תסמינים של הפסקה מצריכת ניקוטין

תסמינים של הפסקה מצריכת ניקוטין

כל מעשן המחליט להיגמל מתמודד עם אתגרים שונים. לעיתים עיקר הקושי יהיה בשינוי הנדרש בהרגלי החיים, ואילו מעשנים אחרים עלולים לחשוש שמא לא יצליחו לעבור בשלום את תהליך הגמילה. אך אחד החששות המשותפים למעשנים רבים הוא החשש מתסמיני הגמילה מניקוטין. ואכן, ניקוטין הוא חומר ממכר מאוד הגורם לאדם לפתח תלות בצריכה קבועה שלו. עם זאת, כאשר מבינים כי תלות זו היא פסיכולוגית מעיקרה, התסמינים הפיזיים מאבדים מכוחם. כדי לא לתת לתסמינים אלו לנצח אתכם, חשוב מאוד להכיר אותם, להבין את משמעותם ולדעת מהן הדרכים להתמודד איתם ולהיגמל מסיגריות לתמיד.

שיעול טורדני

זוכרים את השיעול של אחרי הסיגריה הראשונה? אותו שיעול היה התגובה הראשונית של הגוף לעשן הרעיל, הניסיון הראשון של הגוף להיאבק בעשן החודר לריאות הנקיות. אך עם הזמן, ככל שהאדם מעשן יותר ויותר, מערכת הנשימה שלו מדוכאת, ועימה נפגעת היכולת להגן על הגוף מפני החומרים המזיקים שבסיגריה. אך כעת, כאשר אתם מפסיקים לעשן ייתכן כי תחוו שיעול טורדני. אל דאגה! שיעול זה אמור דווקא לעודד אתכם. משמעותו של השיעול היא שהריאות מנסות להוציא מתוכן את החומרים הרעילים ואת הליחה שהצטברה בהן בעקבות העישון. במשך הזמן, כאשר הגוף שלכם יתאושש מנזקי הסיגריות ויתחזק שוב, כך גם השיעול הטורדני יעלם. כדי להתמודד עימו תוכלו להיעזר בדבש לסיכוך הגרון וכמובן – הקפידו לשתות הרבה מים שיסייעו לנקות את מערכות הגוף.

שינויים במצבי הרוח

במסגרת תהליך של גמילה מעישון, ישנם מעשנים העלולים לחוש שינויים במצבי הרוח שלהם. הם עלולים לחוות עצבנות, סחרחורות, עייפות ואף קושי להתרכז. רבים מפרשים את התחושות הללו כתוצאה ישירה של הפסקת העישון, ומניחים כי היכולת שלהם לחוש טוב או לשמור על ריכוז מקורה בעישון ולתלויה בו בלבד. אך למעשה, כאשר מנתחים את הסיבות לשינויי מצבי הרוח הללו, מבינים כי מקורם הוא בסיגריה ולא בגמילה ממנה. הניקוטין מגיע למוח תוך כמה שניות (בין 3-7 בד"כ) ולכן המעשנים עושים את הקישור שבין עישון סיגריה לתחושת רוגע ושלווה. אלא שהנאה זו היא זמנית בלבד, ובמהרה המעשן כבר נזקק לסיגריה הבאה. תחושות המתח או העצבנות שהאדם חש בעת הפסקת עישון נובעות מאותה התמכרות של הגוף לסיגריות. כאשר הגוף משתחרר מההתמכרות הזאת, הוא מחזיר לעצמו את האיזון וכך גם התסמינים נעלמים ומצב הרוח אף משתפר.

עצירות

לניקוטין השפעה נוספת על גוף האדם – הוא מזרז את פעולתה של מערכת העיכול. לכן, אחד מתסמיני גמילה מעישון עשוי להיות האטה של קצב חילוף החומרים בגוף. בשל כך, אצל מעשנים מסוימים, הפסקת עישון עלולה להוביל לעצירות. השפעה זו היא כמובן זמנית בלבד, וניתן להתמודד עימה באמצעות כמה פעולות פשוטות:

  • שתייה מרובה של מים
  • הרכבה של תפריט תזונתי בריא הכולל ירקות ופירות
  • פעילות גופנית סדירה

אם תפעלו בהתאם להנחיות אלו ותאמצו אורח חיים בריא יותר, תגלו במהרה שהתחושה הפיזית שלכם משתפרת, ולראשונה – אחרי שנים ארוכות של עישון, תחושו חיוניים הרבה יותר ומוכנים להתמודד עם כל מה שניצב בדרככם.