גמילה מעישון בשיטת אלן קאר -הדרך הקלה להפסיק לעשן

להפסיק לעשן זה דבר לא קל. בטח היום כשהסיגריה הפכה להיות אויב העם מספר אחת. 'טבע הדברים' החליטו לבדוק את הנושא קצת יותר לעומק והזמינו לסדנת הפסקת העישון את אחד המומחים בתחום. המטרה היא לראות מה קורה שם בסדנה ולדבר עם המשתתפים שלושה חודשים אחרי.

הציפיות של משתתפי הסדנה להפסקת עישון

לפני הסדנה להפסקת עישון נשאלו שלושה מהמשתתפים למה הם מצפים מהסדנה. אלו היו התשובות שלהם:

  • לי לוי -מעשן כבר 15 שנה. על השאלה האם נראה לו שיפסיק לעשן הוא עונה כי הוא לא מאמין שיפסיק לעשן כתוצאה מהסדנה.
  • אבי חורי -נשאל האם הוא באמת רוצה להפסיק לעשן וענה שהוא באמת יודע שהוא צריך להפסיק לעשן, אבל הוא עדיין לא החליט באופן מוחלט כי זה מה שהוא הולך לעשות.
  • שמוליק אלפי -לא רוצה להפסיק לעשן, לא מאמין שיכולים לחדש לו איזה משהו או שיספרו לו משהו שישנה לו את המחשבה. אבל הגיע פתוח ועם נכונות לנסות. "בסך הכל שש שעות". הוא אומר "מה כבר יכול לקרות"?

רגע לפני שמתחילים

רמי רומנובסקי, המנחה של הסדנה להפסקת העישון בשיטת אלן קאר, טוען כי הבעיה האמתית שמתרחשת כשאנשים מפסיקים לעשן היא בראש: בשאלה איך אנו תופסים את הסיגריות. "אנשים שמפסיקים לעשן מגלים שגם הרבה זמן אחרי שהניקוטין עזב את הדם שלהם, הם עדיין סובלים מתסמיני גמילה ומתחושה של וויתור וחוסר ואז גם מחליפים את העישון באוכל ובדברים אחרים". רמי ממשיך ואומר כי בסופו של דבר הקושי בהפסקת העישון הוא רק הספק. בשאלה האם אני יכול או לא יכול והאם אני מוותר על משהו. כמובן שהקושי בא לידי ביטוי גם ברמה המנטלית וגם ברמה הפיזית. אל הפאנל מצטרף אלי רוזן שהפסיק לעשן בעקבות הסדנה. אלי מספר שלאורך "קריירת העישון" שלו, לא אחת רצה להפסיק וגם לא אחת ניסה להפסיק. הוא מספר שבסדנה בעצם שוברים את המיתוסים שמעשנים מייחסים לסיגריות ולעישון. "למעשה המנחה של הסדנה מגיע ומדבר על הדברים האלה ואתה לאט לאט מבין שהדברים הם הרבה יותר פשוטים ממה שאתה חושב והרבה פחות מסובכים".

מהלך הסדנה

בתור מעשנים אנו מודעים לתחושת אי הנוחות והפניקה שאנו חווים כשאנו מאוד מאוד רוצים סיגריה אבל לא יכולים כרגע. בפועל כל תשומת הלב שלך בתור מעשן מרוכזת רק בדבר אחד והוא: מתי אני יכול לעשן סיגריה. מה ששונה בשיטה של אלן קאר הוא שהיא מתעלמת לחלוטין מכל הסיבות שמסבירות לנו למה לא לעשן. מנחה הסדנה מזמין את המשתתפים להסתכל רגע לצד השני של המפה ולשאול את עצמם מה בעצם כל כך נהדר בלהיות מעשן? "זה לא שאנו נהנים מהסיגריה ומאקט העישון עצמו" הוא טוען, "אלא שאנו חיים בפחד לחיות בלעדיה. כל מי שניסה להפסיק לעשן יודע שמהרגע שכיבה את הסיגריה האחרונה, כל המחשבה שלו מתרכזת בסיגריה הבאה שלו ובשאלה אולי אני יכול להדליק רק סיגריה אחת... מתי כבר יעבור הרצון הזה? ישנם הרי הרבה אנשים לא מעשנים בעולם שנראים מאושרים גם בלי סיגריה, כמו גם מעשנים לשעבר". הוא אומר, "אז מה באמת גורם לכם להאמין שאתם רוצים לבלות את שארית החיים שלכם כשאתם ממשיכים לדחוף לעצמכם סיגריות לגוף"?

כעבור שלושה חודשים

שמוליק אלפי מספר שהסדנה האירה את תשומת ליבו לכך שהחלל החסר, החור השחור, שמילא בעזרת הסיגריות נוצר עקב חוסר ביטחון עצמי. היום הוא כבר לא מעשן שלושה חודשים והוא שמח ומודה על כך כל יום. הוא ממשיך להסתובב בסביבה של אנשים מעשנים וכיום רואה אותם כסוג של מסכנים ומנסה למשוך אותם לכיוון שלו. גם אבי חורי הפסיק לעשן כתוצאה מהסדנה ומספר: "הייתי בטוח שאני הולך לעבור שש שעות של שיחה שבסופו של דבר לא יובילו לכלום ואיך שהן יסתיימו אני אפילו אדליק סיגריה, אבל קרה ההיפך הגמור. הגעתי לסדנה, עישנו תוך כדי הסדנה בהפסקות הסיגריה וכשנגמרה הסדנה זרקתי את הקופסה ומאז אני שלם ורואה את עצמי כאדם לא מעשן". נסכם ונאמר שכפי שניתן לראות, להפסיק לעשן זו משימה קלה מאוד, אם מקבלים את הכלים הנכונים. עכשיו זה קל להפסיק לעשן!

רוצים גם? פנו עוד היום למומחים של אלן קאר! 6609*