שליש מהאוויר שאתם נושמים – מהסיגריות!

עישון פאסיבי

שליש מהאוויר שאתם נושמים – מהסיגריות!עישון ידוע כיום כאחד מגורמי המוות המרכזיים ביותר. אין כמעט אדם שאינו מודע לכך שהרגל מזיק זה עלול לגרום לתחלואה חמורה ולמוות בטרם עת. בין השאר, העישון פוגע בריאות ומעודד את התפתחותן של מחלות כרוניות בדרכי הנשימה, ושל מחלות סופניות. מלבד זאת, גם מצבו של הלב נפגע בשל העישון, ואפילו מצבי שבץ מסוימים נמצאו כקשורים להרגל זה. השפעות מזיקות אלו מעודדות רבים לחדול ממנהג העישון, אך חשוב לזכור שלא די בכך. גם חשיפה לעישון סביבתי עלולה להזיק לא פחות. על כך – במאמר הבא.

מהו עישון פסיבי?

כאשר אדם מעשן, הוא פולט לסביבה את החומרים הרעילים הקיימים בסיגריה, וכך נוצר מה שמכונה "טבק סביבתי" או באנגלית ETS – Environmental Tabaco Smoke. טבק זה כולל חלקיקים של כימיקליים כגון: פורמלדהיד, ציאניד, ניקוטין וחומרים רעילים אחרים. כמעט כולנו נחשפים במידה זו או אחרת לעישון מסוג זה, וסופגים כמות מסוימת של חלקיקים אלו. על כן, גם מי שאינו מעשן באופן אקטיבי, חשוף לסכנות שונות הנובעות מהעישון, פגיע יותר בפני זיהומים שונים ועלולה להתפתח אצלו תחלואה בדרכי הנשימה. סכנות אלו חמורות אף יותר כאשר מדובר בתינוקות, בפעוטות ובילדים קטנים, שמערכת הנשימה שלהם טרם סיימה להתפתח או שהמערכת החיסונית שלהם אינה חזקה דיה. המערכות החיוניות בגוף עלולות להינזק לא רק בשל נשימת עשן הסיגריות, אלא גם דרך מגע עם אנשים שעישנו. החומרים הרעילים הנפלטים בעת העישון, דבקים בבגדים של המעשן, וכך ההורה עלול להעביר כימיקליים אלו לילדים או לחברי הבית האחרים. כך, במיוחד אצל אוכלוסיות רגישות, קיים סיכון להתפתחותן של מחלות נשימה, של אלרגיות ושל אסטמה.

חקיקה וחשיפה

המודעות לנזקי העישון הולכת וגוברת, וכל העת מתפרסמים מחקרים חדשים המבססים את הקשר שבין עישון לבין התפתחותן של מחלות שונות. לתחלואה זו השפעה מזיקה גם על משק העבודה כולו, שכן היא מונעת מאנשים רבים לעבוד, ובמקרים מסוימים אף מחייבת קבלת תמיכה וסיוע ממוסדות ציבוריים. על כן, במשך השנים החקיקה הנוגעת לנושא העישון בציבור התפתחה עוד ועוד, וזאת מתוך מטרה לעודד גמילה מעישון. כיום חל איסור לעשן במקומות ציבוריים וסגורים, ובכך נכללים גם אוטובוסים ורכבות ואפילו פאבים. החוק אף מגדיר סוג מסוים של שטחים פתוחים, למשל בריכת שחייה, שגם בהם העישון אסור. יחד עם זאת, החוק מתיר עישון בסייגים מסוימים, ואפילו במקומות שבהם אסור לעשן, החוק לא תמיד נאכף.

האם ניתן להימנע מעישון פסיבי?

כאמור, על אף ניסיון המחוקק לעודד הפסקת עישון, ישנם בכל זאת נסיבות ומקומות רבים שבהם הציבור בכל זאת נחשף לעישון פאסיבי. על כן, חשוב מאוד לצמצם את החשיפה במידת האפשר, וכדאי לנקוט אמצעים מתאימים, כגון:

  • שמירה על סביבה ביתית נקייה ככל האפשר. גם אם בן משפחה או חבר קרוב מעשנים, רצוי להגביל את העישון לאזורים פתוחים מחוץ לבית.
  • במידה שנחשפים לעשן סיגריות (למשל בפאב או במסעדה) מומלץ לנקות בהקדם את הבגדים, משום שהם מכילים כימיקליים רעילים.
  • אם חבר קרוב או בן משפחה עדיין מעשן, זאת ההזדמנות לעודד אותו להשתחרר מהרגל מעיק זה, ואפילו לרכוש עבורו מתנה – הרשמה לסדנת גמילה-בסיום התהליך הוא יודה לכם!