האדים של מי שמעשן סביבך. פשוט ישבתי שם וחשבתי "בשביל מה כל זה בעצם" אנשים עברו לידי עם הילדים שלהם והסתכלו עלי כמו על חייזר. זה היה דוחה, ובאותו הרגע החלטתי שאני חייבת להפסיק.

ג'ייסון:

התפיסות השתנו באופן די דרמטי לאורך השנים.

דיאן:

מאוד. היו לי מטופלות מבוגרות יחסית שאמרו לי שרופאים הציעו להן סיגריות מיד אחרי שילדו בבית החולים. עברנו שינוי משמעותי לעומת הזמן שבו התרבות עודדה את העישון לזמן הנוכחי שבו יש סטיגמה כנגד זה.

ג'ייסון:

עישון זו התמכרות מאוד קשה ובוודאי מי שנגמל נזקק לכוח רצון מאוד חזק לעבור מחפיסה ביום להפסקת עישון מוחלטת.

דיאן:

לא, זה אחד המיתוסים. אתה נזקק לכוח רצון רק במקרים שבהם אתה רוצה מאוד לעשות משהו שלא מרשים לך לעשות אותו. אבל אם אתה לא רוצה לעשות משהו... אם למשל בכוס הזאת שיש על השולחן יש אקונומיקה, כמה כוח רצון יידרש מבחינתך כדי לא לשתות אותה?

ג'ייסון:

שום כוח רצון, זאת כוס אקונומיקה. זה יהרוג אותי.

דיאן:

ויש לזה טעם נורא...

ג'ייסון:

אני מבין לאן את חותרת..

דיאן:

בדיוק, אין כאן עניין של כוח רצון. אם היית שיכור מאוד למשל היית מתפתה לשתות מהכוס?

ג'ייסון:

לא, אני לא חושב שאני מתפתה...

דיאן:

אתה מבין, אז אם אתה תסתכל על סיגריות באותו האופן שבו אתה מסתכל על כוס אקונומיקה, אין בכלל עניין של כוח רצון. באלן קאר אנחנו משנים את התפיסות המוטעות שלך בנוגע לעישון. המיתוס והאשליות נמחקים, ואתה נשאר רק אם השאלה: "למה אני עושה את זה בעצם?". ככה העישון הופך להיות חסר משמעות.

ג'ייסון:

אז לא מדובר בטיפול בהלם? או בהיפנוזה?

דיאן:

לא, הלם לא באמת עוזר.

ג'ייסון:

סטיב, אני עובר אליך, דיברתי איתך בעבר בנושא, היית סקפטי מאוד וניסית הרבה שיטות.

סטיב:

כן, עברתי היפנוזה...עברתי כל שיטה אפשרית, וכשגיליתי על "הדרך הקלה להפסיק לעשן של אלן קאר", הלכתי לסמינר ואמרתי לדיאן שאין לי שום כוונות להפסיק לעשן באותו היום. אני מניח שאני הייתי אחד המשתתפים הפחות מתפקדים שלה...  אבל בסוף היום החלטתי שאני לא הולך לעשן יותר. כל הדברים שדיאן דיברה עליהם קודם, שאנשים אומרים שאתה מריח לא טוב, ומה הילדים אומרים... הרגשתי רע, אבל זה לא היה חשוב עבורי. אבל בסוף היום החלטתי. דיאן גרמה לי לראות באור חדש כיצד אנחנו משלים את עצמנו כשאנחנו מעשנים. ביום שלמחרת קמתי מלא אנרגיה וכבר שבעה חודשים שלא נגעתי בסיגריות.

ג'ייסון:

אתה מרגיש שאיבדת משהו? האם הארוחות שלך עדיין טעימות?

סטיב:

מה שאני מרגיש זה שאני שוב בשליטה על החיים שלי. אני מכתיב לעצמי מה אני עושה. אחד הדברים שלמדתי מדיאן זה שכשאתה מעשן אתה צריך כל הזמן להסביר לעצמך ולאחרים למה אתה מעשן, כל השנים שעישנתי בעצם עברתי תכנות על ידי טכניקות מודעות ולא מודעות שמתרצות את העישון, אבל כשאתה מסתכל על הסיבות האמיתיות של הפסקת העישון אתה מבין את המצב יותר טוב. הייתי אוכל סעודת ערב נפלאה והייתי מייחס את זה לעישון שאחריה, זה היה חלק מזה, אבל דיאן גרמה לי להבין שהארוחה הייתה נפלאה לא בגלל העישון, אלא בזכות הארוחה עצמה. כשאתה מעשן אתה נותן יותר מדי קרדיט לעישון. הכול נראה לך טוב יותר בגלל העישון, אבל בסופו ושל דבר, זה רק מקל רעל.

ג'ייסון:

אז רק כדי שאבין, מדובר בקורס של יום אחד. אתה מגיע בבוקר בלי כוונה להפסיק לעשן, וכבר באותו היום הפסקת?

סטיב:

כן. עורכים שם מעין טקס שבו אתה זורק את הסיגריות בסוף היום. בתחילת היום אני חשבתי שכן, אני אזרוק את הסיגריות ואז אקנה עוד חפיסה בדרך הביתה, ודיאן לא תדע על זה כלום... אבל עברתי את היום הזה בלי סיגריות ואז בוקר למחרת קמתי והרגשתי ממש מלא חיות, וחשבתי לעצמי "איזה דבר נפלא".

ג'ייסון:

מה זה הוסיף לחיים שלך?

סטיב:

רמות האנרגיה שלי עלו משמעותית. אני יכול לנשום נהדר. אין לך מה להפסיד אלא רק מה להרוויח – אתה מרוויח את החיים שלך בחזרה. ואם אתה מעשן, אתה יודע למה אני מתכוון... כמעשן אתה אומר לעצמך: "אני לא יכול לדמיין את החיים שלי בלי סיגריות". עכשיו, כמי שלא מעשן כבר שבעה חודשים, אני יכול לומר בוודאות: "אני לא יכול לדמיין את חיי כמעשן".

ג'ייסון:

דיאן אמרה לי היום, כשהדלקתי את הסיגריה לפני התכנית: "אתה לא מוותר על כלום, אתה חוזר למה שהיית לפני שהתחלת לעשן".

דיאן:

אז למה שלא תפסיק ג'ייסון?

ג'ייסון:

לא הייתי מתנגד, מבחינת שיקולי הבריאות...

דיאן:

אני צפיתי בתכנית שלך ושמתי לב שכל שבוע אתה מציב לעצמך אתגר אחר. אז הנה האתגר השבועי שלך. בוא לאלן קאר, ואפילו תביא איתך עוד אנשים ותנסה.

ג'ייסון:

אני מניח שזה טיפשי לא לנסות... אני אנסה, ואני מציע לשלושה צופים שיצטרפו אלי. אז אם אתם רציניים לגבי הפסקת עישון ורוצים להפסיק את המנהג הזה....

סטיב:

אין לך מה לדאוג, אתה תהיה אדם חדש, ודברים טובים יקרו לך בחיים.

דיאן:

ואם זה מרגיע אותך, מותר לך לעשן במהלך היום, עד סוף היום, עד הסיגריה האחרונה.

סטיב:

אתה יכול לעשות את זה

ג'ייסון:

אני אנסה, וכמו שדיאן אומרים אחזור לעצמי לפני העישון. ואם גם אתם רוצים לחזור לעצמם, לחדש כוחות ולהשתחרר מהעישון אתם מוזמנים לפנות לאלן קאר.

התקשרו עכשיו 03-6212525

כתבות נוספות