פקודת המטכ"ל החדשה: איסור עישון בכל בסיס צה"ל למעט מקומות מותרים

איסור עישון בכל בסיס צה"ל

מעשנים רבים מתחילים לעשן לראשונה דווקא בצבא. שעות השמירה הארוכות, הלחץ והחברים גורמים לרבים לאמץ מנהג מגונה זה שפוגע בבריאותם ובבריאות הסובבים אותם. החוק החדש מספק הזדמנות לחיים בריאים ומלאים יותר.

עיקרי החוק החדש

על פי החוק במדינת ישראל, חל איסור לעשן במקומות ציבוריים. כעת, עושה המדינה צעד חשוב נוסף בשמירה על בריאות אזרחיה, ואוסרת על העישון גם בבסיסי צה"ל. על פי החוק שייכנס לתוקפו בחודשים הקרובים ייאסר העישון במבנים סגורים בבסיסי צה"ל, ויוּתר אך ורק באזורים ייעודיים. חוק זה מהווה למעשה אִשרור להוראה שנתן כבר לפני כשלוש שנים הרמטכ"ל דאז משה יעלון. בהתאם להוראתו של יעלון נאסר העישון במבנים ובשטחים הפתוחים והותר רק מספר מצומצם של פינות עישון. החוק החדש מחדד הוראה זו, ומציין כי פינות עישון אלו יהיו ממוקמות הרחק מהכניסה למבנים או למקומות שבהם נוצרות בדרך כלל התקהלויות. חיל הרפואה מוטרד מאוד מבעית העישון, ועל כן התחייב הצבא כי בנוסף על האיסור החדש, יתקיימו פעולות הסברה שידגישו בפני החיילים את נזקי העישון ואת יתרונות הגמילה מסיגריות.

מטרות החוק

לחוק החדש יש למעשה שלוש מטרות מרכזיות. כאמור, רבים קונים את חפיסת הסיגריות הראשונה שלהם בצבא, ועל כן החוק ופעולות ההסברה הנלוות נועדו בראש ובראשונה למנוע מחיילים צעירים להתחיל במנהג זה. המטרה השנייה היא לעודד הפסקת עישון בקרב מי שכבר החל לעשן. הפסקת עישון בגיל צעיר תסייע לחיילים לנהל חיים בריאים יותר הנקיים מפגעי העישון. מטרה נוספת היא כמובן שמירה על בריאותם של מי שאינם מעשנים. גם מי שאינו מעשן סובל לעתים מנזקיו של העישון הפאסיבי, במיוחד אלו הסובלים ממחלות שונות בדרכי הנשימה. הרעיון בבסיס החקיקה הוא שהפסקת עישון בקרב צעירים תוביל לחברה בריאה ופרודוקטיבית יותר.

יישום החוק

החוק החדש ייכנס לתוקפו בהדרגה. בתחילה ייאסר העישון בבית הספר לקצינים ובבסיסים להכשרת טירונים, ולאחר מכן ייאכף איסור זה בכל בסיסי ההדרכה. המטרה הסופית היא שבתוך חמש שנים ייאסר העישון בכל בסיסי צה"ל. על מנת להקל על האכיפה, תיאסר במסגרת החוק גם מכירת סיגריות וטבק בבסיסים. מלבד צעדים אלו, יארגן צה"ל סדנאות גמילה מעישון וקמפיינים שמטרתם העלאת מודעות לנזקים המצטברים שגורם העישון. על מנת לאכוף את החוק יוכשרו שוטרים צבאיים שיחלקו דוחות למי שעישן במקום אסור.

הפסקת עישון -  זה הזמן

היתרונות שבהפסקת עישון ידועים לכולם, וכל מי שהפסיק לעשן יכול לספר על החיים החדשים שזכה בהם בזכות הגמילה מסיגריות. הבריאות חוזרת, בלוטות הטעם חוזרות לפעול, וכאשר התלות בחומר הממכר והמזיק נעלמת, חשים בעיקר תחושת הקלה ורווחה. לצד יתרונות אלו קיים גם בונוס נוסף – החיסכון הכספי המשמעותי.

באלן קאר יסייעו לכל מי שרוצה להיגמל מעישון וידעו להציע לו את המסלול הנכון להתחלה של דרך חדשה, התחלה בריאה וטובה יותר – אז התקשרו עכשיו 6609*