עישון נרגילה- יותר בטוח או יותר גרוע מסיגריות?

האם עישון נרגילה בטוח או יותר גרוע מסיגריות?

בעבר עישון נרגילה נחשב כגרסה קלה יחסית של עישון סיגריות, אולי בשל הטעמים השונים והניחוחות שליוו את השימוש.

רבים מעשנים את הנרגילה בבית הקפה ואפילו רוכשים נרגילה הביתה לשימוש אישי, וזאת מתוך הנחה שמדובר במנהג מהנה ולא מזיק.

מחקרים גילו כי עישון נרגילה עלול להיות מזיק אף יותר מעישון של סיגריות רגילות. כך, בהשוואה למעשני סיגריות, מעשני נרגילה היו חשופים לרמות גבוהות יותר של פחמן חד חמצני ושל רעלנים אחרים, מלבד זאת מי שעישן נרגילה אף היה בסיכון גבוה יותר להפוך למעשן סיגריות.

המאמר הבא יבחן את השפעותיה השליליות של הנרגילה מתוך מטרה לפתח את המודעות לנושא חשוב זה.

מהי נרגילה?

לכאורה, מכשיר הנרגילה נראה תמים למדי, וכיום ניתן למצוא אותו בפיצוציות רבות ובחנויות אחרות המוכרות כלי עישון מסוגים שונים. מדובר בכלי שבדרך כלל עשוי מזכוכית ושאותו ממלאים במים בעת השימוש. לעיתים הנרגילה מעוטרת בצורות שונות תוך שימוש בצבעים שונים על מנת להפוך אותה למושכת יותר לעין. לכלי זה מחברים צינור שדרכו נשאף חומר הטבק ישירות לריאות של המעשן. את חומר הטבק שאותו מעשנים שמים בראש הכלי כשהוא עטוף בנייר אלומיניום, ומעליו יש להניח את הפחם השורף את הטבק. כדי שהמעשן לא יחוש בטעמו המר של הטבק, מוסיפים לו טעמים שונים כמו גם ניחוחות שנועדו לעודד את השימוש בנרגילה. כך, נוצרה לנרגילה תדמית רכה יותר, ועל כן רבים אינם מודעים לנזקים הכבדים שהיא מסבה לגוף האדם.

מעשני נרגילה

עישון הנרגילה הוא מנהג רווח מאוד במדינות כגון הודו, טורקיה ואיראן, אך גם בארץ קיימים מעשנים רבים, חלקם הגדול כאמור אינו מודע כלל לנזקים הרבים הנגרמים להם בשל העישון. במקרים מסוימים, ילדים ובני נוער נמשכים לעישון נרגילות דווקא בשל טעמן וריחן ובשל השיווק של הטבק בעטיפות מושכות וצבעוניות. כשמדובר במעשנים מבוגרים אין אפשרות כמובן למנוע את השימוש בנרגילה, אך כאשר המעשנים הם בני נוער או אפילו ילדים, ההורים יכולים לשים לב לכך ומומלץ שיוודאו כי ילדיהם מודעים לנזק הרב הנגרם להם מהעישון. רצוי גם כי ההורים ישימו לב אם ילדיהם סיגלו לעצמם הרגלי עישון סיגריות רגילות – במקרים רבים מתברר כי לאחר שהילד נחשף לעישון נרגילות, הוא מפתח הרגל של עישון סיגריות רגילות. העישון מסוכן בכל גיל, אך בגיל ההתבגרות, הגיל שבו הגוף עדיין גדל ומערכות הגוף עוברות שינויים רבים, הנזק לגופו של המתבגר עלול להיות משמעותי עוד יותר.

השפעות בריאותיות

בניגוד לדעה הרווחת, עישון נרגילה מזיק לא פחות וממכר לא פחות. למעשה, עישון חד פעמי של נרגילה שווה ערך לעישון של כ-100 סיגריות. עישון סיגריה רגילה נמשך לרוב בין 5 ל-7 דקות והמעשן שואף בדרך כלל כ-18 עד 20 שאיפות. לעומת זאת, בעישון נרגילה העישון הוא ארוך הרבה יותר (בין 20 לבין 80 דקות) והמעשן שואף בין 50 לבין 200 שאיפות. כך, החשיפה של המעשן לחומרים רעילים גדלה, ועימה גדל הסיכון לחלות במחלות ריאה ובמחלות סרטניות. על כן, כל אדם, בין אם מדובר במבוגר ובין אם מדובר בנער, כדאי שישקול ברצינות גמילה מעישון. יש לציין שכיום אין צורך לעבור את התהליך הזה לבד, וישנן סדנאות להפסקת עישון העשויות להקל באופן משמעותי את תהליך הגמילה.