אשליית התועלת שבעישון

אשליית התועלת שבעישון

בעקבות החוק לאיסור עישון במקומות ציבוריים, היבט שונה על אשליית התועלת שבעישון והפרסום הסמוי של חברות הטבק.

החוקים החדשים לאיסור עישון במקומות בילוי והקנסות הכבדים למעשנים מעלים את הנושא והויכוח סביב תופעת העישון לסדר היום הציבורי. אמנם לאורך זמן הם הביאו במדינות רבות בעולם לירידה באחוז המעשנים בציבור אך בטווח הקצר הם רק מחזקים את האשלייה התפיסתית סביב תופעה ממכרת זו.

אחת הבעיות הסמויות שמאבק זה מעלה הוא שהוא מחזק את אשליית התועלת שבעישון. מעשנים יודעים כבר שנים רבות שהעישון מזיק לבריאות. כמובן שכל זמן שאדם ממשיך לעשן הוא עושה כל שביכולתו בשביל להדחיק את העובדות הקיימות או להתעלם מהם. מצד שני למעשנים נמאס שאנשים שלא מכירים את הנושא יגידו להם מה לעשות ומה לא לעשות, כך שבסופו של דבר ככל שממשיכים לרדוף את המעשנים, לקנוס אותם ולהפחיד אותם כך הם מתחפרים בעמדותיהם. ככל שמארגני הקמפיינים והארגונים השונים הופכים לאויביהם כך מתחזקת האשליה שהסיגריה היא חברתם הטובה - המעשנים גם ממשיכים להזכיר לעצמם ולאחרים כמה הנאה ותועלת הם מפיקים מהעישון. הבעיה היא, שבסופו של דבר אנחנו באמת מאמינים לזה.

אז למה בעצם אנשים מעשנים? 

אנשים שמעשנים אינם עושים זאת מהסיבה שהעישון הוא לא בריא, יקר או מסריח, לכן נפנוף באותם דברים מעולם לא עזר למעשנים להפסיק. הבעיה היחידה היא שאף אחד לא עוצר לרגע, מסתכל על הצד השני ושואל את עצמו את השאלה הפשוטה: "מה כל כך נהדר בלהיות מעשן?". חשוב שנזכור שכל אחד מאיתנו נהנה מהחיים, מארוחות ואירועים חברתיים, התמודד עם לחצים והיה מסוגל להתרכז לפני שהוא התחיל לעשן. ביום בו הדלקנו את אותה סיגריה ראשונה מגעילה הכל התחיל להשתבש, באותו רגע החלה ההתניה המעוותת שלא מאפשרת למרבית המעשנים לעשות את אותם דברים ללא סיגריה. ההנאה האמיתית שבעישון נובעת מסיבות משלות רבות ביניהן האמונה שאי אפשר ליהנות מהחיים בלי סיגריות.

מצד שני אנו עדיין מופגזים מדי יום במסרים רבים שמחזקים את האשליה. אמנם יש הגבלות על פרסום מוצרי טבק אך הסרטים ותוכניות הטלוויזיה עדיין מציגים את אותם מסרים, בכל אותם מקרים הסיגריה מוצגת כאביזר חברתי, מיני, שעוזר להתמודד עם לחץ ומתח. איזה פרסומת טובה יותר יש מכוכב קולנוע כמו בראד פיט או אנג'לינה ג'ולי שמדליקים סיגריה בתום סצנה סוערת של קרב או לאחר סצנת סקס סוערת.

כדי להביא לירידה דרסטית באחוז המעשנים בציבור יש צורך בשינוי גישה, צריך לשנות את נקודת המבט להתעלם לרגע מהחסרונות ולהסתכל על הצד השני של המאזניים. כמו כל בעיה ברגע שבאמת נבין אותה הפיתרון הרבה יותר קל ונגיש ממה שחשבנו. עישון הוא סוג של מבוך, לדוגמה אף פעם לא באמת ברור למעשנים מדוע לדוגמא הסיגריה שאחרי ארוחה יותר טעימה מזו שלפני (זו אותה סיגריה). כשמפת המבוך הזה תהיה נגישה לכלל הציבור והידע אודותיה יהיה נחלת הכלל, לא יהיה צורך בחקיקה ובאכיפתה מכיוון שפשוט לא תישאר אף סיבה הגיונית להמשיך לעשן.

כתבות נוספות