נתונים שלא ידעתם על נזקי העישון

נתונים שלא ידעתם על נזקי העישון

אחוזי תמותה

מחקרים רבים הצביעו על הקשר הקיים בין עישון לבין מחלות קשות, אלא שמחקר חדש מגלה כי היקף הפגיעה בגוף האדם גדול הרבה יותר. מגזין New England Journal of Medicine פרסם בפברואר של שנת 2015 מחקר שנערך במרכזים מוכרים בארצות הברית. המחקר נמשך משנת 2000 ועד שנת 2011 וכלל לא פחות מ-900,000 נבדקים, ביניהם מעשנים, מעשנים בעבר ולא מעשנים. החוקרים לא נדהמו לגלות כי המחקר הוכיח את נזקי העישון, אך הופתעו בכל זאת מקיצוניות הממצאים. על פי המחקר, אחד מכל חמש אזרחים אמריקאים מתים מדי שנה מעישון.

קשר ישיר בין עישון לבין בריאות הגוף

לתמונה העגומה הזאת נוסף נתון נוסף; מלבד אחוזי התמותה אלו, נפטרים כמאה אלף אמריקאים ממחלות הקשורות לעישון באופן לא ישיר. כלומר, העישון משפיע באופן כוללני על כל מערכות הגוף, ועל כן בקרב מעשנים התגלו מחלות שניוניות רבות כגון: כשל כליות, זיהומים, סרטן שד, מחלות נשימה וסרטן הערמונית. הנתונים במחקר הדגימו כי בקרב נשים מעשנות הסיכון למות מסרטן השד גדול ב-30% לעומת נשים שאינן מעשנות. גברים מעשנים נמצאים אף הם בסיכון גבוה יותר – הסיכוי שלהם למות מסרטן הערמונית גדול ב-40% מגברים שאינם מעשנים. אחוז הסיכון הנגרם בשל העישון גדל ככל שעולה צריכת הסיגריות של המעשן. החדשות הטובות הן שהפסקת עישון נמצאה כגורם בעל השפעה מטיבה על הגוף, ועבור מי שהצליח לעבור גמילה מעישון, אחוזי הסיכון שלו לחלות במחלות שונות יורדים.

השפעת העישון על ההתנהגות

באופן מפתיע אולי, הנזקים הבריאותיים שגורם העישון נובעים בין השאר מהתנהגותו של המעשן. כלומר, המעשן שרגיל לזלזל בבריאותו נוהג לעשות כן גם בכל הנוגע לתחזוקת הגוף הכללית. פעמים רבות אדם מעשן אינו מקפיד ללכת לבדיקות שגרתיות ותקופתיות. כך למשל התברר כי נשים מעשנות נוהגות לעבור בדיקת ממוגרפיה בשכיחות נמוכה יותר מנשים שאינן מעשנות. במקרים אלו, שבהם המעשן אינו דואג לביצוע של בדיקות שגרתיות, הסיכוי לגילוי מוקדם של מחלות שונות קטן, ועימו קטן הסיכוי להחלמה. השפעת העישון על ההתנהגות של המעשן אינה מוגבלת למצבו הבריאותי בלבד. מעשנים נוטים לקחת הפסקות רבות יותר במהלך יום העבודה, מה שגורע באופן משמעותי מפריון העבודה שלהם לעומת אנשים שאינם מעשנים. הפגיעה היא כמובן לא רק בפיריון העבודה, אלא גם באיכות החיים בשל הצורך בטיפול במחלות כרוניות ואקוטיות שהן תוצאה ישירה או עקיפה של העישון.

משכילים יותר – מעשנים פחות

בעבר, השפעותיו של העישון על הגוף היו בלתי ידועות, אלא שמאז הופעתם של מחקרים שונים המצביעים על נזקי המנהג הזה, עלתה המודעות לנושא באופן ניכר. אלא שגם כיום מתברר כי קיים מתאם בין המצב הסוציו-אקונומי של האדם לבין החלטתו האם לעשן או לא. אנשים הבוחרים לעשן יהיו בדרך כלל משכילים פחות מאנשים הנמנעים מכך, והמצב הכלכלי שלהם יהיה יציב פחות. מסקנה זו קיבלה חיזוק נוף בדו"ח שפרסם מכון גרטנר לחקר אפידמיולוגיה בשיתוף משרד הבריאות, ובו התגלה כי גברים ונשים משכילים נוהגים לעשן פחות. בדו"ח התברר כי דווקא מי שמצבו הכלכלי איתן, נוהג לעשן פחות.

על כן, במקום להמתין לנזקים בלתי הפיכים ולפגיעה בבריאות, כדאי לפנות עוד היום לאלן קאר ב03-6212525 או *6609, להיגמל ולהבריא.